پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3521015 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6513152
کد خبر : 401886 تاریخ ثبت : 1400/3/17 22:27 نظرات تایید شده : 1
گرانی سرسام آور تجهیزات پزشکی و اقدام جالب هلال احمر بوشهر

چند می‎گیری نفس بفروشی؟!

خلیج فارس: اگر گفته شود هر نفس در بازار قیمت دارد، شاید در نگاه اول باعث تعجب خیلی ها شود، اما به لطف کرونا، دستگاههای اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن برای بیمارانی که در منزل می باشند، قیمت سرسام آوری پیدا کرده است.

خلیج فارس: اگر گفته شود هر نفس در بازار قیمت دارد، شاید در نگاه اول باعث تعجب خیلی ها شود، اما به لطف کرونا، دستگاههای اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن برای بیمارانی که در منزل می باشند، قیمت سرسام آوری پیدا کرده است.

به گزارش خلیج فارس؛ دستگاههای اکسیژن ساز خانگی تا قبل از شیوع کرونا قیمت بالایی نداشت و جز برای بیماران قلبی و تنفسی یا موارد خاص، کاربرد دیگری برای مردم نداشت، اما از زمان شیوع کرونا که زنده ماندن بسیاری از بیماران بستری در منازل به وجود این دستگاهها بند شده، قیمتش هم سرسام آور شده است.

نگاهی به قیمت های ارایه شده در بوشهر که از سوی مراکز خصوصی مطرح یا در تبلیغات اینترنتی منتشر شده نشان می دهد اجاره دو هفته ای هر دستگاه اکسیژن‌ ساز بالای 2 میلیون و 500 هزارتومان آب می خورد و اگر دستگاه نو باشد، قیمت آن گاهی از 10 میلیون تومان هم بالاتر می رود.

بنابراین جدا از کمبود شدید این تجهیزات، قیمت های آن هم برای اغلب بیماران کابوس شده، چرا که بیمه ها زیرپوشش چنین هزینه ای نمی روند.

ضمن اینکه کاسبی سودجویان از این بازار هم دردسرساز شده و مردم را با قیمت های متفاوت و نبود نظارت بر بر فروش و خدمات پس از آن مواجه کرده است.

طرح جالب هلال احمر

 در این شرایط، جمعیت هلال احمر اقدام به امانت رایگان تجهیزات پزشکی خصوصا کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز می کند که به بیماران نیازمند کمک زیادی می کند، هرچند تعداد آنها در بوشهر کم است.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر بوشهر درباره بانک‌ امانات تجهیزات پزشکی به «خلیج فارس» می‌گوید: این مجموعه از سال 94 فعال شده، اما از زمان شیوع کرونا متقاضیان بیشتری پیدا کرده است و تجهیزاتی مانند کپسول اکسیژن، دستگاه‌ اکسیژن‌ساز، تشک مواج، ویلچر، عصا و واکر به صورت رایگان امانت می دهیم.

زهرا بازیاری با بیان اینکه دستگاه اکسیژن ساز، کپسول اکسیژن و ویلچر بیشترین تقاضا را دارد که عموما برای بیماران کرونایی بستری در منزل می باشد، تاکید می کند: برای امانت این دستگاهها، گواهی پزشک کافیست و برای دو هفته و فقط استفاده در منزل امکانپذیر است.

بازیاری، با بیان اینکه در استان فقط 12 دستگاه اکسیؤن ساز داریم که 6 مورد در شهرستان ها و مابقی در مرکز استان می باشد، اظهار کرد: امروز که با هم صحبت می کنیم فقط یک دستگاه در انبار مانده و مابقی به بیماران امانت داده شده است، از این رو بعضا پشت نوبتی برای امانت تجهیزات داریم.

وی با اشاره به اینکه بیماران بسیاری را می شناسد که با استفاده از تجهیزات موجود در بانک امانات هلال احمر بوشهر بهبود یافته‌ اند، تاکید دارد: درخواست افزایش این تجهیزات را به مرکز داده ایم، ضمن اینکه خیرین می توانند نذورات خود را در این راه ادا کرده و دست جمعیت هلال احمر را در امانت دادن دستگاههای گران و کمیاب به بیماران بازتر کنند.

نیاز به ورود بیمه ها

طرح هلال احمر قابل توجه است، اما مشکل اصلی را حل نمی‌ کند. با توجه به جمعیت بیماران کشور و قیمت بالای تجهیزات پزشکی، قطعا هلال احمر و مجموعه های عام المنفعه دیگر توان پاسخگویی به همه مردم را ندارند.

همچنین از آنجا که تجهیزاتی از این دست تحت پوشش هیچ بیمه ‎ای نیست و بیمه های تکمیلی هم فقط بخشی از آن را پوشش می دهند، بسیاری از افراد برای تهیه آنها با مشکل مواجه هستند که نیازمند ورود موثرتر بیمه ها به چنین نیازی می باشد.

خبر فوری