پایگاه خبری تحلیلی خبر دون،آراد،آراد رایانه لیان،شرکت فن آوری اطلاعات آراد،اخبار،سیاست،پزشکی،علمی،پایگاه خبری تحلیلی خبردون،خبردونkhabardon,khabardoon,khabardon.ir,khabardon.com,khabardoon.ir,news,iran

 

۱۳۹۳ پنج شنبه ۹ بهمن
كد خبر: PGN-68647  تاریخ : 9 /11 /1391    ساعت : 8:35 نسخه چاپي
هر فرزند؛ یک سال سنوات اضافه خدمت برای زنان
«سوابق کاری زنان به ازای هر فرزند یک سال اضافه می‌شود و با کسر تعداد فرزندان از سنوات خدمت زنان، آن‌ها می‌توانند پیش از موعود بازنشسته شوند.»

«سوابق کاری زنان به ازای هر فرزند یک سال اضافه می‌شود و با کسر تعداد فرزندان از سنوات خدمت زنان، آن‌ها می‌توانند پیش از موعود بازنشسته شوند.»
مریم مجتهدزاده، رییس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری از پیگیری سیاست‌ها و نیز مصوبات جدیدی در دولت خبر داد که به نظر می‌رسد با هدف تشویق زنان برای داشتن فرزندان بیشتر و گذراندن وقت بیشتری در خانواده‌ها و در راستای سیاست جمعیتی جدید کشور تصویب شده و دنبال می‌شود. «اشتغال نیمه‌وقت زنان»، «افزودن یک سال به سنوات خدمت زنان به ازای هر فرزند» و« افزایش مدت مرخصی زایمان زنان» سه برنامه دولت برای حمایت از فرزند بیشتر است. آن‌طور که او گفته است طرحی برای اشتغال نیمه وقت زنان هم در دستور کار است. در این طرح به ازای هر ردیف استخدامی مجاز سازمان‌های دولتی، دو زن به صورت نیمه‌وقت و با ساعت کاری نیمه (22 ساعت در هفته) مشغول به کار خواهند شد و به تبع آن از حقوق و مزایای بازنشستگی معادل نصف حقوق و مزایای مصوب کارمندان رسمی دولت بهره‌مند می‌شوند. به این ترتیب تعداد زنان شاغل دولتی دوبرابر خواهد شد؛ ضمن آن‌که بار مالی جدیدی نیز بر دوش دولت گذاشته نخواهد شد.
این اقدامات دولت در واقع در راستای اجرای سیاست جمعیتی مصوب شورای‌عالی فرهنگی است که امسال با هدف تشویق باروری و جلوگیری از پیامدهای کاهش باروری به تصویب رسید. وزارت بهداشت پس از انتشار گزارش نسبت به سرعت پیر شدن جمعیت ایران و روبه‌رو بودن با دو موج سالمندی هشدار داد و اعلام کرد برپایه پیش‌بینی‌های انجام‌شده تا سال ١۴٠۴ بیش از ١٠‌درصد و تا سال١۴٣٠ بین ٢١ تا ٢۵‌درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل خواهند داد.
در عین حال اما این سیاست‌ها از سوی فعالان حقوق زنان مورد انتقاد قرار گرفته است. به اعتقاد آن‌ها سیاست‌های تشویقی چون افزایش مرخصی زایمان مادران یا استفاده از بازنشستگی پیش از موعود و استخدام نیمه‌وقت در اداره‌ها و سازمان‌ها به امنیت شغلی آن‌ها آسیب می‌زند و با وجود چنین مصوبات و احتمالا قوانینی در آینده کارفرمایان تمایل کمتری به استخدام زنان خواهند داشت و به این ترتیب فرصت‌های شغلی کمتری در اختیار زنان قرار می‌گیرد و در نهایت این روند موجب به حاشیه رانده شدن زنان به‌ویژه زنان تحصیلکرده از جامعه و خانه‌نشین شدن آن‌ها می‌شود.
نظر بازدید کنندگان :

 

سحر   :   من خودم کارمند رسمی با دو فرزند میباشم اکر 5 سال هدیه رهبری طبق سالهای قبل بدهند قبل از موعد باز نشسته میشوم و الا این طرح به درد من نمیخورد.


مریم   :   .................
خليج فارس: كاربر گرامي . با پوزش. بدليل عدم ارائه مستندات كافي از درج نظر شما معذوريم


  :   خواهشمندم 5 سال هديه رهبري را براي ما زنان كه سالها در اداره ها كار كرده ايم محسوب نماييد تا هم ما با رضايت كامل از كار بازنشسته شويم و هم جوانان بيكار جاي ما مشغول بكار شوند .دعاي ما مادران و جوانان رابيمه خود كنيد با تشكر


شعله   :   خواهشمند است 5 سال ارفاقی برای بانوان شاغل و سابقه کاری بالای 20 سال در نظر بگیرید و جوانان بیکار هم سر کار بیایند و هم ما بانوان شاغل بالای 20 سال که کارایی مان کم شده است بتوانیم بازنشسته شویم


  :   سلام باتوجه به بالابودن عواطف زنان وتوانایی کمتر قدرت بدنی ایشان نسبت به زنان میطلبد که حداقل برای زنان بیش از50 سال تدابیری بیندیشندوبه آنان سنوات ارفاقی داده شود


فروزان   :   شما به آینده زنان و خانه نشین شدن آنها فکر میکنید بسیار منطقی است و اینکه زنان باسوادی که برای جامعه میتوانند سودمند باشند ولی کارفرماها به خاطر قوانین نیمه وقت شدن یا مرخصیهای زایمان و یا اختصاص دادن سنوات کمتر به بانوان از بکار گیری انان اکراه داشته باشند ، قوانین بالا برای جامعه امروز ایران برای خانمهایی که روزگار انقلاب و جنگ را سپری کردند و جنگ روانی در خانواده هابسیار بالا بوده آمار طلاق نیز بالا رفته در جامعه ای هستیم که زنان بالای 20 سال سابقه شرایط سختی را پشت سر گذاشتند و اکثر خانمهای شاغل با بیماری آرتروز و کمردردهاو سردردها و آسم مشغول بکار هستند و برای اینکه با این بیماریها دستو پنجه نرم میکنند از خدمات داخل خانه هم آجزند شما ها که در مقام قضاوت به آینده ای دور نگاه میکنید به اینها فکر کردید که ما در چه دورانی خدمت کردیم و ارباب رجوع ها در چه شرایط روانی با ما در مسیر کار قرار گرفتند ؟ شما به الآن ما فکر نمیکنید و به استخدام جوانان بیکار فکر فکر نمیکنید جوانانی که تحصیل کردند که رفاه خانواده باشند ولی هیچ بهره ای از زحمتی که کشیده اند نگرفتند . حداقل برای بانوان بالای 20 سال تصمیمات عادلانه را اکنون تا 5 سال آینده اتخاذ کنید و جوانان را بکار گیرید و اثرات مثبت را بررسی کنید بیکار آسیبهای جامعه در بیشتر نمیکند . جوانانی که با مدرک لیسانس شاگرد مغازه هستند سنشان هم به شرایط استخدام نمیخورد تاکی باید این روند ادامه داشته باشد . وقتی سنوات زنان به ازای هر فرزند ااضافه شد .تصمیم منطقی بود ولی اجرا ی آن گویا غیر ممکن شد . یاد آوری میکنم ما در بحران بد جنگ فرزندانمان را به دوش کشیدیم و هم در اجتماع بودیم و هم در خانه در زمان تحصیلمان در شهرها شاهد تشیع جنازه شهدا بودیم چه بر مازنان گذشت ما که از از نظر عاطفی با مردان خیلی اختلاف داریم . شما را به خدا نگویید ما نسل سوخته نیستیم من با 22 سال سابقه کار و 3 فرزند با مشکلات زیاد روزگار را سپری میکنم شما را به خدا به بازنشستگی زود تر از موعد زنان بیشتر فکر کنید من دیگر نمیکشم معلوم است وقتی اجرا را به بالاترین مسئول اجرایی واگذار میکنید مارا تا ناکجا آباد راهی میکنند تا این قانون اجرا نشود .من میخواهم عادلانه بازنشسته شوم .


منتظر   :   باسلام کی عملی میشود خدا وکیلی زودتر بخشنامه به اموزش وپرورش فرستاده شود.


زهرا   :   کی سنوات ارفاقی برای هر فرزند اجرایی می شودنکند دولت جدید لغوش کند


گل انار   :   با سلام خواهشمندم با بازنشستگي پيش از موعد موافقت نماييد.ممنونيم


سایه   :   ترا خدابه قول ووعده خود وفا کنید.


وامانده   :   برای فرزندانمان ارزش قایل باشید.


  :   باسلام تکلیف زنانی که عزیزشان راازدست داده اند چه میشود مگرآنان زحمت نکشیده اند


  :   با سلام اولا چرا سیاست اعتدال را بر اساس حکم اسلام اجرا نکنیم ..... اگر عاقل بودیم مردم را برای تولید مثل متعادل تشویق میکردیم نه آنکه نسلی پر مدعا را تحویل دهیم که کسی رو غیر خود نبیننداین بچه ها مادران و پدران تک فرزندی آینده خواهند بود که عواقب سیاست غلط قبل هستند . و اما در مورد مرخصی من الان هفده سال سابقه کار دارم و الحمدلله دارای سه فرزند هستم آیا شامل قانون بازنشستگی می شوم یا نه و چگونه از کم وکیف آن میتوانم مطلع شوم ضمنا شاغل در آموزش و پرورش هستم


سیما   :   سلام معتقدم مادران همسال ماچون سالهای پراسترس واضطراب جنگ راتجربه کرده اندبعضی هاآنقدردرفامیل وخانواده شان شهیدمجروح جانبازومفقود داشته انداستحقاق 5سال سنوات ارفاقی رادارندچون دیگرطاقت وتحمل 7صبح تا3بعدازظهرکارکردن وسپس درخانه کارکردن وبه امورات بچه رسیدگی کردن راندارندآنهم نسل جدیددوفرزندی وتک فرزندی پرمدعای امروزاگردرخانه باشیم قطعابیشترمیتوانیم به آنهابرسیم ودولت درآینده بامعضلی مثل بچه های کنونی لجام گسیخته مواجه نخواهدشدبعلاوه اینکه دلیل دیگری هم دارم که میتواندمسولین محترم راترغیب بیشتربرای این مهم کندوآنهم ****کارمندزنی که درسالهای خدمتش اگرمرگ چهار-پنج عزیزراازدست داده باشدوخانواده شهیدباشدوچهار-پنج عمل جراحی بزرگ انجام داده باشدواقعاباید شامل این طرح شودلطفابه اشتراک بگذاریدتابه گوش مسولین برسدشایدالتفاتی شد


زهرا   :   با سلام من هم مثل همه ي مادران كارمند ، آرزودارم اين قانون اجرا بشه وما بتونيم زودتر از موعد بازنشست بشيم من با 16 سال سابقه و 2 تا بچه ، هر روز 7 صبح از خونه بيرون آمدن و 4 عصر به خونه برگشتن وباز رسيدگي به كارهاي خونه و بچه ها برام طاقت فرسا شده ، بعضي وقتها ميگم كاش هيچ وقت كارمند نمي شدم، اگه اين قانون اجرايي بشه باور كنيد همه خانم هاي كارمند روحيه مي گيرند ومدت باقيمانده تا بازنشستگي را با انرژي و بازدهي بيشتر تر كار ميكنند .


محمدیان   :   سلام به فرض که قانون به ازای هر فرزند یک سال به سابقه اضافه بشه، کی اجرا میشه، حالا تا 20 سال دیگه که قراره بازنشسته بشیم؟ ! اونوقت شاید دوباره شعار فرزند کمتر زندگی بهتر رو از سر بگیرن، اون موقع دوباره این سنوات و پس میگیرن؟


سارا   :   برای رسیدن به اهداف وبرنامه های مصوب دولت بایدهزینه کنه فقط با حرف نمیشه به اهداف رسید مل خیلی ازکشورها برای تشویق مادران به فرزنداوری حتی برای زنان خانه دار کلی طرحهای تشویقی در نظر گرفته واجرایی می کنن شمااگه حداقل برای کارمندان زن چندتا سیاست تشویقی رواجرایی کنین مطمین باشین خیلی زودتر سیاستهای دولت به نتیجه میرسه با اینهمه مشکلات داشتن فرزند تو مملکت مانه فقط اقتصادی توقع زیادیه خواستن فرزندمخصوصا کارمندان زن که هم مسولیت سنگین مادری بردوش انهاست وهم کارسنگین بیرون ازمنزل.


  :   انشااله که دولت محترم به فکر کلیه زنان شاغل بوده و باشد و با توجه به شرایط روحی و جسمی زنان و اینکه امروزه بار مسولیتی خانواده ها عمدتا به عهده خانمها است در تصویب و اجرای این قوانین سرعت عمل به خرج بدهند تا باعث ایجاد روحیه برای کلیه زنان شاغل شوند . انشاالله


کارگر بخش خصوصی   :   چه فایده که فقط قانون تصويب میشه ولی هیچ اداره ای اجرا نمی کنهشما هم نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید :

نام:
ایمیل:
متن کامل نظر: