پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1400/02/27 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3930418 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6927306
کد خبر : 399324 تاریخ ثبت : 1400/2/31 22:40 نظرات تایید شده : 3
️غلامرضا کردی

غفلت شهرداری و شورای شهر از سلامت شهروندان

در دهه های اخیر، تغییر در سبک زندگی شهروندان، انواع بیماری های ناشی از کم تحرکی را افزایش داده، طوری که بوشهر ما یکی از بالاترین آمارهای کشوری در زمینه برخی بیماری ها نظیر فشار خون یا دیابت را دارد.

از این رو، مدیریت شهری برای دستیابی به شهروندانی سالم، با نشاط و ورزشکار در کنار سایر دستگاهها مسئولیت مهمی دارد. به طور مشخص، شورای شهر به عنوان سیاستگذار و شهرداری به عنوان مجری، باید فراتر از وظایف ذاتی نظیر جمع آوری زباله، آسفالت و نظایر آن، در راستای ترویج و توسعه ورزش همگانی هم گام های جدی بردارد.

در این راستا، اقداماتی نظیربرگزاری جشن‌ های فرهنگی- ورزشی و تفریحات سالم، کمک به انجمن‌ ها و هیات‌های ورزشی و تفریحی و در یک کلام برنامه ریزی برای همه بخش های سنی جامعه شهرنشین جهت ورزش و تحرک لازم است.

در کنار چنین برنامه های کوتاه مدت، باید برای افزایش سرانه مکان های ورزشی نظیر چمن های مصنوعی، ست های ورزشی در بوستان ها یا سالن های سرپوشیده که ورزش نیمه حرفه ای را با هزینه ارزان برای شهروندان فراهم کند، باید مورد اهتمام شورا و شهرداری باشد.

اینکه شهرداری زمین چمن مصنوعی احداث کند و بعد با نگاه صرفا درآمدزایی، آن را به پیمانکارانی دهد که هزینه یک ساعت بازی در آن از توان بسیاری از جوانان در این شرایط اقتصادی خارج است، به هیچ وجه سرمایه گذاری موثری در مسیر سلامت و توسعه ورزش شهروندان محسوب نمی شود.

در کنار توجه به ورزش همگانی، می توان به تناسب مشخصی هم به تیم های حرفه ای و سایر ورزش های قهرمانی کمک کرد تا میزان برخورداری شهروندان بیشتری از بودجه شهرداری در حوزه ورزش فراهم گردد.

قطعا با یک برنامه ریزی موثر و دلسوزانه، می توان میزان ورزش و تحرک را در شهروندان ارتقا بخشید تا ضمن حفظ سلامت همشهریان، بسیاری از آسیب های اجتماعی ناشی از نبود زیرساخت غنی سازی اوقات فراغت هم حل شود. این مهم نیازمند وجود شورایی است که چنین دغدغه ای را داشته باشد و با تمام انرژی از شهرداری بخواهد و برایش بودجه پیش بینی کند.

به امید آن روز.

کلمات کلیدی خبر : ️غلامرضا کردی
خبر فوری