پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7279909 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 10439767
کد خبر : 407380 تاریخ ثبت : 1400/4/22 06:25 نظرات تایید شده : 12
در غفلت نمایندگان بوشهر؛

عوارض آلایندگی پارس جنوبی؛ دیّر حذف شد، لامرد اضافه! + تصویر نامه

خلیج فارس: نقد مهم تر به نمایندگان مجلس می باشد که از قضا دو نفر از آنها در کمیسیون انرژی مجلس نیز حضور دارند، اما برنامه ای برای مسئولیت پذیر کردن نفت در توسعه استان بوشهر و دفاع از حق استان برای برخورداری از عوارض آلایندگی نداشته اند.

خلیج فارس: در اتفاقی خبرساز، شهرستان دیّر در جنوب استان بوشهر از دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی حذف و شهرستان لامرد فارس اضافه شد.

به گزارش خلیج فارس؛ جدا از اینکه نحوه توزیع و هزینه کرد عوارض آلایندگی پارس جنوبی مورد انتقاد بوده و بجای اختصاص به مواردی که مرتبط با محیط زیست باشد، در اعتبارات جاری هزینه می شود، اما پیگیری های مستمر مسئولان و نمایندگان فارس و هرمزگان منجر به آن شد که استان های همسایه نیز در این اعتبارات سهیم شوند، در حالی که تاثیرپذیری آنها از آلودگی پارس جنوبی محل ابهام می باشد.

در تازه ترین اتفاق پیرامون این موضوع، به استناد نامه نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه به رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در توزیع عوارض آلایندگی پارس جنوبی شهرستان دیر در فاصله 20 کیلومتری پارس جنوبی حذف و شهرستان لامرد فارس جایگزین آن شده است.

بر اساس ابلاغ معاون رئیس جمهور، استان بوشهر شامل سه شهرستان عسلویه، کنگان و جم در مجموع 64.3 درصد، استان فارس شامل دو شهرستان مهر و لامرد 23.8 درصد و پارسیان هرمزگان 11.9 درصد از سهم عوارض آلایندگی عسلویه را دریافت خواهند کرد.

نکته مهم اینجاست که شهرستان دیر از لیست دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی حذف و شهرستان لامرد جایگزین شده، ضمن اینکه مشخص نیست کدام شرکت ها و به چه میزان برای رفع آلودگی در جنوب استان عوارض می‌پردازند.

طی هفته های گذشته موسوی، نماینده مهر و لامرد فارس از نشست با نوبخت برای تسریع در اختصاص اعتبارات عوارض آلایندگی به حوزه انتخابیه اش سخن گفته بود و هامش نامه اش که در فضای مجازی منتشر شده بود نیز دستور نوبخت در این خصوص وجود داشت.

البته نقد جدی تر در این خصوص به سازمان محیط زیست کشور است که تا وقتی آلایندگی های تاسیسات عسلویه را بصورت کیفی اندازه گیری نمی کند و بجای پارامترهای علمی درخصوص تاثیرپذیری مناطق پیرامونی پارس جنوبی، مواردی نظیر جمعیت و فاصله شهرستان ها با این تاسیسات را ملاک قرار می دهد، سازمان های برنامه و بودجه و امور مالیاتی هم بصورت سلیقه ای به توزیع اعتبارات مربوطه دست می زنند.

نقد مهم تر هم به نمایندگان مجلس می باشد که از قضا دو نفر از آنها در کمیسیون انرژی مجلس نیز حضور دارند، اما نه در دوره قبل نمایندگی شان برنامه ای برای مسئولیت پذیر کردن نفت در توسعه استان بوشهر و دفاع از حق استان برای برخورداری از عوارض آلایندگی داشته اند، نه امروز عملکرد مشخص و پیگیری های مشابه نمایندگان استان های همجوار از آنها دیده نمی شود.

کلمات کلیدی خبر : پارس جنوبی عوارض آلایندگی دیر
خبر فوری