پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16268733 تاریخ نمایش این آگهی : 1400/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9049614
کد خبر : 431608 تاریخ ثبت : 1400/9/2 12:17 نظرات تایید شده : 3
پیگیری وعده لبنیاتی دولت بعد از سه ماه

"شنبه ارزانی لبنیات" هنوز نیامده است!

خلیج فارس: گویا آنچه مدنظر معاون اول است فقط یارانه دریافتی مردم است که در دولت های احمدی نژاد، روحانی و رئیسی ثابت مانده و حالا با یارانه ماهیانه یک نفر حتی نمی توان یک دبه ماست خرید!

خلیج فارس: دو هقته بعد از تشکیل دولت جدید، زمانی که قیمت لبنیات یکباره اوج گرفت و بین 50 تا 70 درصد گران شد، در یک روز جمعه جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد تا به دستور سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اقدامات لازم و فوری برای کنترل بازار شیر و لبنیات بررسی شود.

"شنبه ارزانی لبنیات" هنوز نیامده است!

دو ماه بعد، جمعه 16 مهرماه وزیر جهاد کشاورزی که مامور ارزان سازی لبنیات شده بود اولین وعده عمومی وزارتش را به مردم داد: لبنیات 10 درصد ارزان می شود.

این ارزانی اگرچه در مقابل گرانی 50 تا 70 درصدی لبنیات چیز قابل داری نبود ولی بازهم این امیدواری را در بعضی افراد فراهم آورد که شاید کمی اوضاع تغییر کند. 

با توضیحات بعدی مشحص شد که وعده ارزانی 10 درصدی مربوط به همه لبنیات نیست و فقط سه محصول را در بر می گیرد. در واقع ابتدا وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که قیمت لبنیات ۱۰ درصد از «روز شنبه» کاهش می‌یابد، اما بلافاصله سخنگوی انجمن صنایع لبنی به این وعده وزیر اضافه کرد که این کاهش قیمت تنها شامل سه محصول شیر با بسته‌بندی پلاستیکی ۹۰۰ گرمی، شیر ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب و پنیر UF۴۰۰ گرمی می‌شود.

حالا سه ماه و نیم پس از جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی به ریاست محمد مخبر و یک ماه و نیم بعد از وعده وزیر کشاورزی نه تنها خبری از کاهش 10 درصدی سه محصول لبنی نشده بلکه باز هم در این مدت لبنیات گران شده است. البته این بار گرانی گاهی نه به صورت واضح بلکه با کاهش وزن محصول بسته بندی شده و ثابت نگه داشتن قیمت رخ داده است!

این موضوع به مرور عادی شد. دولت هم در 20 آبان ماه لیست قیمتی از کالاهای اساسی منتشر کرد که عملا داستان 10 درصد تخفیف را به فراموشی بسپاریم.

در این لیست شیر کیسه ای 900 گرمی 7400 تومان قیمت خورده است، پنیر 400 گرمی 20 هزار تومان و ماست پرچرب 2.5 کیلویی 37 هزار و 600 تومان قیمت خورده است اما هم اکنون شیر کیسه ای با حجم800 میلی لیتر به قیمت 7500 تومان، پنیر 400 گرمی به قیمت 20 هزار تومان و ماست دبه ای با وزن 2200 گرم به قیمت 50 هزار تومان به فروش می رسد.

این در حالی است که زمزمه های گرانی بیشتر لبنیات باز هم به گوش می رسد. 

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی با اشاره به اینکه مصوبه کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات اجرایی نشد، اضافه کرد: ورود دولت در پرداخت یارانه تنها راهکار افزایش سرانه مصرف است. 

وی قیمت کنونی هر کیلو شیرخام در دامداری را ۶ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان هزینه حمل با نرخ ۶ هزار و ۷۰۰ تا ۶ هزار و ۸۰۰ تومان تحویل کارخانه داده می شود که با عادلانه شدن تخصیص ارز، قیمت هر کیلو شیرخام از مرز ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان بالاتر می‌رود.

در شبکه های اجتماعی نیز گزارش هایی از نبود نظارت و گلایه مردم از آشفته بازار لبنیات و افزایش قیمت دوباره این قبیل محصولات دیده می شود.

البته که فقط لبنیات در گرانی های اخیر تنها نیست و بازارهای خودرو، لوازم خانگی، کالاهای خوراکی و ... هم وضعیت مشابهی دارند با این حال معاون اول رئیس جمهور به تازگی گفته که «دولت در ثبات قیمت ها تا حد زیادی موفق بوده است». 

گویا آنچه مدنظر مخبر است فقط یارانه دریافتی مردم است که در دولت های احمدی نژاد، روحانی و رئیسی ثابت مانده بود و حالا با یارانه ماهیانه یک نفر حتی نمی توان یک دبه ماست خرید!

کلمات کلیدی خبر : لبنیات وزیر جهاد کشاورزی
خبر فوری