پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7279770 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 10439630
کد خبر : 406038 تاریخ ثبت : 1400/4/14 06:45 نظرات تایید شده : 31
«جعفر پورکبگانی» منتخب اول شورای ششم بوشهر در «خلیج فارس»:

بعد 4 سال خواهید دید که.../ شروط شهرداری برای ادامه تیمداری/ نمی‎گذاریم شهرداری خانه قومی شود

خلیج فارس: جعفر پورکبگانی منتخب اول ششمین دوره شورای شهر بوشهر با حضور در پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» به بازگویی دیدگاههای خود درباره مدیریت شهری بوشهر و حواشی آن پرداخت.

به گزارش خلیج فارس؛ وی که با سابقه 6 سال فرمانداری مرکز استان در دولت سابق برای نخستین بار در انتخابات حضور یافته بود، با بیش از 11 هزار رای در جایگاه نخست این دوره شورای شهر قرار گرفت.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc1gvf1hm1179594t15d5p.jpg

این گفتگو را در ادامه می خوانید:

خودتان کدام شاخصه را دلیل برگزیده شدن به عنوان منتخب اول در شورای شهر بوشهر می دانید؟
ضمن تشکر از میزبانی هفته نامه و سایت خلیج فارس، در خصوص این پرسش باید بگویم در زمان تصدی فرمانداری، خدا می داند توانم را گذاشتم و پروژه هایی در آن دوره رقم زدیم که قابل توجه بود و مردم تلاش ها و پیگیری اجرایی مرا دیدند. مثلا تبدیل وضعیت جزیره به شبه جزیره شیف که وضعیت فلاکت باری داشتند، یا در زمینه برق وقتی فرماندار شدم، خاموشی چند ساعته در روز و افت ولتاژ داشتیم که با سرمایه گذاری های صورت گرفته، برخلاف اهواز که در آن ایام چند روز خاموشی داشت، وضعیت ما پایدارتر بود. یا مسکن مهر که بابت پیگیری اختصاص زمین کذایی ابتدای خیابان صدرا به مسکن مهر برای من مشکل ساز شد ولی ختم بخیر شد. به هر حال آنجا 200 خانواده جوان در مسکن مهر مستقر شدند و نگاه و حضورشان در انتخابات تاثیرگذار بود.

دلیل فاصله رای اعضای ائتلاف تان با خودتان در این انتخابات و عدم راهیابی همه آنها به شورا را صرفا به دلیل سابقه اجرایی خودتان می دانید؟
ما ائتلافی تشکیل دادیم که برای اولین بار در ادوار انتخابات شوراها همگی در اعضای اصلی یا علی البدل بودند، تنها خانم کرمی بود که ایشان هم با وجود گمنامی و اینکه در ایام تبلیغات به دلیل مسائل کاری یا خانوادگی به اندازه ای که لازم بود وقت نگذاشت و نفر بیست و یکم شد.

برای رسیدن به این ائتلاف که به طیف سنتی تر اصولگرای شهر بوشهر مشهور است، مرامنامه ای بین آنها امضا شد؟
ابتدا بگویم که اگر می خواهیم اتفاق خوبی برای مردم رخ دهد، باید فراتر از اصلاح طلب و اصولگرا عمل می کنیم. هر دو جریان آسیب هایی زده اند، هرچند آسیب های جبهه اصلاحات قابل قیاس نیست. ما امروز دو جبهه داریم، یکی لیبرال و نگاه به غرب است و دیگری جبهه ای که نگاه به داخل دارد و به عنوان جهادی و انقلابی شناخته می شود. ما نیز برای رسیدن به این ائتلاف مرامنامه ای را امضا نکردیم، ولی متعهد شدیم بر سر منافع عمومی جامعه کوتاه نیاییم. نقطه اشتراک ما همین تعهد بوده است.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc1mr31525j52fvbtdaj.jpg

پس از قطعی شدن ترکیب شورای ششم، در برخی محافل اینگونه مطرح می شود که پورکبگانی با توجه به ورود 4 عضو ائتلافش به شورا، ممکن است منجر به چند قطبی شدن شورا و تکرار درگیری های شورای قبل شود. این نگرانی به گوش خودتان هم خورده و چه پاسخی دارید؟
شورای ششم در ترکیب دو ائتلاف و سه نفر خارج از آن ائتلاف دارد، شک نکنید دنبال گروه بندی خاصی نیستم. قول می دهیم هر اختلاف سلیقه ای را در زمین دفن کرده ایم و با آن ائتلاف دیگر و سه نفر دیگر که خارج از ائتلاف ها بودند، همدل هستیم. ان شاءالله نگرانی ای درباره همدلی شورا نیست.

در خصوص ریاست شما در شورای شهر هم بحث هایی مطرح شده. چقدر برای این مسئولیت جدی هستید؟
من تا الان هیچگونه رایزنی نداشته ام ولی براساس تجاربم، آمادگی اش را دارم. تشخیص با اعضای شورا است. از آن جایی که کار اجرایی کرده ام و تعاملاتی دارم، برای ریاست شورا آمادگی دارم، ضمن اینکه برنامه هایی دارم که اگر اجرایی شود رضایت مندی مردم دو چندان خواهد شد و در انتخابات آینده شاهد اقبال بیشتر مردم خواهیم بود.

برخی می گویند آقای پورکبگانی، نگاهی هم به انتخابات مجلس آینده دارد و تصور می کند حضور در شورای شهر به وی کمک می کند.
اگر می خواستم وارد انتخابات مجلس شوم، چه مانعی بود که زودتر این کار را کنم و اینطوری مسیر را طولانی نکنم؟ من برای انتخابات شورا هم تا هفته ثبت نام مردد بودم ولی با درخواست افراد متدیّن و چهره های زیادی که در این خصوص اصرار داشتند، به این نتیجه رسیدم که وارد شوم. قطعا اگر در شورای شهر ذهنیت به شکل دیگری باشد، نمی شود خدمت کرد. دیدگاه من این است که با قدرت در شورا باید فعالیت کرد و البته دیگر دوره سرگرم کردن مردم با آدامس و آب نبات گذشته، بلکه باید پروژه هایی تعریف کنیم که ملی و در حد مرکز استان باشد. من در اینجا قول می دهم بعد 4 سال فعالیت این شورا، با کلیپ هایی در رسانه ملی، مردم را به بازدید از تحولات شهر بوشهر دعوت کنیم. قطعا نباید در این دوره سرنوشت پروژه های مشکل سازی مثل تقاطع باغ زهرا تکرار شود. ما مصمم هستیم که از اعتبارات ملی برای بوشهر جذب کنیم. ما در دوره فرمانداری برای مسکن مهر، بهبود شبکه برق و پروژه شیف به سمت مشارکت از اعتبارات ملی رفتیم. شوخی نیست آن زمان 20 میلیارد در برق بوشهر بریزیم و اگر آن زمان کار نمی شد مردم الان فلاکت می کشیدند و امروز افت ولتاژ و حاموشی چند ساعته داشتیم. کدام مسئول برای پیگیری این مسائل 13 بار به نهاد ریاست جمهوری احضار شد؟ الان در همه حوزه های اجتماعی، عمرانی، فضای سبز، مبلمان شهری و... برنامه گسترده ای داریم.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc1lg01gcj9h7dp0c329.jpg

قطعا با توجه به سابقه فرمانداری، از چالش های شهرداری بوشهر اطلاع دارید. امروز مهمترین مشکلات در شهرداری را چه می دانید؟
معمولا هر رییس جمهور و وزیری روی کار می آید می گوید رییس جمهور و وزیر قبلی ناکارآمد بوده و توپ را به زمین او می اندازد، درحالی که اگر این شرایط را می دانستید چرا آمدید. قطعا ما با علم و آگاهی وارد شورا شده ایم و از 14 مرداد که شروع به کار کردیم، به گذشته وصل نمی شویم. ما می دانیم شهرداری چقدر چالش دارد و همزمان چه فرصت هایی دارد. همین الان با افراد صاحب تجربه و خوشنام، اتاق فکر 21 نفره شکل داده ایم که ارتباطی با شورا و شهرداری یا شخص من ندارند و قرار است در همه حوزه های مرتبط با مدیریت شهری از بافت تاریخی تا سرمایه گذاری و... راهکار دهند. یکی از آسیب های شهرداری بوشهر این است که دریغ از یک ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی. یا نداشتن منابع درآمدی پایدار.

ضمن اینکه می دانم خیلی از آیتم های درآمدی شهرداری وصول نمی شود، مثل عوارض از شرکت والفجر که از بوشهر به خارگ تردد دارد یا عوارض هواپیمایی که حق شهرداری بوشهر را در بلیط شان از مسافران اخذ می کنند ولی وصول نمی شود. خواهید دید که ما از این محل ها چندین میلیارد در اعتبارات شهرداری خواهیم گذاشت.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjckvoqbtdcu1pkd2h7o.jpg

موضوع دیگر درباره پیمانکاران شهرداری است که قطعا باید چندماه امکان پرداخت حقوق کارگران را داشته باشند و اینطور نباشد که سر ماه چشم شان به شهرداری باشد که اگر مشکلی رخ داد، آنها هم شهر را با چالش مواجه کنند. ما نمی گذاریم این رویه پیمانکار پسماند تکرار شود که پولی که از شهرداری بابت حقوق کارگران می گیرد در بانک بگذارد و از سود آن حقوق کارگر را بدهد. برای مشکلاتی که از بابت این تاخیر در بیمه، سنوات و خرج زندگی این افراد رخ می دهد چه کسی پاسخگو است؟ قطعا مقابل این رویه ها خواهیم ایستاد.

برای انتخاب شهردار، چه شاخص هایی مدنظر دارید؟
دیدگاه شخصی خودم این است که شهردار باید صادق باشد، چون اگر صداقت نداشته باشد از ابتدا مشکل پیدا می کنید. دوم جهادی باشد، سوم دست پاک باشد و نهایتا اینکه تجربه کافی داشته و وزن و اعتبار لازم برای شهرداری مرکز استان را داشته باشد.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc1vq2d34fhsu1t4t7k.jpg

شخصا به گزینه ای رسیده اید؟
تا الان نه. در میان منتخبان هم قرار شده برای اینکه زمان را از دست ندهیم، تا قبل از شکل گیری رسمی شورا، هر کدام 3 گزینه معرفی کرده و نهایتا به 5 چهره برسیم که از آنها برنامه بخواهیم و در شرایطی که برای همه شهروندان شفاف باشد، شهردار را انتخاب کنیم.

بحث انتخاب شهردار از میان اعضای شورا چقدر جدی است؟ اخیراً از آقای نیک روش که سابقه معاونت عمرانی فرمانداری دارد به عنوان گزینه احتمالی برای شهرداری یاد می شود.
من که در جمع منتخبان هستم؛ طی جلساتی که با هم داشته ایم چنین بحثی مطرح نشده است. قطعا این اتفاق رخ نمی دهد. نگاه اعضای شورا ماندن در شورای شهر است، چون رفتن به شهرداری، برای کلیت شورا می تواند مشکل ساز باشد.

یکی از چالش های شهرداری بوشهر مدیریت تیم شاهین است که منتقدانی هم دارد که معتقدند شهرداری را از وظایف اولیه اش باز داشته است. با توجه به سابقه مدیریت ورزشی تان، نگاه شما در این خصوص چیست؟ بحث هایی که درباره احتمال عدم تیمداری حرفه ای با شروع بکار شورای جدید مطرح می باشد چقدر جدی است؟

ببینید، برنامه ما برای ورزش فراتر از تیمداری خواهد بود. نیت ما این است که با توجه به سطح مسابقه ای که ورزشکاران شهر بوشهر در آن شرکت می کنند؛ مثلا ملی یا بین المللی است، کمک کرده و زمینه سفرشان به مسابقات را فراهم کنیم، اما کمک اصلی مان آنجا خواهد بود که درصورت کسب موفقیت، با توجه به سطح مسابقات پاداشی برای ورزشکاران و عوامل درنظر بگیریم.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc17bs14fhn2pjbrh111.jpg

در خصوص تیم شاهین که الان به نزدیکی لیگ برتر رسیده چه چشم اندازی دارید؟

در ایام تبلیغات انتخاباتی هواداران تیم شاهین آمدند و صحبت کردند. همان جا هم گفتم نظر شخصی من این نیست که حمایت را کات و صفر کنیم، اما به سبک و سیاق فعلی هم قبول نداریم. نظرمان این است که با شروع به کار شورا نشستی با خود شاهینی ها داشته باشیم و از صفر تا 100 موضوع را بررسی کنیم و سپس تصمیمی گرفته شود که همه جوانب در آن دیده شود.

احتمال تیمداری بیشتر است یا حذف آن؟

اول شاکله قانونی تیمداری باید رعایت شود، بعد هم با شاهینی هایی که در سرما و  گرما عرق ریخته اند می نشینیم و با جمع بندی صورت گرفته، در شورا تصمیم خواهیم گرفت.

درباره ایرانجوان بوشهر دیگر باشگاه قدیمی بوشهر که در مقطعی خودتان مدیریت آن را داشته اید و امروز منتقد آن هستید چه برنامه ای دارید؟ هواداران این باشگاه می گویند شورای شهر در این سالها به این تیم بی مهری کرده و می گویند حضور شما در شورا می تواند به رفع این تبعیض منجر شود.

وقتی من مدیریت ایرانجوان را در دست گرفتم، در لیگ یک بود، ولی امروز در لیگ دو حضور دارد و حتی اگر کمک ها صورت نمی گرفت الان لیگ سه بود. این باشگاه عمدا تیم های پایه ای را از بین بردند. ضمن اینکه مباحث مالی آنها شفافیت ندارد. من اعلام کرده ام کمک به این تیم منوط به اصلاح مدیریتی در آن است. راهش این است که من و گروهی که سهامدار هستیم برای همیشه کنار برویم، از طرفی گروه مقابلی که الان اختیارات دارد هم کنار بروند و تیم را به گروه دلسوز و فعال ایرانجوانی که همین حالا آمده اند تحویل دهند. این تیم سه سال در اختیار آنها باشد و اگر عملکردشان خوب بود قطعا کمک ها ادامه می یابد، وگرنه بنای شان مثل الان باشد بدون هیچ ادعایی درباره هزینه کرد تیم را تحویل هیات فوتبال دهند. با این وضعیت باشگاه ایرانجوان رشد می کند و امکان کمک به آن هم فراهم است. البته اداره کل ورزش نباید در باشگاه دخالت می کرد ولی مدیرکل آن بی تجریگی کرد. ایشان نه فقط درباره ایرانجوان، درباره ورزش بد عمل کرد، مثل دولت روحانی که جوجه را دفن کرد تا مرغ به 30 هزارتومان برسد، بهروزیان هم نمونه ای از ناکامی ها و بی تجربگی های دولت روحانی در بوشهر بود.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc1281o0etuo1p6r3a0n.jpg

یکی از چالش های جدی شهرداری، حجم بالای نیروی مازاد است که هیچ شورایی هم جرات ورود به آن را نداشته و این زخم همچنان جدی شده که بخش عمده درآمد شهرداری صرف حقوق ها می شود. به عنوان چهره ای که دارای جدیت و سلامت کاری معرفی می شوید، برای این مشکل هم اقدام مشخصی خواهید کرد یا همچنان باید ملاحظات را باید مورد توجه قرار داد؟

من ابتدا گلایه کنم از رسانه ها که به جذب نیروها در شهرداری طی این سالها ورود جدی و موثری نکردند. اعضای شوراها برادرزاده یا خواهرزاده را وارد شهرداری کردند که برخی شان حتی نمی توانستند کامپیوتر روشن کنند! این ظلم به مردم بوده است. هرکسی رابطه ای داشته، نیرو وارد شهرداری کرده و باعث شده تعادل اعتبارات عمرانی و جاری شهرداری به هم بریزد. ما قطعا با ادامه این شکل جذب نیرو مقابله می کنیم. درباره نیروهای مازاد هم باید وارد شورا شویم و آنجا به صورت دقیق تر تصمیم گیری کنیم.

در این زمینه مشکلی که بوده، اعضای شورا چون دغدغه رای چهار سال آینده را داشته اند، به ساماندهی نیروهای مازاد شهرداری ورود نکرده و این موضوع همچنان روی زمین مانده است...

نه، بیشتر از این که دغدغه رای باشد، چون خیلی از این نیروها را اعضای شوراها آورده بودند و یا افراد شهرداری عروس و داماد خود را سرکار بردند، این مشکل رسیدگی نشد. ولی ما قطعا به این شکل جذب نیرو ورود خواهیم کرد. اگر هم روزی صف آرایی کرده و مانع ایجاد کنند، اجازه نمی دهم و برخورد می کنم و با مردم در میان می گذارم. اجازه نمی دهیم شهرداری خانه قومی شود. قطعا در این خصوص چشم مان را می بندیم و چپ و راست را نمی بینیم. اجازه دهید شورا رسمیت پیدا کند و مردم عملکردها را مشاهده خواهند کرد.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc14cdsv81n8715nh1q7fe.jpg

مهمترین قول و وعده ای که درخصوص عملکرد شورا به مردم می دهید و طی دوره 4 ساله منتظرش باشند چیست؟

در ایام انتخابات و بعد از آن که برای تشکر به مساجد رفته ام، تنها قولی که داده ام این بوده که آنچه مردم را ناراحت کرده جمع می شود و اتفاقات خوبی رخ دهد. برنامه ها و نگاه خوبی در میان منتخبان وجود دارد و ولی من شخصا معتقد به کار کارشناسی هستم. اتاق فکری از افراد با تجربه تشکیل داده ام که ارتباط شخصی با من یا شهرداری ندارند، ولی در زمینه مرتبط مثلا بافت تاریخی، سرمایه گذاری و... خوراک و محتوا به ما خواهند داد. ضمن اینکه تلاش داریم با کمک بچه های شهر تیمی پشت سر شورا شکل دهیم که اگر پروژه ای برای مردم تعریف شد، این تیم همراهی کند و استاندار که الان معلوم نیست چه کسی باشد، بداند 2 هزار نفر آدم دارای وجهه پشت برنامه شورا هستند و برای آن اعتبار ببیند. چون حق گرفتنی است و دادنی نیست. وقتی پروژه شروع شود، باید سهم استان و سهم ملی آن در کنار شهرداری دیده شود و مثل پروژه تقاطع باغ زهرا نشود که سازمان بازرسی مانع انتخاب پیمانکار جدید آن شده، چون به درستی می گویند اعتبار این پروژه کجا بوده که می خواهید مجددا شروع کنید؟

یکی از چالش های شوراها شفاف سازی است. در دوره قبل هم با وجود ابراز تمایل برخی اعضا نسبت به پخش اینترنتی مذاکرات صحن علنی یا اجرای سامانه مصوبات شورا و معاملات شهرداری، متاسفانه اقدامی در این خصوص رخ نداد. شما در خصوص چه قولی می دهید و چقدر در آن مصمم هستید؟

من به عنوان یک رای در شورا عرض می کنم تنها درخصوص لایحه ای که از سوی شورای تامین بیاید و آن هم باید بعدا توسط سخنگوی شورا به مردم توضیح داده شود، برای همه موارد دیگر حق مردم است در جریان باشند و برای همین موضوع، منتخبان پیگیر برقراری سامانه ای هستند که مذاکرات شورا بصورت زنده از فضای مجازی پخش شود و مصوبات نیز در سایت بارگذاری خواهد شد. من حتی می گویم برای انتخاب شهردار هم باید آنقدر شفاف باشیم که مشخص باشد چه کسی رای موافق داده و چه کسی مخالف. کلا معتقد به شفافیت درخصوص مذاکرات و مصوبات شورای شهر هستم به استثنای آن موردی که گفتم و البته آن موضوع هم ممکن است در طول دوره شورا یکی، دوبار رخ دهد و شاید هم اتفاق نیفتد.

https://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1f9bb1tjc78rgiik82a7o7657.jpg

به عنوان پرسش پایانی، با توجه به اینکه اکثریت کرسی های شورای ششم بوشهر در اختیار اصولگرایان قرار دارد، دغدغه هایی مبنی بر محدودیت بیشتر برای برخی برامه های فرهنگی که از سوی شهرداری یا سازمان فرهنگی دنبال می شود وجود دارد. شما این دغدغه را چقدر جدی می بینید؟

در ابتدای این مصاحبه هم عرض کردم ما باید فراتر از اصلاح طلب و اصولاگرا باشیم. درخصوص برنامه ها نیز هرچه رضایتمندی مردم باشد باید انجام شود. قطعا با شروع به کار شورا می بینید که این موارد بیش از آنکه نگرانی باشد، گمانه زنی است و همه برنامه ها سر جای خود اجرا می شود.

خبر فوری