پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7722447 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 10884172
کد خبر : 396547 تاریخ ثبت : 1400/2/15 18:07 نظرات تایید شده : 0

شهرک خرمایی استان در دشتستان جانمایی شد

خلیج فارس: رئیس انجمن خرما استان بوشهر گفت: شهرک خرما استان بوشهر در دشتستان جانمایی شده که در فرصت مناسب با حضور مسئولان مربوطه عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

به گزارش خلیج فارس به نقل از تسنیم؛ یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر در عرصه تولید محصولات کشاورزی است به گونه‌ای که سالانه افزون بر 1.5 میلیون تن انواع محصولات در این استان تولید و به سایر نقاط کشور و جهان عرضه می‌شود.

شهرک خرمایی استان بوشهر در دشتستان جانمایی شد

تولید 160 هزار تن خرما، 600 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل، محصولات باغی، زراعی و صیفی‌جات از جمله تولید بخش کشاورزی استان بوشهر است.

با توجه به اینکه استان بوشهر یکی از قطب‌های تولید خرما و محصولات جانبی آن است میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی شد و در این راستا صنایع فرآوری این محصول در باغات خرما استان بوشهر توسعه یافت.

خرما استان بوشهر یکی از محصولات دارای شهره جهانی است که ایجاد شهرک خرما یکی از برنامه‌های مسئولان و تأکید نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر است.

رئیس انجمن خرما استان بوشهر با اشاره به اقدامات انجام شده برای راه‌اندازی شهرک خرما اظهار داشت: شهرک خرما استان بوشهر در دشتستان جانمایی شده که در فرصت مناسب با حضور مسئولان مربوطه عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

ندیر پورجم افزود: در این راستا نشست‌هایی متعددی در انجمن خرما با پشتیبانی اتاق بازرگانی بوشهر برگزار شده و حاصل این اجماع برای احداث شهرک خرما قطعه زمینی که برای احداث پتروشیمی دشتستان پیش بینی شده بود مدنظر قرار گرفته است.

وی آغاز ساخت این شهرک با حضور وزیر جهاد کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: نگرش به شهرک خرما باید خیلی فراتر از این باشد که  خرما از نخلستان جمع‌آوری و در شهرک خرما بسته‌بندی و فرآوری شود.

پورجم گفت: در این شهرک باید از فناوری نو و جدید تا بسته‌بندی طراحی و در وضعیت خرما و صنعت مرتبط با آن تحول لازم ایجاد شود.

رئیس انجمن خرما استان بوشهر عنوان کرد: در کنار صنایع مکانیزاسیون باید صنایع جانبی خرما نیز دیده شود که چنانچه تمام این فرایند انجام شود تحول شگرف در صنعت خرما استان بوشهر ایجاد می‌شود.

فعالیت‌های حوزه خرما نیازمند به‌روزرسانی است

وی با بیان اینکه فعالان در عرصه اقتصاد خرما باید برنامه به‌روزرسانی داشته باشند گفت: برای تحقق این مهم می‌طلبد دولت زمینه لازم فراهم کند و خرما به عنوان محصول استراتژیک معرفی و تسهیلات خاصی برای آن در نظر گرفته شود.

پورجم با اشاره به ضرورت حمایت از محصولات کشاورزی اظهار کرد: باید با تسهیلات کم‌بهره تک‌رقمی شرایط برای عملیات به‌زراعی انجام شود و روش آبیاری را از سنتی به نوین تغییر یابد در غیر این صورت ایران از صحنه اقتصاد خرما در جهان حذف خواهد شد.

رئیس انجمن خرما استان بوشهر با بیان اینکه آفت چوب‌خوار نخل در سال گذشته یک‌هزار اصل نخل استان بوشهر را نابود کرد افزود: این آفت یک معضل جدی برای نخیلات استان بوشهر و سایر استان‌های خرما خیز است که در انواع مختلف نخیلات وجود دارد.

وی بیان کرد: در استان بوشهر نیز کانون‌های بسیار آلوده از این آفت وجود دارد و در این راستا مسئله شناسایی و به شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی در پایتخت ارائه شده است.

 پورجم ادامه داد: در این زمینه رئیس سازمان حفظ نباتات در سفر به استان بوشهر از نخلستان تنگستان و دشتستان بازدید کرد که پیرو آن بر اختصاص بودجه برای مبارزه با آفت چوب‌خوار نخل تأکید شد.

مبارزه با آفت چوب‌خوار از توان کشاورزان خارج است

رئیس انجمن خرما استان بوشهر با اشاره به عمومی بودن آفت چوب‌خوار عنوان کرد: مبارزه با این آفت گران و از توان کشاورز خارج است که باید رفع آن در دستور کار کمیسیون کشاورزی مجلس قرار گیرد.

در استان‌های خرما خیز و به‌ویژه استان بوشهر که یکی از قطب‏‌‌های مهم اقتصادی در بخش خرما است سال به سال این اقتصاد دارای افول و دارای ایراد و اشکال است.

به گفته رئیس انجمن خرما استان بوشهر سال قبل وضعیت صادرات خرما در استان بوشهر چندان مطلوب نبود و ویروس کرونا و محدودیت در برگشت ارز، صادرات خرما بوشهر را کاهش داد.

پورجم بیان کرد: محاسبه آب بها اکنون بر اساس قیمت فروش خرما محاسبه می‎شود در صورتی که باید در این فرمول باید محاسبه آب‎ بها باید برمبنای فروش منهای هزینه باشد.

کلمات کلیدی خبر : دشتستان شهرک خرما
خبر فوری