پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3168306 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6153682
کد خبر : 401809 تاریخ ثبت : 1400/3/16 12:26 نظرات تایید شده : 0

۲۵ مطلب مهم علمی در مورد واکسن کرونا

خلیج فارس: مطالب متفاوتی این روزها درباره واکسن کرونا گفته می‌شود که برخی از آن‌ها صحت ندارد. اینجا از ۲۵ نکته علمی درباره این واکسن مطلع شوید.

به گزارش خلیج فارس؛ هر روز مطالب مختلفی درباره واکسن کرونا می‌خوانید، می‌شنوید یا می‌بینید؛ مطالبی که برخی از آن‌ها درست نیستند و افراد را دچار تردید و سردرگمی می‌کنند.

در این مطلب ۲۵ نکته مهم علمی درباره واکسن کرونا را که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر منتشر کرده است، با هم مرور می‌کنیم:

۱. همه واکسن‌های تولید شده از جمله Pfizer، Moderna، Johnson & Johnson، Sputnik، Novavax، AstraZeneca، Sinopharm، Sinovac و Covaxin دارای ۱۰۰ ٪ کارایی در جلوگیری از مرگ ناشی از کووید و دارای اثربخشی بسیار بالایی در برابر کووید شدید، اثربخشی متوسط تا بالا (۶۰ ٪ -۹۵ ٪) در برابر کووید علامتی، اما اثربخشی ضعیف تنها در برابر بیماران بدون علامت کووید هستند؛ بنابراین افراد نباید هنگام انتخاب واکسن به دنبال داده‌های مربوط به کارایی واکسن باشند.

۲. از آنجا که همه انواع واکسن‌ها مانع از بروز نوع شدید بیماری و مرگ می‌شوند، واکسیناسیون حداکثری جامعه مهم است. اگر بخواهیم بشریت را از همه گیری کنونی نجات دهیم. بنابراین، همه باید واکسینه شوند و دیگران را نیز به واکسیناسیون تشویق کنند.

۳. واکسن‌های قابل استفاده از راه بینی ممکن است حتی از کووید بدون علامت نیز جلوگیری کنند، زیرا باعث ایجاد آنتی بادی‌های IgA سطحی در مخاط می‌شوند که زنجیره انتقال را قطع می‌کند و به این همه گیری پایان می‌دهند.

۴. واکسیناسیون ۱۰ هزار زن باردار در ایالات متحده آمریکا انجام شده است بدون اینکه هیچ عارضه جانبی اضافی تا ۳ ماه پیگیری پس از آن، مشاهده شود. از این رو، خانم‌های باردار می‌توانند با خیال راحت واکسینه شوند.

۵- افرادی که به مواد غذایی، داروها، لاتکس و یا واکسن ضد سم مار و عقرب حساسیت دارند می‌توانند با خیال راحت واکسن کووید استفاده کنند.

۶. فقط افرادی که آنافیلاکسی شدید نسبت به واکسن‌های قبلی کووید یا غیر کوویدی دارند باید از واکسن کووید اجتناب کنند.

۷- افرادی که در گذشته به کووید مبتلا شده‌اند باید ۴ تا ۶ هفته پس از بهبودی، واکسن کووید دریافت کنند. اطلاعات جدید در حال تکمیل و جمع بندی است که ممکن است فقط به یک بار واکسن نیاز داشته باشند، زیرا تیتر‌های آنتی بادی خنثی کننده قوی و پاسخ قوی سلول‌های T در آن‌ها حتی پس از یک بار تزریق واکسن نیز پدیدار شده است.

۸- افرادی که پلاسما درمانی شده‌اند باید حداقل با ۴ هفته تاخیر واکسن دریافت کنند. زیرا در این ۴ هفته آنتی بادی‌های از قبل ساخته شده در پلاسمای دریافت شده از بین می‌روند و با این روند از خنثی سازی ویروس (پروتئین) موجود در واکسن کرونا جلوگیری می‌شود.

۹. افراد مبتلا به بیماری شدید که بهبود یافته‌اند باید حداقل ۴ تا ۱۰ هفته پس از بهبودی منتظر بمانند تا هر کدام از انواع واکسن را دریافت کنند.

۱۰. افراد دیابتی باید پس از مصرف غذا / صبحانه برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

۱۱. افرادی که از دارو‌های کورتیکواستروئید استفاده می‌کنند در صورت امکان به مدت ۶ هفته هنگام مصرف واکسن باید دوز دارو را به کمتر از ۷.۵ میلی گرم در روز کاهش دهند، زیرا دوز‌های بالاتر به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی عمل می‌کنند و ممکن است باعث ایجاد ایمنی لازم پس از تزریق واکسن کووید نشوند.

۱۲. استروئید‌های استنشاقی هنگام تزریق واکسن کووید ممکن است نیاز به قطع مصرف نباشد، زیرا فراهمی زیستی سیستمیک کورتیکواستروئید استنشاقی کم است.

۱۳. افراد مبتلا به آلرژی‌های بینی، حساسیت پوستی و آسم را می‌توان با خیال راحت واکسینه کرد.

۱۴. افرادی که از عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند متوترکسایت methotrexate استفاده می‌کنند باید دارو را از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از تزریق واکسن قطع کنند.

۱۵. افرادی که از ریتوکسیماب Rituximab برای لنفوم غیر هوچکین و آرتریت روماتوئید استفاده می‌کنند باید حداقل به مدت ۴ هفته پس از قطع دارو ها، واکسینه شوند (دارو با اتصال به سلول‌های B عمل می‌کنند).

۱۶. کسانی که به علت ابتلا به سرطان خون تحت درمان هستند و افرادی که به آن‌ها پیوند مغز استخوان داده شده باید حداقل ۳ ماه برای دریافت واکسن صبر کنند.

۱۷. به کسانی که آنتی بادی مونوکلونال تزریق می‌شود می‌توان با خیال راحت واکسن زد، زیرا واکسن از ویروس زنده نیست.

۱۸. در کسانی که پیوند مغز استخوان یا سلول درمانی شده‌اند باید تا زمانی که تعداد نوتروفیل‌های مطلق آنان به حالت طبیعی برسد از تزریق واکسن اجتناب کرد.

۱۹. کسانی که قصد جراحی دارند باید حداقل ۲ هفته قبل از آن برای محافظت موثر در برابر کووید، واکسن بزنند.

۲۰. برای بیماران مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی مانند SLE Sjogrens Syndrome، هیچ داده خاصی برای بیماری وجود ندارد، اما از نظر تئوری واکسیناسیون covishield (آسترازنکا-آکسفورد) و m RNA بعید است واکنش‌های خود ایمنی را تحریک کند یا افزایش دهد؛ بنابراین توصیه به واکسیناسیون است اگرچه احتیاط بیشتری نیاز دارد.

۲۱- افراد مسن را باید به انجام واکسیناسیون تشویق کرد، زیرا خطر مرگ و میر ناشی از کووید در آن‌ها زیاد است.

۲۲- افراد مبتلا به زوال عقل (دمانس)، فلج و هرگونه اختلالات مغز و اعصاب مشابه باید واکسن بزنند، زیرا احتمال دارد رفتار‌های پیشگیرانه مناسب آن‌ها در مواجهه با کووید به درستی انجام نگیرد.

۲۲. بیماران مزمن کلیوی که پایدار هستند، نارسایی قلبی، نارسایی کبدی می‌توانند واکسن دریافت کنند، اما پاسخ ایمنی آن‌ها ممکن است ضعیف باشد.

۲۳- به افراد دارای نقص ایمنی ترجیح است واکسن Covishield (آسترازنکا-آکسفورد) تزریق شود، زیرا دارای کدینگ وکتور ویروسی غیرتکراری برای پروتئین اتصالی است.

۲۴. افرادی که از آسپرین و کلوپیدوگرل استفاده می‌کنند نیازی به قطع این دارو‌ها قبل از واکسیناسیون ندارند.

۲۵. به افرادی که در حال استفاده از دارو‌های ضد انعقاد خون هستند می‌توان با خیال راحت واکسن زد.

خبر فوری