پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 16273881 تاریخ نمایش این آگهی : 1400/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9054819
کد خبر : 428192 تاریخ ثبت : 1400/8/16 20:52 نظرات تایید شده : 5
براساس آمار وزارت اقتصاد؛

ظلم بانک‎ها به بوشهر/ آقای استاندار! این آمار را ببینید+جدول

خلیج فارس: خساست بانک های بوشهر و عدم نقش آفرینی موثر در توسعه استان حرف امروز و دیروز نیست، طوری که یک گزارش جدید این اجحاف را تایید می کند.

خلیج فارس: خساست بانک های بوشهر و عدم نقش آفرینی موثر در توسعه استان حرف امروز و دیروز نیست، طوری که یک گزارش جدید این اجحاف را تایید می کند.

به گزارش خلیج فارس؛ برای نخستین بار و به عنوان گامی در راستای شفافیت و توسعه عدالت استانی، وزارت اقتصاد و دارایی با انتشار گزارشی ارقام مربوط به نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌های تجاری دولتی، بانک های تخصصی دولتی، بانک‌های خصوصی شده و بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری کشور را به تفکیک هر استان تا پایان تیر ماه سال جاری منتشر کرد.

پایین ترین سهم تسهیلات بانکی

طبق این گزارش، استان بوشهر در همه بخش ها پایین تر از میانگین کشوری می باشد؛ اتفاقی که نشان می دهد این استان دارای بالاترین منابع بانکی و کمترین تسهیلات پرداختی است.

براین اساس، سهم تسهیلات بانک های خصوصی استان تنها 25 درصد منابع آنها بوده است. این درحالی است که میانگین کشوری تسهیلات این بانک ها 63 درصد بوده است.

براین اساس، پس از سیستان و بلوچستان (19 درصد) و فارس (23 درصد) کمترین عملکرد مربوط به بوشهر بوده است.

بانک های تجاری دولتی استان بوشهر نیز در پرداخت تسهیلات رتبه آخر کشور را کسب کرده و طی زمان مورد اشاره فقط 40 درصد منابع شان صرف تسهیلات شده است.

این درحالی است که بانک های مورداشاره در کشور به طور متوسط 79 درصد منابع خود را تسهیلات داده اند.

همچنین بانک های تخصصی دولتی استان بوشهر هم از نظر پرداخت تسهیلات رتبه آخر را در کشور دارند. این بانک ها هرچند 91 درصد منابع خود را صرف تسهیلات در استان کرده اند، اما در مقایسه با میانگین کشوری که 126 درصد می باشد تفاوت معناداری دارد.

گفتنی است، در جدول مذکور بانک های دولتی تجاری عبارت از بانک ملی، سپه و پست بانک هستند.

بانک های تخصصی دولتی نیز شامل بانک مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات و توسعه تعاون می شوند.

بانک های صادرات، تجارت، ملت و رفاه کارگران ذیل "بانک های خصوصی شده" قرار گرفته اند.

همچنین، بانک های خصوصی و مؤسسات اعتباری شامل کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سرمایه، سینا، آینده، دی، انصار، شهر، گردشگری، ایران زمین، قرض الحسنه مهر، قرض الحسنه رسالت، خاورمیانه، ایران و ونزوئلا، قوامین، مؤسسه اعتباری توسعه، مؤسسه اعتباری کوثر و مؤسسه اعتباری ملل هستند.

لازم به ذکر است، در جدول یاد شده رنگ سبز نشانگر نسبت تسهیلات به سپرده بالاتر و رنگ قرمز نشانگر نسبت تسهیلات به سپرده پایین تر است.

آقای استاندار! بانک ها را به راه بیاورید

این گزارش نشان می دهد بوشهر به دلیل صنایع و فعالیت های اقتصادی موجود در آن، عملا استانی برای جذب منابع خصوصا توسط بانک های خصوصی مبدل شده و نقشی در توسعه استان ندارند.

این در شرایطی می باشد که بسیاری از فعالیت های تولیدی یا پروژه های استان تشنه اعتبار هستند، طوری که بعضا برخی طرح ها مجوز تسهیلات ماده ۵۶ را نیز گرفته اند که بازگشت آن از سوی دولت تضمین شده، از جمله آزادراه بوشهر- شیراز، راه آهن، برخی سدها و آبشیرین کن ها؛ اما مدتهاست بانک ها پا پیش نمی گذارند و در توسعه استان نقش آفرینی نمی کنند.

قطعا استاندار باید در راستای اختیارات و تکالیف قانونی، از خروج این حجم از سپرده های بانکی استان جلوگیری کرده و بانک ها را به راه بیاورد.

در این زمینه
بانک های بوشهر در جذب منابع دوم کشور، در پرداخت تسهیلات رتبه آخر!

خبر فوری