پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16643921 تاریخ نمایش این آگهی : 1400/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9428964
کد خبر : 432023 تاریخ ثبت : 1400/9/4 14:40 نظرات تایید شده : 0

تصاویر/ مرمت طاق کسری در عراق

"طاق کسری" بنای معروف قرن ششم در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد پایتخت عراق آخرین سازه به جا مانده از امپراتوری ایران باستان در این کشور است.

خلیج فارس:مقامات عراق از مرمت "طاق تیسفون" در این کشور خبر دادند.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ مقامات عراق اعلام کردند که در حال مرمت طاق ۱۴۰۰ ساله منطقه تیسفون در عراق امروزی هستند و می‌خواهند شکوه سابق را به آن بازگرداند. این طاق بزرگترین طاق آجری جهان است.

 بنای معروف قرن ششمی در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد آخرین بنای به جا مانده از پادشاهان ایرانی در این منطقه از عراق است. تیسفون یکی از پایتخت‌های امپراتوری ایران باستان بوده است.

(تصاویر) مرمت طاق کسری در عراق

کار مرمت طاق کسری (تیسفون) از سال ۲۰۱۳ و پس از ریزش یک تکه بزرگ آن بر اثر باران و رطوبت شدید آغاز شد. این سازه در زبان فارسی با نام "طاق کسرا" (کسری) یا ایوان مدائن شناخته می‌شود. اما آجر‌های جدید و مرمت شده نیز پس از بارندگی‌های سال گذشته شروع به ریزش کرد.

"دیوید میشلمور" کارشناس مرمت و حفاظت از آثار باستانی که با تیمی از باستان‌شناسان دانشگاه پنسیلوانیا روی این پروژه کار می‌کند در این باره گفت که مرحله "اضطراری" کار‌های حفاظت از این سازه قرار است در ماه آینده به پایان برسد. این مرحله از ماه مارس گذشته (فروردین) آغاز شده است.

وی گفت: "آنچه اخیرا فرو ریخته تعمیرات مدرن است نه بخش‌های اصلی ساخته شده در دوران ساسانی".

(تصاویر) مرمت طاق کسری در عراق

او افزود: "بین سال‌های ۲۰۱۴- ۲۰۱۳ بازسازی‌های زیادی روی سازه‌ها انجام شده و احتمالا همه این‌ها باید برداشته و جایگزین شوند".

براساس گزارش‌های تاریخی و اسناد موجود، ساخت طاق کسری در سال ۵۴۰ پس از میلاد مسیح و طول جنگ‌های طولانی سلسله ساسانی ایران با امپراتوری بیزانس در روم شرقی آغاز شد.

این طاق با ارتفاع ۳۷ متر و طول ۴۸ متر بزرگترین طاق آجری جهان است.

"حسن ناظم" وزیر فرهنگ عراق گفت که این اقدامات با هدف "تثبیت" این سازه انجام شده که در نزدیکی ساحل رودخانه دجله قرار دارد و خطر نفوذ آب‌های زیر زمینی به آن زیاد است.

(تصاویر) مرمت طاق کسری در عراق

"لیث مجید حسین" مدیر سازمان مرمت و حفظ آثارباستانی عراق گفت که مرمت کنونی طاق کسری به لطف بودجه ۷۰۰ هزار دلاری موسسه "بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی در مناطق تحت درگیری" (الیف) تامین می‌شود.او از "اشتباهات متعدد" در مرمت قبلی مانند "استفاده از سیمان سنگین روی طاق" ابراز تاسف کرد.

"لیث مجید حسین" افزود: مرحله بعدی "مرمت کامل" خواهد بود که به تقویت سازه و جلوگیری از ریزش بخش‌های آن کمک می‌کند.

"صندوق جهانی بنا‌های تاریخی" در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که طاق کسری بسیار فرسوده شده و در "خطر ریزش" قرار دارد.این هشدار‌ها قابل پیش‌بینی بودند و در سال ۲۰۱۲ بخشی ۲ متری از طاق کسری فرو ریخت.

(تصاویر) مرمت طاق کسری در عراق

(تصاویر) مرمت طاق کسری در عراق

کلمات کلیدی خبر : طاق کسری
خبر فوری