پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7275293 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 10435135
کد خبر : 408339 تاریخ ثبت : 1400/4/27 16:32 نظرات تایید شده : 2
از دوشنبه؛

آغاز واکسیناسیون افراد ۵۰ سال به بالا در استان بوشهر +جزییات

خلیج فارس: به گفته این مقام بهداشتی، جمعیت بالای ۵۰ سال استان ۸۵ هزار نفر هستند و واکسن برای آنها به میزان کافی تامین شده و تلاش می‌شود طی ۱۰ تا ۱۴ روز آینده واکسن دریافت کنند.

خلیج فارس: همزمان با جهش جدید ویروس کرونا در استان های جنوبی از جمله بوشهر که امروز شمار فوتی ها را در استان به 9 نفر رساند، قرار است سرعت و دامنه واکسیناسیون گسترش یابد.

به گزارش خلیج فارس؛ با توجه به کمبود واکسن کرونا، واکسیناسیون در کشور با اولویت گروههای سنی در جریان است و اکنون امکان ثبت نام برای 60 ساله ها فراهم شده است، ولی قرار شده در استان های جنوبی و شرقی کشور که شاهد خیز جدید بیماری هستیم، دامنه سنی واکسیناسیون پایین تر آمده و شامل 50 ساله ها به بالا شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: براساس برنامه ریزی انجام شده فراخوان تزریق واکسن به افراد ۵۰ سال به بالا از فردا (دوشنبه ۲۸ تیرماه) در استان آغاز می‌شود.

دکتر عبدالمحمد خواجه ییان افزود: فراخوان از طریق ارسال پیامک صورت می‌گیرد و به منظور جلوگیری از ازدحام و بی نظمی تزریق واکسن برای افرادی که نوبت ندارند، صورت نمی‌گیرد.

منتظر پیامک باشید

وی که با ایرنا گفتگو کرده، ادامه داد: مشخصات بیش از ۹۵ درصد مردم استان در سامانه یکپارچه وزارت بهداشت (سیب) ثبت شده و تا زمان باز شدن سامانه کشوری ثبت نام، براین اساس به افراد واجد شرایط پیامک ارسال می‌شود.

خواجه ئیان تاکید کرد: واکسن برای گروه‌های هدف اعلام شده به میزان کافی در استان بوشهر تامین شده و جای نگرانی نیست و تلاش می‌شود با توجه به ظرفیت مراکز طی ۱۰ تا ۱۴ روز آینده جامعه هدف اعلام شده در استان بوشهر واکسن دریافت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، جمعیت بالای ۵۰ سال این استان را ۸۵ هزار نفر اعلام کرد.

وی سرعت واکسیناسیون را در استان بوشهر خوب اعلام کرد و گفت: تا کنون ۶۷ درصد از جمعیت افراد بالای ۶۰ سال در استان واکسن دریافت کرده اند.

خواجه ییان افزود: برای تسهیل و روان سازی کار واکسیناسیون در استان ۲ مرکز به شمار مراکز شهرستان‌های بوشهر و دشتستان اضافه شده است، بر این اساس شمار مراکز تجمیعی تزریق واکسن در استان بوشهر به ۱۵ مرکز افزایش یافته است تا کار واکسیناسیون با سرعت بیشتری انجام شود.

واکسیناسیون بالای 18 ساله ها در جزایر استان

وی یادآور شد: همچنین با تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تزریق واکسن به افراد بالای ۱۸ سال در جزایر استان بوشهر انجام می‌شود که بر این اساس در هفته جاری ساکنان بومی جزیره خارگ و پس از آن ساکنان بومی جزیره شیف واکسینه می‌شوند. پس از آن هم جزایر جنوبی گناوه در دستور کار می باشد.

فقط 4 درصد بوشهری ها هر دو دوز واکسن را دریافت کرده اند

وی با بیان اینکه تا کنون ۱۶۰ هزار دوز واکسن وارد استان بوشهر شده‌است و بزودی محموله دیگری دریافت خواهد شد یادآور شد: از ابتدای آغاز تزریق واکسن در استان تاکنون ۸۱ هزار و ۲۵۷ نفر واکسن دریافت کرده اند که از این شمار ۱۹ هزارو ۹۴۵ نفر هر دو دوز و مابقی دوز اول را دریافت کرده‌اند و در زمان معین دوز دوم را دریافت خواهند کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  ادامه داد: با توجه به سیر فزاینده شیوع ویروس کرونا و ابتلا بخش بزرگی از افراد به طور طبیعی این افراد مبتلا به کووید ۱۹ حداقل تا ۲ماه آینده امکان تزریق واکسن ندارند و همین امر باعث عدم پوشش کامل جامعه هدف می‌گردد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه ایمنی بلافاصله بعد از انجام واکسیناسیون ایجاد نمی‌شود و مدت زمانی حداقل یکماه تا ۴۵ روز برای ایجاد ایمنی لازم است واکسیناسیون را نمی‌توان برای کنترل موج کنونی شیوع ویروس کافی دانست ولی برای کنترل بیماری کووید ۱۹ و بویژه موارد حاد آن در آِینده و همچنین قطع زنجیره انتقال تاثیر بسزایی خواهد داشت.

خواجه ییان گفت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم و تمام ارگان‌ها برای گذر از موج پنجم شیوع ویروس کرونا ضروری است.

وی تاکید کرد: استان بوشهر جزو استان‌هایی است که با روند افزایشی ابتلا و بستری روبرو است و با گردش سویه دلتا در کشور و قابلیت انتشار وسیع تر این سویه از ویروس، پایبندی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از گذشته ضروری است.

براساس اعلام سامانه ماسک در زمان حاضر همه ۱۰ شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی خیلی پر خطر قرار دارند.

خبر فوری