پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16273021 تاریخ نمایش این آگهی : 1400/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9053965
کد خبر : 431682 تاریخ ثبت : 1400/9/2 19:05 نظرات تایید شده : 0

افزایش لاکپشت‌های دریایی در بوشهر

خلیج فارس: رئیس اداره آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: بیشتر جزایر و سواحل این استان، محل زادآوری و تغذیه لاکپشت‌های دریایی هستند.

به گزارش خلیج فارس، حیدر فقیه در نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی راهکار‌های کاهش صید ضمنی لاکپشت‌های دریایی عنوان کرد: بیشتر جزایر و سواحل استان محل زادآوری و تغذیه لاکپشت‌های دریایی به شمار می‎روند و جزایری مانند خان، تهمادون، اُم‌الگُرم و خارکو به عنوان زیستگاه‌های بسیار مهم تخم گذاری لاکپشت‌های دریایی منقار عقابی و سبز قلمداد می‌شوند.

https://cdn.yjc.news/files/fa/news/1400/9/2/15173043_992.jpg

سینایی مجری طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان هم با اشاره به قدمت ۲۰۰ میلیون ساله زیست لاکپشت دریایی در مناطق خلیج فارس و دریای عمان، گفت: ۸ گونه لاکپشت دریایی در جهان دیده شده است که ۵ گونه در خلیج فارس و دریای عمان زیست می‌کنند و از همین رو سواحل و جزایر جنوبی ایران به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم زادآوری، تخم‌گذاری و تغذیه این گونه محسوب می‌شود.

او ادامه داد: به دلیل اینکه لاکپشت‌های دریایی وابسته به خشکی هستند و بخشی از مهم‌ترین دوران زیستشان را در خشکی و سواحل می‌گذرانند، آموزش ساحل‌نشینان و ماهیگیران در زمینه توجه به حفاظت از این گونه‌ها مهم است و به همین علت، طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی به عنوان یکی از بستر‌های مدیریت زیست‌بومی با همکاری و مشارکت جوامع محلی در دستور کار قرار گرفت.

مجری طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان بیان کرد: این طرح در استان‌های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان  شامل استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در حال اجرا است.

تشکل‌های غیردولتی، رسانه‌ها، صیادان و هیات‌های شنا و نجات غریق در نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی راهکار‌های کاهش صید ضمنی لاکپشت‌های دریایی شرکت داشتند.

خبر فوری