پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3931129 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6928017
کد خبر : 400878 تاریخ ثبت : 1400/3/10 09:25 نظرات تایید شده : 4
مشعل‌‎های عسلویه، سرمایه‌ای كه دود می‌‎شود و ریه‌ها را می‌سوزاند

وعده‌هایی که هرسال تکرار می‎شود

خلیج فارس: سال ۹۶ در حرکتی نمادین یک مشعل در پارس جنوبی خاموش شد و نام مشعل سبز را به خود اختصاص داد تا این وعده از سوی ابتکار معاون وقت رئیس جمهور در این مراسم داده شود که در سال ۹۸ تمام فلر‌های فعال در پارس جنوبی جمع آوری می‌شوند و زندگی برای مردم عسلویه رویی دیگر از خود نشان خواهد داد.

خلیج فارس: مشعل های گاز عسلویه در کنار سرمایه ای که دود می کند، آلودگی گسترده آب، هوا و خاک مناطق پیرامونی را در پی دارد.

به گزارش خلیج فارس؛ این در حالیست که حجم زیادی از این گاز‌ها به عنوان خوراک واحد‌های مختلف صنعتی و تولیدی قابل استفاده است.

با توجه به ارزش بالای اقتصادی گاز‌های مشعل و منافع غیرمستقیمی که از جمع‌آوری آن‌ها حاصل می‌شود، کشور‌های مختلف جهان در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده و توانسته‌اند تا حدود زیادی از حجم گاز‌های مشعل خود بکاهند. کشور‌های حاشیه خلیج فارس نظیر امارات، کویت و عربستان از جمله این کشور‌ها هستند که به‌ واسطه سرمایه‌گذاری‌های زیاد در این زمینه، بخش زیادی از سکو‌های مشعل خود را در میادین نفتی خاموش کرده‌اند.

خاموشی نمادین

سال ۹۶ در حرکتی نمادین یک مشعل در پارس جنوبی خاموش شد و نام مشعل سبز را به خود اختصاص داد تا این وعده از سوی ابتکار معاون وقت رئیس جمهور در این مراسم داده شود که در سال ۹۸ تمام فلر‌های فعال در پارس جنوبی جمع آوری می‌شوند و زندگی برای مردم عسلویه رویی دیگر از خود نشان خواهد داد.

حالا پس از گذشت حدود ۸ ماه از پایان مهلت اعلام شده، موسی احمدی نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس از برنامه‌ای می‌گوید که برمبنای آن قرار بوده ۹۰ درصد فلر‌ها در این منطقه مهار شوند، اما امروز با وجود وعده‌های تاکید شده حتی گزارشی در خصوص جزئیات عملکردی مسئولان در این منطقه ارائه نشده و همین امر به یکی از اولویت‌های کمیسیون انرژی مجلس بدل گشته است.

به گفته نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، فاز ۱۹ و ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی متولی جمع‌آوری و مهار گاز‌های فلر هستند، ضمن آنکه ماده ۴۸ قانون برنامه ششم دولت را مکلف به مهار فلر‌ها کرده که در این زمینه دولت یا باید گاز‌ها را به زیر صفر رسانده یا آنکه فلر‌ها را با مهار کربن‌ها بهینه سازی کند تا آلایندگی‌ها کم اثر شوند.

گنجی که می‌سوزد

عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز می‌گوید‌: از آنجا که تبدیل گاز فلر به محصولات مختلف نیاز به منابع مالی دارد، لازم است مشوق‌هایی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا انگیزه ایجاد شده و تبدیل گاز‌های همراه نفت به محصولات مختلف امکان‌پذیر شود.

مجید ناصری‌نژاد در رابطه با وضعیت ساماندهی گاز فلر (گاز‌های همراه نفت در میدان‌های نفتی)، گفت: جمع‌آوری و تبدیل گاز‌های فلر به خوراک، برق، سوخت و... به‌دلیل ایجاد آلودگی زیست محیطی در مناطق نفت خیز ضروری است ضمن آنکه هدررفت این گاز‌ها به معنای از بین رفتن ثروت کشور است چراکه مهار گاز‌های فلر ارزش‌افزوده و اشتغال به دنبال دارد.

نماینده شادگان در مجلس با یادآوری اینکه طبق قانون باید تا پایان برنامه ششم توسعه از سوختن ۹۰ درصد گاز‌های فلر جلوگیری شود، افزود: متاسفانه دولت در چند سال گذشته اقدامی در راستای ممانعت از سوختن گاز فلر انجام نداده و وزیر نفت نداشتن سرمایه را دلیل این امر اعلام کرده است، همچنین بخش خصوصی خود را به دلیل عدم حمایت دولت ناتوان در این امر می‌داند چراکه معتقدند دولت باید به آن‌ها تسهیلات و تضامین لازم را دهد.

ناصری‌نژاد معتقد است باید این گاز‌ها به صورت رایگان در اختیار بخش خصوصی قرار گیرند چراکه تنها در این شرایط گاز فلر به برق یا فرآورده تبدیل خواهد شد.

کلمات کلیدی خبر : پارس جنوبی مشعل سوزی
خبر فوری