پایگاه خبری تحلیلی خبر دون،آراد،آراد رایانه لیان،شرکت فن آوری اطلاعات آراد،اخبار،سیاست،پزشکی،علمی،پایگاه خبری تحلیلی خبردون،خبردونkhabardon,khabardoon,khabardon.ir,khabardon.com,khabardoon.ir,news,iran

 

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۲ اسفند
كد خبر: PGN-211326  تاریخ : 3 /1 /1393    ساعت : 15:6 نسخه چاپي
یادداشتی از عضو بوشهری هیات نمایندگان اتاق ایران/ تعطیلات بی منطق و فرصت هایی که از دست می رود
خليج فارس- سیدحسین معروف: فارغ از این که طرفهای تجاری کشور و رقبای تجاری ما دارند کار می کنند و تعطیل نیستند، صادرات کشور که نبض اقتصاد ملّی ما باید با آن بتپد نیز به دلیل ممانعت از تردد کامیونها در این ایّام تعطیل است...

سید حسین معروف
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و بوشهر

کشور عملاً از روز پنج شنبه 22/12/92 به حالت نیمه تعطیل در آمده است. نظام آموزشی، که بخش عمده ای از جنبش و جوش روزانه کشور متاثر از تحرک آن است ،به خصوص در مقطع آموزش و پرورش،با مخیّر کردن دانش آموزان به آمدن یا نیامدن بر سر کلاسهای درس و علیرغم تاکیدات مسئولین وزارت آموزش و پرورش بر گشوده بودن مدارس تا روز 28/12/92،تعطیل شده است.

هر نوع فعالّیت تولیدی و توزیعی در کشور (به استثنای موارد خاص و حیاتی چون توزیع سوخت و دارو و مواد غذائی) آن هم به دلیل جلوگیری از تردد کامیونهای سنگین حامل تولیدات کشور متوقف شده است،انتشار روزنامه ها به عنوان تولید کنندگان بخشی از دانش مکتوب به مدت 15 روز تعطیل است.


 فارغ از این که طرفهای تجاری کشور و رقبای تجاری ما دارند کار می کنند و تعطیل نیستند، صادرات کشور که نبض اقتصاد ملّی ما باید با آن بتپد نیز به دلیل ممانعت از تردد کامیونها در این ایّام تعطیل است.این همه و صدها امّا و چرای دیگر در این ایّام تنها برای تفرّج و سرگرمی ملّتی است که همگان و حتی خودش به نابسامانی اوضاع اقتصادی و آموزشیش اذعان دارند.همین مردمی که این چنین به استقبال تفرّج و سرگرمی می روند،خود در نشست های خانوادگی و خصوصی  و یا در محافل عمومی منتقد وضع موجودند.بر اساس درک همین ضعف های اقتصادی و آموزشی است که مقام معظم رهبری فرمان اجرای اقتصاد مقاومتی را صادر فرمودند.هنوز چند روزی از صدور این دستور العمل مهم نگذشته و لازم بود که به جای صدور بیانیه های عریض و طویل و شداد و غلاظ،با راهبری و مدیریت این ایّام ،به استقبال عملیاتی كردن آن فرمان می رفتیم.

این که 23 روز تعطیلی چه سنخیتی با اقتصاد مقاومتی دارد را مسئولین عالی کشور باید پاسخ دهند ولی ضمن فکر کردن به این سوال لازم است به این نکات نیز بیندیشند که صاحبان صنعت و خدمات بابت این 23 روز تعطیلی،کل حقوق و مزایای کارکنان خود را پرداخت می کنند، صادرکنندگان کالا عاجز از دادن پاسخ درست به طرفهای تجاری خود و لاجرم در معرض تهدید فسخ قراردادهای خود هستند،وارد کنندگان کالا نیز باید تا باز شدن درست و حسابی گمرکات و دیگر سازمانهای اداری مرتبط و مهم تر از آن رفع ممنوعیت تردد کامیونها،مبالغ سنگین انبارداری را بپردازند.

عایدی اقتصاد ملّی از رهگذر این تعطیلات فاقد منطق،قطعاً جز زیان آشکار چیز دیگری نبوده و این زیان هنگفت خود را در قیمت نهائی کالا و خدمات نشان خواهد داد و علمای علم اقتصاد از آن به هزینه مبادله نام می برند،هزینه مبادله ای که در کشور ما به انحاء مختلف و از جمله با تعطیلات گسترده سالانه ،بر قیمت کالا و خدمات تحمیل می شود.

متاسفانه رفتارهای پوپولیستی دولتها در کشور ما ،کفه ی ترازوی خواست بی منطق عمومی را بر ضرورت رعایت منافع ملّی سنگین تر کرده است،به گونه ای که در این سالها شاهد پیش روی بیشتر درخواستهای غیر منطقی به قیمت تضییع منافع ملّی بوده ایم و این که آیا دولتی پیدا خواهد شد که بر این روند نامیمون مهر پایان بزند،سوالی است که باید به انتظار پاسخش نشست.

و در پایان، این اظهار نظر انتقادی دکتر میلسپو،مستشار مالی خارجی که در سالهای آغازین حکومت پهلوی اوّل برای تنظیم امور مالیّه کشور به ایران آمد،خالی از فایده نیست.

دکتر آرتور میلسپودر اثری که در پایان دوران ماموریت خود به رشته تحریر در آورد اینگونه می نویسد: ‌‌« دو کیفیت که به عقیده ی ناظرین خارجی و حتی خود ایرانیها به ندرت در جامعه ی ایران یافت می شوند عبارتند از پشتکار و وجدان کار.ایرانیان شخصاً برای این دو کیفیت ارزش فراوانی قایلند.ولی متاسفانه کسانی که دارای این دو خصوصیت باشند بسیار اندک هستند.در باره ی پشتکار و انرژی،حقیقت این است که کم کاری،غیر فعال بودن و امروز و فردا کردن ایرانیها خیلی تاثر برانگیز است.یک ایرانی کارهایش را به آرامی و با فراغ خاطر انجام می دهد...اغلب اوقات خود را به صحبت کردن،مخصوصاً درباره ی سیاست تلف می کند،حرفهای او بیشتر مربوط به مسائل و اشخاصی است که اصولاً ربطی به کار او ندارند و برای اخذ تصمیم اغلب دچار دودلی می شود.

یکی از مهم ترین معایب کارمندان ایرانی،تعلل و ناتوانی آنها در مواجهه با مشکلات است.شرکت کنندگان در کنفرانسها به ندرت از کسانی هستند که کاردان باشند و برای تحمیل نظرات خود پافشاری کنند و به عبارت بهتر،این اشخاص با کمال میل هر پیشنهادی که باعث عقب افتادن کارها و بی نتیجه شدن تصمیمات شود موافقت می نمایند...

ایرانی ها به هیچوجه  خود را برده ی ساعت نمی دانند و برای وقت ارزشی قایل نیستند و به طور کلی زندگی را به صورت اوقات حساب شده ای از زمان در نظر نمی گیرند؛ دهقان ساعت 9یا 10 صبح به مزرعه می رود،تاجر بازار در حالی که پا روی پا انداخته در پیشخوان دکانش با بی حالی منتظر مشتری می نشیند و تقریباً در منزل هر ایرانی با اشخاصی مواجه می شویم که با وضع آراسته و ظاهری خوش،بیکار نشسته است.

در قهوه خانه ها و کارونسراها،در کنار خیابانها و جاده ها گروه گروه از مردم ایران لم داده صحبت می کنند،قلیان می کشند و یا ورق بازی می کنند.در پیاده روها یا جاده ها اغلب به کارگران یا کشاورزانی بر می خوریم که در زیر آفتاب خوابیده اند.ایرانی ها در هر کاری که داشته باشندعجله ای در اتمام آن ندارند؛اگر کنفرانسی در ساعت 4 تشکیل شود کار خود را در ساعت 5.30 شروع می کند.تعطیلات بی شمار،خوابیدن نیم روز و...بالاتر از همه دو دلی و تعلل به عنوان یک عادت جبلی را می توان عوامل فرضی در ایجاد تنبلی مردم دانست...بیکاری مزمن آن قدر عمومیّت دارد و برای مردم آشناست که مانند مناظر و یا زبان مادری جزء مظاهر ملّی شده است. »  میلسپو آن گاه به صورتی خوشبینانه می نویسد که:« ولی من اطمینان دارم که گستردگی اشخاص بیکار و نیمه بیکار در ایران به علت شرایط اقتصادی است،نه خواص ذاتی و ناتوانی خود مردم.با فراهم آوردن شرایط مقتضی،توسعه ی صنایع و تحریک مردم به کار به زودی بیکاری و بطالت از میان خواهد رفت.»صرفنظر از آن چه که این ناظر خارجی در باره ی نیاکان ما می گوید(چون مردمی که او از آنها سخن می گوید،امروز در قید حیات نیستند)و فارغ از درستی و یا نادرستی بخشهائی از آن،امروز پس از گذشت حدود یک قرن،بعضی از آنها کماکان در بین ما نیز وجود دارد و این که امروز نیز اقتصاد ما این چنین شکننده و آسیب پذیر است،به دلیل رفتارهای نادرست فردی انسان ایرانی است که در هم افزائی با هم،می شود این مصایبی که افتد و دانیم.

لازم بود که دولت در همین روزها و در اثبات صداقت خود در ضرورت اقتصاد مقاومتی،عملاً و با کاستن از تعطیلات مضر 23 روزه ،به پیشواز فرامین مقام معظم رهبری می رفت؛فرصتی که فراهم بود و به غفلت از دست رفت.
نظر بازدید کنندگان :

 

آراد   :   تحلیل کاملا منطقی و موجهی است.می تواان بین گرامیداشت نوروز و مصالح کشور با مدیریت حکمت آمیز کشور جمع کرد


عابدی   :   کدام منطق.کدام رونق.تازمانیکه پدیده لمپنیسم.رانت خواری.ویژه خواری وکسادانگیزه از این کشور رخت نبندد وهمه درهمه زمینه ها خود را ذینفع ندانند وهر کس برای صنف وسود خود یقه ندراند مثل حضرتعالی که چند روز جشن ملی را مانع درامد وسود سرشار خود بدانند وهروقت صحبت ازمنطقه ازادتجاری میشود شما برای عدم اجرای ان به تکاپو می افتید .هنچنان اندرخم یک کوچه خواهیم ماند..بلاخره برای شما هم این چندروز تعطیلات غنیمته لطفا درکنار خانواده قدری استراحت فرمایید دم غنیمت است


امید تاجر جوان   :   مطلب به حقی است آقای معروف لیاقت یک پست در حد وزارتخانه دارد قدر این نیروهای دلسوز بدانیم


تاجرجوان   :   کشورتمام سال تعطیله مگه شماکجاییدفقط تعطیلی عید قانونی میشه-به دل نگیربزارمردم خوش باشن اقتصادکه درست بشونیس


محمد   :   از عنوان چندش آور این گونه مطالب مشخص است که متن چه میخواهد بگوید و نیت اصلی نویسنده چیست آنقدر بدم آمد که نخوانده معلوم است چه میخواهد بگوید هرکسی با یه ترفندی میخواهد این نیمه خوشی که مردم دارند را از انها بگیرد .... خوبه که مثل کشورهای مردم کارنوال چند روزه با هزینه های انچنانی برای شادی مردم نداریم


منصور   :   متاسفانه تمام مطالب نوشته شده توسط اقای معروف واقعیت دارد به امید روزی که به این امر توجه ویژه شود نه این تعطیلات بلکه خیلی از تعطیلات به زیان کشور است


هادی   :   کاش این رو هم اشاره میکردید که در کشورهای رقیب ... اختلاسهای چند هزار میلیاردی اتفاق نمی افتد، رانت خواری وجود ندارد، .... کاش شما به جای اشاره به تعطیلات نوروز و ممنوعیت تردد ماشین های سنگین به بی برنامگی و بی نظمی در گسترش طرح های گردشگری و همچنین جذب توریست از نقاط مختلف دنیا مانند همون کشورهای رقیب اشاره میکردید.


تهمتن   :   این ویژگی جامعه ایرانی است. جهت اطلاعات بیشتر به کتابهای جامعه شناسی نخبه کشی، جامعه شناسی خود کامگی اثر آقای على رضا قلی و ما چگونه ما شدیم اثر آقای صادق زیبا کلام وجامعه شناسی خودمانی آقای نراقی مراجعه فرمایید تا بدانید ما متاسفانه بر خلاف ادعا های ریاستمان بر جهان حد اقل در پنج قرن هیچ نبوده و نبودیم.


مطللع اقتصادي   :   تطابق پايان سال مالي كشور با پايان سال تقويمي و تعطيلات نوروز موجب تحميل هزينه هاي نابجا به اقتصاد كشور (به لحاظ اتخاذ تصميمات ناپخته و توام با عجله) مي شود لذا به منظور رفع اين معضل بزرگ مي بايست در قوانين مالي و بودجه ساليانه اصلا حاتي انجام پذيرد


مطلع قدیمی   :   عزیزجان ، این چند روز را از تاجران ارجمند بپرس کجاها تشریف دارند؟ سواحل دبی، کیپ تاون، بازارهای پاریس، سواحل هاوایی؟؟؟ و... مشکل از عزیزان دل است


خالو   :   عامو هر کی رسید سی چهار روز تعطیلی مردم اندیشمند شد شما بی زحمت یک تحقیقی در مورد تعطیلات سایر کشور با اون سایت گوگل بفرما بعدا در خصوص تعطیلات کشور و.....نظریه بده اقا مشکلات کشور ما جای دیگه هستش اگر کل طول سال هم فعالیت کنیم بدون تعطیلی و استراحت تا مشکلات اصلی حل نشه اب از اب تکان نخواهد خورد.


غ.س   :   با سلام. مطالب جالبی از جناب آقای معروف مرقوم گردیده و در راستای فرماشات ایشان، لازم است که هفت روز هفته ما ایرانیان با هفت روز هفته خارجی ها نیز مقایسه کرد. یعنی درایران پنج شنبه و جمعه و در کشورهای دیگر شنبه و یکشنبه تعطیل میباشد. پس عملا تبادل کالا، فعالیت تجاری، بانکی و ... برای فعالان سه روز کاری(24 ساعت)بوده که این نیز جای تأمل دارد.


لباف   :   کامنت گذار عصبانی به نام عابدی! یا بهتر بگویم انگری بردس!؛ گفته های شما در مورد آقای معروف متناقض است ؛ ایشان در مورد تعطیلات بی رویه با ذکر مصادیقی بارز موضوع را تبیین می کند و شما این را به حساب منفعت طلبی اش ، تلقی می کنید؟! بعدش بر مقاومت ایشان در بندر آزاد شدن بوشهر سعی در اغوا خوانندگان دارید...! عابدی عزیز ، منطق نزد شما واژه ای بس بیگانه است و عدم آن رفیق شما ! برادر یا خواهر من، مطمءن باش سودی که از بندر آزاد شدن بوشهر به جیب بازرگانی منتقد به این امر چون امثال آقای معروف می رسد، خیلی بیشتر از افرادی چون شماست، اما چه کنیم که افرادی چون معروف ، نگرش و بینشی فراتر از تجارت دارند تا شمایی که دایره استدلالتان در بندر آزاد شدن بوشهر و مسرت بخشی آن در حد خرید خودرو 200 میلیونی با پرداخت 50 میلیون و راکبی غرور آمیزتان در سطح خیابان های پر از گو دال، می باشد!!


غولورمرم   :   مطلب خوب و در خور توجه ای است. هرچند تقربا همه موارد به طور متفرق همه جا گفته می شود اما یک جا آوردنش خوب است اما. اما آقای معروف هر گاه دولتی عوض شد به قبلی بد نگویید. خوب است هر انتقادی در زمان خودش بشود نه بعد از افول و ...


بانو   :   صحبت ها متين است ، اما برادر من در كشوري كه مردم دلشان خوش نيست و دغدغه ها تمام نشدنيند .... بگذاريد تا كمي از اين تعطيلات لذت ببرند


یک دوست   :   هزینه مبادله در اقتصاد تعریف دیگه ایی دارد. توقع دقت بیشتری داشتم.


جمی   :   شما از ظرفیت باقی روزها استفاده کنید بگذارید مردم در این چند روز به تفریحی و مسافرت بروند . هیچ اتفاق خاصی نمی افتد .


عليرضايي   :   اولا كه استاد ارجمند نويسنده بايد بدوني كه ما در وهله اول ايراني هستيم،جشن هاي نوروزي نماد و سمبل ايرانيان از گذشته تاكنون بوده،لذا بجاي دغده تعطيلي اين ايام بهتر است ابتدا اين آداب و رسوم ايراني را پاس بداريم و مهمتر از آن اگر از اين ١٥روز بگذريم خوب است فكري ب حال بقيه ٣٥٠روز سال كنيد كه كل كشور در خواب است...بقول نقل زيبايي از هزار دستان استادعلي حاتمي اين جماعت خواب زده...!!!!دوست عزيز خوب است با كمي تحقيق در ساير ملل بيشتر اطلاعات عمومي خودتان را بالا ببريد و بدانيد در ساير كشورهاي پيشرفته حتي اقتصادي مثل آلمان و...در پي دليلي براي برپايي جشنها و كارناوالهاي شادي هستند ،تا سطح نشاط جامعه وا بالا ببرند .اينك اما حضرتعالي كل سال را بيخيال شده اي و فقط اين تعطيلات نوروزكه مردمي است را چسبيده اي...لطفا سعي كن مقالاتي در خصوص شاخص درامدملي هر ايراني ،مقايسه با ساير كشورها،يا برخي انحصارطلبي هاي فاجعه بار از جمله انحصار توليد خودرو.يا نرخ بيكاري.شاخص تورم،ساعات مفيد كاري هر ايراني دليل عدم فعاليتهاي صنعتي پويادر كشورو....بپردازي كه همگي مهمتر از تعطيلات نوروزي است...


غریب   :   اگر چه همیشه باید دید چه گفته می شود و نه که می گوید، نقد هایی دارم هم به گوینده و هم گفته شده. نخست به نویسنده که به عادت قدیم ایرانیان آنکه افتاده را می زند. نوروز تنها جشن های ملی باستانی ماست که تعطیلی دارد و تعداد تعطیلی آن هم فقط چهار روز است. آقای معروف اگر شما منتقد هستی چرا خامه را به انتقاد از تعطیلی های پر شمار مذهبی نمی گشایی؟ همه ما می دانیم که در کنار تعطیلی های مذهبی، بسیاری از روزهای نیمه تعطیل مذهبی هم داریم و مراسم زیادی در طول سال وجود دارد که آنروز خاص را عملا به تعطیلی می کشد. جناب معروف چرا به انتقاد از متطابق نبودن تعطیلی ها در ایران با بقیه کشورها نمی پردازید؟ چرا نمی گویید که کشورهایی مثل ترکیه شنبه و یکشنبه تعطیل هستند؟ اگر هماهنگی با شرکای تجاری برای شما مهم است چرا انتقاد نمی کنید که این هماهنگی به تنها سه روز محدود شده است؟ شما به هزینه مبادله به نادرستی استناد کرده اید. گفته اید صادرات ایران تعطیل است. کدام صادرات؟ محصولات پتروشیمی و نفت و میعانات گازی و گاز چه ربطی به کامیونها دارند؟ پسته و خشکبار فصل خود را دارد و آنهایی که اینکاره اند آن را دپو کرده به موقع می فروشند. فرش دستباف ابریشمی و گرانقیمت عمدتا از مهرآباد و کرج صادر می شود و یا تبریزیها می فرستند. می ماند وارد کنندگان بنادری مثل بوشهر که ماشینهایشان یا بنجل های چینی آنها دیرتر ارسال می شود. آن هم از برکت خیابان گمرک که پارکینگ آنها شده مشکلی ندارند.هر که می شناسم راضی تر هستند که گمرک از وسط شهر برداشته شود هرچند به قیمت تعطیلی طولانی آن باشد تا کامیونها هرگز در مسیر گمرک و صلح آباد تردد نکنند. غرض اینکه آقای معروف شاید شما مصداق مرحوم معین التجار بوشهری آنطور که زنده یاد سعادت در تاریخ بوشهر روایت کرده اند باشید اما خلیج فارس عزیز بطلب از حضرت ایشان که در نقد هایشان اگر کننده هستند به مشکلات اصلی هم بپردازند، از فساد و رانت و عدم شفافیت تا ندیدن منافع ملی و هزینه کردن از مردم تا آمیخته شدن همه چیز با همه چیز.


حسن   :   کامنتی به نام عابد! اگر آقای معروف و تعدادی دیگر تجار شهر، مخالف بندر آزاد شدن بوشهر می باشند به خاطر بینش و نگرش فرا حرفه ای ایشان است وگرنه اطمینان داشته باش سود امثال ایشان از بندر آزاد شدن بوشهر خیلی، خیلی بیشتر از امثال شما که از سینه چاکان این طرح هستید ، خواهد بود...! باید کارمند دولت وشهروند طبقه ی متوسط جامعه باشی تا حرف مرا و حرف امثال آقای معروف را درک کنید.


لیان   :   جناب غولو رمرم!! ؛ آقای معروف از منتقدین سر سخت دولت به اصطلاح مهرورز محمود خان احمدی نژاد بودند و هستند ؛ آرشیو مصاحبات و مقاله های ایشان را جستجو کنید، خواهید فهمید!!


مردم   :   اقای عابدی عزیز یا شما معروف را نمیشناسید یا مشکلی با ایشان دارید و ایشان جایی جلو زیاده خواهی شما ایستاده است عاقل معروف چند ساله دفتر صادرات و وارداتش رو تعطیل کرده اون موقع میگویید منافع بخطر افتاده اخه چه منفعتی داره بنده چند سال است ایشان را میشناسم فقط همین را بگویم که عصاره یک انسان پاک کاردان و دلسوز بوشهر در ایشان جمع شده است سری به اتاق ایران بزنید ببینید چه احترامی برای ایشان قاعلند و ان موقع جنابعالی که حتی جرات معرفی واقعی خود را نداری دست به تخریب این نیروی خدمتگزار میزنید به امید روزی که همه ما در کلام خود انصاف داشته باشید


جعفری   :   ضمن اینکه موافق نظر آقای معروف عزیز هستم لازم به ذکر است که متاسفانه زیرساختهای کشور جوابگوی همزمانی تردد مسافرتهای نوروزی و تردد کامیونها نیست و دلیل اصلی آن نیز ضعف حمل و نقل علی الخصوص حمل و نقل ریلی و جاده ای است و گرنه در مبحث دریایی مشکلی وجود ندارد... مطمینا در شرایطی که مسئولین بایستی بین انتخاب مسافرتهای مردمی و تجارت یک تاجر یکی را انتخاب کنند وزنه مردمی سنگین تر خواهد شد . پس راه حل این مشکل تقویت زیرساختهای جاده ای و ریلی است.


میهمان   :   شمامی خواهید تاریخ چند هزار ساله ایران را زیر سئوال ببرید . شما فقط یک بعد قضیه را نگاه می کنید و این طور هم نباشد که بخاطر اقتصاد همه ارزش ها را زیر سئوال برد . در این عصر ماشینی که زندگی رو به فرد گرایی سوق داده شده کدام فصل یا کدام روز ها جایگزین این ایام خواهند شد . در استانی که 8 ماه آن گرماست و مردمش بیشتر نواهای حزن انگیز می شنوند . با این مسئله بصورت ماشینی برخورد نکنید . و منصفاته تر بود ارزش هاوروحیات انسانی هم در مقاله می گنجاندید .


عليرضايي   :   جرا مطلب قبلي منو نزدي خليج فارس؟


دهقان   :   جناب اقاي معروف كو كوش شنوا انهاي كه انتقاد از مطالب ارزشمند جنابعالي دارنند از ان كساني هستند كه از فروش بول نفت حقوقشان تامين ميشود و نكراني ندارند كه مشكلات توليد كنندان را بدانند كه يه توليد كننده ماليات ،بيمه حقوق و وسود بانكي ايا بانك روزهاي تعطيل را درسودش محاسبه نمكند ايا ماليات بر درامد روزهاي تعليل رامحاسبه نميكند بله حقوق بكيران هرجه تعطيل تر باشد بهتر بس اين همه تطيلي به ضرر اقتصاد كشور ميباش واين جندروز تطيلي نمتوانددردي را دوا كند به جند دليل ١-بعد از جند روز بقولا استراحت خسته برميكرند جون فشار زمان مسافرت طورياست كه انه را خسته مكند٢-تعطيلات بيش از اندازه باعث كراني كاذب ميشود جون توليد ازين تعطيلي ضرر ميبيند٣-تعطليلي بيشاز حد باعث بيحوصلكي ميشود ٤- ودور شدن ازفضاي كسب وكار٥-اين تعطيلي بايان سال باعث ترافيك نا امن شدن جادها به دليل ازدهام تردود خودروها--------- در تمام دنيا تعطيلات اخرسال يك هفته تعطيل ميباشد ولي ما از از اواسط اسفند ماتعطيليم تا٢٠فروردين يعني ٣٥ روز تعطيليم ايا حسب فرمايش رهبر ما جكونه متوانيم فرمايشات اقا را اجراي كنم بس لازم است كه همه مابا اقتدار وهمت در هر بست ومسوليتي كه هستيم كمك كنيم تا اين را توسعه دهيم درود بر اقاي خوش فكر بوشهري افتخاري است براي بوشهر


معروف   :   با سلام و احترام.نگارنده قصد پاسخ دهی به کامنت هایی که له یا علیه مطلب نگاشته شده است را ندارد، تنها این که دلم می خواست که نوشته آرتور میلسپو در آن بخش که مذمومات اخلاقی و رفتاری ما ایرانیان را جزو ذات ما دانسته است ، صورت واقع نداشته باشد، مخصوصا در آن بخشی که می گوید ، داشتن پشتکارو وجدان کار را شخصا ارج می نهند و در عمل جور دیگری عمل می کنند، ولی کماکان در بخش عمده ای از کامنت ها ، هموطنان عزیز ضمن درست دانستن اصل مطلب ، بر مفهوم مخالف آن که همان بیکارگی و بنده تفریح بودن است صحه گذاشتند.در پاسخ به ایراد عزیزی که خود را یک دوست معرفی کردند نیز تلقی خودم از هزینه مبادله را که مبتنی بر متون علمی است را تقدیم می کنم ، با ذکر این نکته که مطلب پیش رو، از فضای مجازی برداشت شده است و چون به شکل موجز آن چه که در ذهن و فکر بنده از مفهوم هزینه مبادله را در خود داشت ، با اندکی جرح و تعدیل تقدیم می کنم :آدام اسميت[1] اعتقاد داشت که زندگي اجتماعي بشر بر پايه مبادله استوار است. مبادله به مردم اين امکان را مي‌دهد تا از منافع افزايش بازدهي -که ناشي از گسترش تقسيم کار است - بهره ببرند. تحقق هر مبادله‌اي نيز، مستلزم تحمل هزينه‌هايي خواهد بود. به طوري که گستردگي مبادله - و بنابراين گستردگي منافع حاصل از مبادله- بستگي کامل به هزينه‌هاي مبادله دارد (رناني، 1376:326). يک انتقاد بزرگ نسبت به اقتصاد نئوکلاسيک اين است که هزينه مبادله در اقتصاد نئوکلاسيک برابر با صفر در نظر گرفته مي‌شود. اين انتقاد تا جايي بزرگ و قابل تامل است که، رونالد کوز (1960) در مساله هزينه اجتماعي مشخص کرد که الگوي نئوکلاسيک فقط در صورت فقدان هزينه مبادله، نتايج تخصصي ادعا شده را در بر خواهد داشت و اگر هزينه مبادله مثبت باشد، نوع ساختار حقوق مالکيت در کارآمدي بازار تاثير مي‌گذارد. و بسياري از نتايج موجود در الگوي نئوکلاسيک زير سوال خواهد رفت.هزينه مبادله آن دسته از هزينه‌هاي پيش بيني نشده‌اي است که به علت عدم پايبندي يکي از طرفين مبادله به تعهداتش، بر طرف ديگر مبادله تحميل مي‌شود (رناني، 1385). به عبارت ديگر هزينه مبادله، آن دسته از هزينه‌هايي است که افراد در فرآيند مبادله اقتصادي متحمل مي‌شوند تا حقوق مالکيت خود را مشخص، تعريف و تضمين کنند. پس هزينه مبادله در برگيرنده هزينه‌هاي کسب اطلاعات درباره فروشنده، خريدار و کيفيت کالا يا خدمتي که مبادله مي‌شود، هزينه‌هاي عقد قرارداد و نظارت بر عملکرد طرف مقابل، و از همه مهمتر هزينه‌هاي مربوط به تعريف حقوق مالکيت و تضمين اعمال اين حقوق مي‌باشد (رناني، 1376:327). بدين ترتيب هزينه مبادله هزينه‌اي است که به فرد، گروه و يا سازمان، براي کنترل رفتار و نظارت بر مبادله در زماني که با ديگر افراد بر هم کنش اقتصادي انجام مي‌دهند، تحميل مي‌شود (ويليامسون[2]، 1996). به گونه‌اي که هزينه مبادله را مي‌توان به دو بعد از رفتارهاي انساني - محدوديت موجود براي اطلاعات کامل و تمايل به نفع شخصي- نسبت داد (ليون[3]، 2005). هزينه مبادله از لحاظ تعريف و نوع خود به هزينه مبادله بازاري، هزينه مبادله مديريتي، هزينه مبادله سياسي و هزينه مبادله طبيعي تقسيم مي‌شود (علوي، 1384).مخلص کلام این که هر گونه هزینه سربار و غیر ضروری که بر مبادله کالا و خدمات سربار شود و النهایه موجب افزایش قیمت کالا و خدمات شود را هزینه مبادله می دانم.23 روز تعطیلاتی که فعالین اقتصادی بابتش حقوق و مزایای کار نکرده را می دهند را اگر هزینه مبادله ننامیم، پس چه بنامیم؟ سود های کلان بانکی که تمام فعالین اقتصادی ناگزیر از پرداخت آنها هستند و در ایام تعطیل هم کنتور می اندازند را اگر هزینه مبادله ننامیم، پس چه بنامیم؟ در حالی که به شرح فوق علمای اقتصادی حتی هزینه های سیاسی و طبیعی را هم در زمره هزینه مبادله طبقه بندی می کنند ، هزینه های مالی سربار و مشهود فوق را هزینه مبادله ندانیم که نهایت بی انصافی است.


ساپرات   :   آقای معروف مشکل اصلی مملکت بزرگ بودن دولت و کوچک بودن بخش خصوصی در کشور و نبود اتحادیه های قدرتمند صنفیه! ممطمئنا اگر حجم دولت و نفوذ و نقشش در مسائل اقتصادی کشور به این مقدار نبود و در عوض بار اصلی اقتصاد کشور بر روی دوش بخش خصوصی قرار داشت اولا روزهای تعطیل رسمی در کشور به این اندازه زیاد نمیشد چرا که دولت مجبور بود برای جلب رضایت بخش خصوصی تاثیر گذار در اقتصاد ,اقدام به حذف تعطیلات غیر ضروری از تقویم کاری مملکت و حتی در روزهای تعطیل , نهادهای اقتصادی دولتی مرتبط با اقتصاد نظیر بانکهای دولتی را هم وادار به فعالیت کند ثانیا در روزهایی که بنا به مناسبتهای مقدس ملی و حکومتی و مذهبی نظیر عاشورا و 22 بهمن و عید کشور تعطیل است بنگاههای کوچک اقتصادی و کسبهای کوچک و خرد هم با حفظ احترام به این روزها و مناسبت آن و بذون ترس از برخورد نهادهای نظیر اداره اماکن به فعالیت ادامه دهند تا نه از تعهدات مالی که صاحبان این اصناف به موسساتی نظیر بانکها دارند عقب بمانند و نه کشور در روزهای تعطیل, این چنین دچار رخوت و رکود شود!


علی   :   مطلب حوبی است ولی راه حل ان ایجاد راه اهن ،ایجاد بزرگراه و ازاد راه و در کل ایجاد دسترسی بهتر برای مردم است نه اینکه از کیسه خلیفه خرج نماییم .در حال حاضر هر کسی طرحی دارد بایستی مردم هزینه ان را بپردازند .....


سبز دوست   :   درود بر آقای معروف که به هدف زدی! ملاحظه می فرمایید که... با این نقد تعطیلی ها ، صدای خیلی ها را درآوردی و ثابت شد که این جماعت مخالف نظرات شما، وراث همان نسلی هستند که مرحوم دکتر میلسپو شرح حالشان را به صورتی زیبا توصیف کرده بودند!! الحق که زدی تو خال...! چرت جماعت چرتی را بد جوری پراندی!


کوروش   :   ...................


ملاله تيك تيك   :   سيد عزيز نگران نباشيد، نه رقباي تجاري كه كار مي كنند به ما مي رسند و نه ما كه كار نمي كنيم به آنها مي رسيم،سيد دلالي را عشق است


شهید   :   کامنتی غریب، شما حق ندارید تعطیلی روزهای عاشورا و تاسوعا که سند غیرت و شهامت شیعه ی علی است ، اعیاد الهی فطر، قربان و غدیر را با عید محلی وملی نوروز قیاس کنید؛ ایرانی بودن ما بیش از اینکه وصل به نژاد و تبارمان باشد، در کل وام دار اسلام و به ویژه حب اهل بیت محمد بن مصطفی است و بس... شما ها عده ی قلیلی در جامعه هستید؛ مشکل شما ولایت فقیه نیست ، مشکل شما ولایت اهل بیت است و بس و این را بدانید ملت ایران به حضرت حسین و ابوالفضل قسم می خورد و نه به کورش و رستم و...!


کارشناس ارشد بازرگانی   :   جناب معروف چرا دو نفر از دوستان اشاره کردند که تعریف شما از هزینه مبادله اشتباهه زیر بار نمیری؟ چرا پاسخ بقیه انتقادات رو نمی دی؟ برات کسر شانه قبول کنی ....صحبتات و فقط سیاسی کاریه؟ آقای معروف هزینه مبادله معنیش خیلی آسونه و اسمش روشه. موقع اکسچنج و تبادل باید پرداخت بشه و ربطی به قبل و بعدش نداره. مثل هزینه کمیسیونی که شما تاجرها وقتی یه مناقصه رو می گیرید به طرف حساب پیشکش می کنید. اینطوری که شما هزینه مبادله رو به انبار داری تعمیم میدی میشه کل هزینه ها از زمان خرید مواد اولیه تا زمان مستهلک شدن کالا رو جزو هزینه مبادله به نظر آورد البته شما تقصیر نداری چون در سیستم دلالی همه چیز به صورت خرید و فروش دیده میشه.


دوستدار بوشهر   :   اگر مدارس ترمی میشدند دیگر نیاز به این همه کلاس درس نبود . دیگر نیاز نبود به اجبار در ساعت 6 صبح فرزندان به مدرسه بروند . تعطیلی چند ماهه مدارس چرخه دانش را کند میکنددر رابطه با مسائل اقتصادی هم . به اسم ایام عید اجناس را گرانتر میکنند . و هیچ نظارتی بر عملکرد گران فروشان صورت نمیگیرد . برای امور صنفی و کارگاههای کوچک تفاوتی ندارد که ساعت 11 صبح فعالیتشان را آغاز کنند انها فقط به فکر سود آوری خود فکر میکنند و منافع کشوری را در نظر نمیگیرند . امیدواریم در دولت تدبیر نظام اموزشی و اقتصادی کشور متحول شود .


بی نام پور   :   ما ایرانیها مدتهاست برای پیش بردن منافعمون به مسائلی که بهش باور نداریم متوسل میشیم و قسم میخوریم!


  :   ایرانیان نه بنده وقت هستند و نه بنده بیکارگی و نه بنده ای از این قبیل ها!سیستم اقتصادی معیوب است آقای معروف!شما هم نظر خود را در مورد این مطلب بنویسید :

نام:
ایمیل:
متن کامل نظر: