پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3930452 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6927341
کد خبر : 401689 تاریخ ثبت : 1400/3/15 12:07 نظرات تایید شده : 4
دعوا برای تحمیل هزینه‌های مضاعف به مالکان خودرو

جنگ حقوقی بر سر جیب مردم

خلیج فارس: واقعیت امر این است که سال هاست بسیاری از مردم می دانند که برگ سبز سند مالکیت خودرو است اما به دلیل ترس بیهوده ای که دفاتر اسناد رسمی با کارهای رسانه ای به جان مردم انداختند حاضر می شوند پول‌هایشان رو برای سند زدنی که نیاز نیست هدر دهند!

خلیج فارس: بیش از ۵ سال است که بحث معرفی یک مرجع رسمی و معتبر برای ثبت سند خودرو، اختلافی عمیق میان نیروی انتظامی و کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ایجاد کرده که در این میان مردم با سردرگمی و نگرانی روبه‌رو هستند.

به گزارش خلیج فارس؛ از یک طرف قوه قضائیه، مجلس و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌گویند که «تنظیم سند نقل و انتقال خودرو فقط در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است و پیامدهای ثبت و تنظیم نشدن سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی متوجه کسانی است که به این قانون بی‌توجهی کنند.» از طرف دیگر، پلیس راهنمایی و رانندگی تأکید دارد ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اختیاری است و برگ سبز خودرو به عنوان سند رسمی مالکیت محسوب می‌شود.

واقعیت امر این است که سال هاست بسیاری از مردم می دانند که برگ سبز سند مالکیت خودرو است اما به دلیل ترس بیهوده ای که دفاتر اسناد رسمی با کارهای رسانه ای به جان مردم انداختند حاضر می شوند پول‌هایشان رو برای سند زدنی که نیاز نیست هدر دهند!

اصولا طبق قانون اموال غیرمنقول (اموالی که قابلیت جابجایی ندارد مانند زمین، خانه، و...) باید به ثبت در دفاتر اسناد رسمی برسد اما خودرو جزء اموال منقول (هر مالی که امکان جابجایی دارد) است و همان برگ سبز کفایت می کند!

پلیس: برگ سبز به معنای سند مالکیت است

همچنین اوایل هفته نیز جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، اعلام کرده بود، برگ سبز خودرو همان سند مالکیت خودرو بوده و پس از انتقال برگ سبز، مالک جدید ،هیچ نیازی به مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و تقبل هزینه مضاعف ندارد.

سردار حسینی تاکید کرد: برای ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی هیچ الزامی وجود ندارد. همانطور كه پلیس هم قبلا اعلام كرده بود سند سبز مالكیت خودرو كافی و مورد تایید و قانونی است، هیچ منع قانونی ندارد و نیازی به حضور در دفاتر ثبت اسناد نیست. دیوان عدالت اداری مرجعی است كه این قانون را تصویب كرده و در دل قوه قضاییه است. به همین دلیل هموطنان ما نگران این موضوع نباشند و دیگر به هزینه ای هم كه برای ثبت سند در دفاتر باید پرداخت می شد نیاز نیست.

کانون سردفتران: شکایت می کنیم

رییس کانون سردفتران و دفتریاران می گوید: از تبلیغ‌کنندگان عدم لزوم تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی شکایت می‌کنیم، چون مردم را به اشتباه می اندازند.

خندانی ضمن تأکید بر تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی اعلام کرد: رأی اخیر دیوان عدالت اداری که مستند برخی افراد قرار گرفته به ‌هیچ عنوان ارتباطی به عدم تنظیم سند قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی ندارد.

خندانی می گوید: طبق بخشنامه سال 85 قوه قضاییه، مراجع قضایی فقط اسناد رسمی تنظیم شده باید در دفاتر اسناد رسمی را بپذیرند و این به معنای این است که مدارک صادر شده مانند برگ سبز در مراجع قضایی قابلیت استناد و اعتبار ندارد.

سردرگمری مردم در اظهارات متناقض

این اظهارنظرها سردرگمی را می‌افزاید و به خودی خود عامل اضطراب و استرس است، طوری که خریداران خودرو نمی‌دانند به کدام نهاد رسمی کشور اعتماد کنند؛ اینکه بعد از دریافت برگ سبز از ناجا زمان و هزینه‌های اضافی برای تنظیم سند رسمی صرف کنند، با اینکه به همان برگ سبز اکتفا کرده و نگران هشدارهای سردفتران درباره لزوم قانونی تنظیم سند رسمی باشند.

قطعا باید یک بار برای همیشه تکلیف این اختلاف روشن و اعلام شود که نیازی به تنظیم سند رسمی برای خودرو هست یا نه، تا مردم از این دو راهی استرس زا خلاص شوند.

کلمات کلیدی خبر : برگ سبز خودرو پلیس راهور سردفتر
خبر فوری