پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7720696 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 10882393
کد خبر : 393509 تاریخ ثبت : 1400/1/30 13:28 نظرات تایید شده : 0

بروز آفت زنجرک خرما در نخیلات استان

بروز آفت زنجرک خرما در نخیلات استان بوشهرخلیج فارس: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در بررسی ها و نظارت مستمر سازمان جهاد کشاورزی آفت زنجرک خرما در نخیلات منطقه ارم شهرستان دشتستان مشاهده شد که در حال کنترل است.

به گزارش خلیج فارس؛ احمد سبحانی افزود: زنجرک خرما از دیرباز یکی از آفات مهم نخیلات در برخی از مناطق استان بوده که در بعضی سال‌ها حالت طغیانی پیدا می‌نماید و معمولا" آلودگی شدید در باغ‌های نزدیک رودخانه و باغ‌های متراکم و فشرده که جریان هوا در آن‌ها کمتر است یا باغ‌هایی با کشت مخلوط و نزدیک کوه ایجاد می‌شود.

وی گفت: این آفت دارای دو فصل فعالیت در سال است. نسل اول (نسل زمستانه) در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و نسل دوم (نسل تابستانه) در شهریور و مهر خسارت ایجاد می‌کند.

سبحانی بیان نمود: خسارت آفت زنجرک خرما به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود. خسارت مستفیم آفت شامل مکیدن شیره گیاهی، زردی و خشکیدگی برگ‌ها و ضعف درخت می‌باشد و ترشح عسلک، فعالیت قارچ‌های ساپروفیت و کاهش بازارپسندی محصول، کوچک و چروکیده شدن و ریزش میوه، دشوار شدن عملیات باغبانی مانند گرده افشانی، هرس و آرایش خوشه‌ها به دلیل خاصیت چسبندگی از جمله خسارت غیر مستقیم زنجرک می‌باشد.

وی افزود: بهترین روش‌های مقابله با این آفت، رعایت فاصله کشت، بهداشت باغ از جمله حذف علف‌های هرز و پاجوش‌های زیاد اطراف درخت، تغذیه مناسب خصوصا" تغدیه با کود پتاس، نصب کارت و یا نوار زردرنگ برای بررسی جمعیت و سمپاشی با سمومی از قبیل استامی پراید، مالاتیون و ایمیداکلوپراید می‌باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

کلمات کلیدی خبر : خرما
خبر فوری