پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16618598 تاریخ نمایش این آگهی : 1400/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9403406
کد خبر : 430060 تاریخ ثبت : 1400/8/25 05:30 نظرات تایید شده : 3
«خلیج فارس» گزارش می‌دهد:

این وام برای بوشهری ‎ها خانه می شود؟

خلیج فارس: با وجود افزایش وام ساخت مسکن به 350 میلیون تومان، ولی اقساط بالا و قیمت گران خانه، دو معضل بزرگ بوشهری ها برای خانه‌ دارشدن است.

خلیج فارس: با وجود افزایش وام ساخت مسکن به 350 میلیون تومان، ولی اقساط بالا و قیمت گران خانه، دو معضل بزرگ بوشهری ها برای خانه‌ دارشدن است.

به گزارش خلیج فارس؛ این روزها کافیست در جمع مردم گوشی شنوا برای درد دل‌ هایشان داشته باشی و حرفی از نگرانی شان درباره قیمت بی رویه مسکن و سختی های اجاره نشینی نشنوی؛ موضوعی باعث شده تا مهمترین برنامه دولت سیزدهم در حوزه داخلی به طرح جهش تولید مسکن اختصاص یابد.

اما در حالی امروزه یک چهاردیواری با حداقل ویژگی ها در هر نقطه شهر بوشهر کمتر از 800 میلیون تومان تمام نمی شود که اختصاص وام 350 میلیون تومانی در این شهر همچنان با پوشش موثر هزینه خانه دار شدن فاصله زیادی دارد، خصوصا برای مستاجران که علاوه بر هزینه اجاره ماهیانه، باید خود را برای اقساط حدود 5 میلیون تومانی وام مسکن نیز آماده کنند.

بیش از این دولتی ها تاکید کرده بودند که راهبرد اصلی طرح جهش مسکن، تامین 80 درصد آن از طریق وام است و آورده افراد در شهرها به 40 میلیون تومان و روستاها نیز 20 میلیون تومان می رسد.

اما براساس مصوبات اخیر که وام احداث مسکن برای پایتخت 450 میلیون تومان، کلانشهرها 400 میلیون تومان، مراکز استان ها 350 میلیون تومان، سایر شهرها 300 میلیون تومان و روستاها 250 میلیون تومان تعیین شده، تا حدود زیادی با هدف اولیه دولت فاصله دارد، هرچند وعده داده شده با اقداماتی نظیر رایگان شدن زمین، تخفیف نرخ پروانه های ساختمانی و کاهش سود این وام، این موارد جبران شود.

اما همچنان پرسش اساسی این است؛ افرادی که در رویایی ترین حالت، میانگین درآمدشان به بین 4 تا 6 میلیون تومان می رسد، اگر همه حقوق دریافتی را برای قسط وام مسکن کنار بگذارند، برای سایر هزینه های خانواده از معیشت تا تفریح چه می ماند؟

در این میان، وضعیت مستاجران از همه بغرنج  تر است که با اجاره  خانه  های نجومی،  باید با همان حداقل درآمد باقی مانده برای اقساط مسکن نیز برنامه ریزی کنند. این درحالی است که براساس گزارش های مرکز آمار، نیمی از درآمد طبقه متوسط و کارگر صرف اجاره بها می شود.

حال شما بخوانید حدیث مفصل از این مجمل به نام وام مسکن 350 میلیون تومانی را که با اقساط سنگین، شعار خانه دار شدن طبقه کم برخوردار جامعه را سر می دهد.

گفتنی است دولت طرح احداث سالانه یک میلیون مسکن را در برنامه دارد که سهم استان بوشهر 13 هزار واحد پیش بینی شده است. همچنین نام نویسی از متقاضیان واجد شرایط مسکن دولتی تا 28 آبان تعیین شده است.

کلمات کلیدی خبر : وام وام مسکن جهش تولید
خبر فوری