پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3168719 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6154096
کد خبر : 402467 تاریخ ثبت : 1400/3/20 21:51 نظرات تایید شده : 0

گرفتن فشار خون در این زمان ‎ها ممنوع !

خلیج فارس:امروزه افراد به دلایل گوناگون بیماری‌های مختلفی را تجربه می‌کنند که فشار خون بالا یکی از آنهاست. فشار خون در اثر مکانیسم طبیعی بدن رخ می‌دهد و فشاری است که خون به رگ‌ها وارد می‌کند. زمانی که فشار خون به بیماری تبدیل می‌شود میزان این فشار از سطح طبیعی خارج می‌شود و به رگ‌ها آسیب می‌زند.
 
اگر بطور مزمن فشار خون سیستولیک فرد بزرگسالی بالای ۱۴ و فشارخون دیاستولیک ۹ باشد فرد مبتلا به فشار خون بالا است و باید تحت درمان قرار بگیرد.
 
در این بخش قصد داریم در مورد زمان اندازه گیری یا همان گرفتن فشار خون صحبت کنیم، اما پیش از آن به نکات مهمی که نیاز است بدانید پرداخته ایم.
 
پرفشاری خون چیست و چند نوع دارد؟
 
پرفشاری اولیه: این نوع فشار خون که معمولا در افراد مسن رخ می‌دهد حدود ۹۰ درصد افراد را درگیر کرده است و تا کنون دلایل خاصی بجز سابقه خانوادگی، مصرف سیگار و الکل، سبک نادرست زندگی، افزایش وزن و مصرف غذا‌های شور در دراز مدت برای آن ذکر نشده است.
 
پرفشاری ثانویه: در این مورد عوامل ذکر شده ربطی به فشار خون بالا ندارد بلکه ممکن است نشانه بیمار‌های دیگر در بدن مثل:بیماری‌های قلبی -ریوی، کم کاری تیروئید، بیماری‌های غدد و بعضی دارو‌ها ... باشد.
 
آیا فشار خون الگوی روزانه‌ای دارد؟
 
فشار خون یک الگوی روزانه دارد. به طور معمول شب هنگام خوابیدن، فشار خون پایین‌تر است و چند ساعت قبل از بیدار شدن شروع به افزایش می‌کند و در طول روز این افزایش ادامه دارد و معمولاً در اواسط بعد از ظهر اوج می‌گیرد، سپس در اواخر بعد از ظهر و عصر، فشار خون دوباره شروع به کاهش می‌کند.
 
داشتن یک الگوی فشار خون غیر طبیعی مانند فشار خون بالا در طول شب یا صبح زود می‌تواند به معنای این باشد که شما از نظر سلامت مشکل دارید.
 
بیماری‌های مرتبط شامل موارد زیر است:
 
فشار خون بالا با کنترل ضعیف
 
آپنه خواب انسدادی
 
بیماری کلیوی
 
دیابت
 
مشکلات تیروئید
 
مشکلات سیستم عصبی
 
بیماری قلب و عروقی
 
عوامل خطر برای ایجاد یک الگوی فشار خون غیر طبیعی
 
کار شیفت شب
 
مصرف دخانیات
 
اضطراب
 
استرس بیش از حد
 
مصرف نکردن دارو‌های فشار خون حدود ۲۴ ساعت
 
پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا الگوی فشار خون غیر طبیعی روزانه ممکن است به درمان نیاز داشته باشد یا نه و یا تست نظارت فشار خون ۲۴ ساعته را توصیه کند.

منبع:روزپلاس

کلمات کلیدی خبر : فشار خون
خبر فوری