پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3524166 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6516372
کد خبر : 399978 تاریخ ثبت : 1400/3/4 10:19 نظرات تایید شده : 3

«اسدی» می‌تواند اعتبار از دست رفته سازمان منطقه ویژه پارس را احیاء کند؟

خلیج فارس: سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با سابقه بیش از دو دهه از تاسیس، تنها شرکت نفتی مستقر در استان است که کلیه پروژه های آن همزمان منافع ملی و استانی را تامین می کند...

خلیج فارس: روز گذشته طی حکمی از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت، ایرج خرمدل از مدیرعاملی سازمان منطقه ویژه برکنار و «سخاوت اسدی» به عنوان سرپرست منصوب شد.

به گزارش خلیج فارس؛ وی تا قبل از این انتصاب، مدیری در سطح ملی و به عنوان  مدیرکل امور مجلس وزارت نفت   مسوولیت داشته است. ضمن اینکه معاون سرمایه گذاری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و رییس گزینش این وزارتخانه در سوابق وی دیده می شود.

از این رو به لحاظ سطح ملی "اسدی"، انتظارات از وی در استان و مناطق پیرامونی پارس جنوبی نیز در سطح بالاتری می باشد، چرا که به لحاظ سوابق مدیریتی، قد و قواره وی از اغلب مدیران پیشین این سازمان بلندتر ارزیابی می شود.

سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با سابقه بیش از دو دهه از تاسیس، تنها شرکت نفتی مستقر در استان است که کلیه پروژه های آن همزمان منافع ملی و استانی را تامین می کند و تقویت آن موجب توسعه زیر ساخت های استان می شود، بدون اینکه از بودجه سالانه استان استفاده گردد.

اما طی سالیان اخیر، این سازمان با محدودیت های ایجاد شده و قوانین دست و پاگیر و سلیقه ای، از جایگاه اولیه خود تنزل داشته  و وارد حواشی گوناگون شده، طوری که اثرگذاری و دستاوردهای سابق برای رفع موانع توسعه در استان بوشهر را هم ندارد.

این درحالیست که انتظار می رفت با فراغت این سازمان از احداث زیرساخت ها در منطقه پارس، این مجموعه در مسیر تعهدات نفت به مردم نجیب مناطق پیرامونی جدی تر و کوشاتر باشد، ولی با عملکرد مدیرانش طی چند دوره اخیر، سازمان منطقه ویژه به شرکتی بیگانه با استان بوشهر بدل شد و تمامی دریچه هایی که به سمت رضایت مندی مردم و تحقق خواست مناطق پیرامونی از نفت باز شده بود نیز بسته شد.

برخی از چالش های پیش روی سازمان منطقه ویژه پارس که زمینه نارضایتی را پیش آورده می توان چنین برشمرد:

کمرنگ شدن مسئولیت های اجتماعی و کمک های عام المنفعه که تاکنون سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به نمایندگی از وزارت نفت در منطقه انجام می داده، زمزمه تلاش در جهت تصویب و اجرای چارت سازمانی جدید که منجر به حذف پارس شمالی گردیده ، و تمرکز گرایی بی سابقه تصمیمات سازمان منطقه ویژه در شرکت ملی نفت- حتی برای موارد جزیی- و کنار گذاشته شدن این سازمان از معادلات تصمیم گیری.

به جرات می توان گفت جز مهدی کرباسیان که در سال های 80 تا 83 مدیریت سازمان منطقه ویژه پارس را برعهده گرفت و سوابقی نظیر معاونت وزارت راه داشت و البته در دوره خود بسیاری از فعالیت های توسعه ای پارس جنوبی و استان نظیر پروژه های بندری، فرودگاه خلیج فارس، راهسازی را شروع کرد یا به بهره برداری رساند، این سازمان دیگر مدیری در تراز ملی نداشته که بتواند با جلب اعتماد و حمایت بیشتر، در مسیر برد- برد بین استان و نفت قدم برد.

اکنون که «سخاوت اسدی» با سوابقی در سطح ملی و ستاد وزارت نفت پا در سازمان منطقه ویژه پارس می گذارد، انتظار می رود در دوره خود مسیری را در پیش بگیرد که هم در بلند مدت به احیای اعتبار از دست رفته این سازمان در استان خصوصا محیط پیرامونی منجر شود، هم با برگ برنده ارتباطاتی که در مجموعه کلان نفت دارد، چالش های ذکر شده را هم چاره اندیشی کند.

در این زمینه
برکناری مدیرعامل منطقه ویژه پارس/ سرپرست از تهران آمد + تصویر حکم
پارس جنوبی فقط سازمان منطقه ویژه نیست

کلمات کلیدی خبر : سخاوت سجادی منطقه ویژه پارس
خبر فوری