پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 31639008 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 50933485
کد خبر : 97524 تاریخ ثبت : 1395/2/18 11:04 نظرات تایید شده : 0

بادامچیان: مجلس دهم آرام نخواهد بود!

خلیج فارس: عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با "کثیرالاضلاع" خواندن مجلس دهم آن را مجلسی مبهم ارزیابی کرد که کار کردن با آن برای دولت دشوار خواهد بود.

اسدالله بادامچیان در گفتگو با مهر با اشاره به ترکیب مجلس دهم و پیش‌بینی در خصوص آرایش جریان‌های سیاسی در آن، اظهار کرد: جریان اصولگرایی و اعتدالی ـ اصلاح‌طلب از لحاظ تعداد نزدیک به هم هستند یعنی شاید ۵۳ درصد اصولگرایان و مابقی جریان اصلاح‌طلب و اعتدالی باشند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی ضمن مبهم خواندن وضعیت مجلس دهم تا پیش از تشکیل آن گفت: معلوم نیست ترکیب این مجلس به چه شکلی خواهد شد. جریان دولت اگر یک غلبه اکثریتی در مجلس داشت و با اصلاح‌طلبان نبودند، می‌توانست با مجلس همراه باشد ولی امروز در میان اصلاح‌طلبان و اعتدالیون اختلاف وجود دارد و علت ابتدایی آن هم اختلاف بر سر ریاست مجلس است.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان می‌خواهند عارف رئیس‌ مجلس شود ولی اعتدالیون مصلحت نمی‌دانند و معتقدند عارف به این دلیل که سابقه نمایندگی مجلس ندارد، نمی‌تواند پارلمان را به خوبی اداره کند و همچنین اصولگرایان مجلس نیز با او همراهی نمی‌کنند و اگر لاریجانی هم رئیس‌ مجلس نشود و پایین بنشیند، اداره‌کننده صحنه پایین مجلس خواهد شد.

 بادامچیان همچنین تأکید کرد: لاریجانی در هر صورت اداره کننده مجلس خواهد بود و هر کسی غیر از او رئیس شود اقتدار لازم را برای اداره مجلس نخواهد داشت، بنابراین بهتر است که لاریجانی رئیس مجلس بماند زیرا در این صورت اصولگرایان با وی همراهی می‌کنند و لاریجانی هم با دولت مدارا خواهد کرد و این به نفع دولت است چرا که دولت باید یک سال باقی‌مانده تا انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری را به خوبی طی کند.

وی در ادامه ضمن "کثیرالاضلاع" خواندن مجلس دهم گفت: برای دولت‌ها کار کردن با مجلس کثیرالاضلاع مشکل است در حالی که کار دولت با مجالسی که یک جریان اکثریت را داشته باشد، آسان‌تر خواهد بود.

بادامچیان افزود: اگر در مجلس جریان مستقل و اصولگرایان اکثریت قابل توجه داشته باشند مجلس، مجلس تنش‌دار نمی‌شود زیرا این جریان بسیاری از مسائل را رعایت می‌کند. البته مجلس دهم یک مجلس آرام و بدون حرف و بحث نیست اما در عین حال مجلسی همواره در درگیری و پرتنش هم نخواهد بود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه اگر مبنا ارزش‌ها و انتخاب افضل باشد طبعاً لاریجانی برای ریاست مجلس ارجح است، گفت: وی دو دوره مجلس را اداره کرد و خوب هم مدیریت کرده است و برخلاف برخی دوستان ما حداقل چهره مقابل دولت هم نیست و از طرفی هم چهره‌ای است که سابقه هشت سال مسئولیت نهاد مقننه را دارد و در کنار ریاست قوه قضائیه و دولت حضور داشته و به مسائل پنهانی کشور نیز مسلط است.

بادامچیان اظهار کرد: اگر مجلس نصف ـ نصف میان دو جریان سیاسی تقسیم شود، طبعاً هر کسی از هر کدام از جریان‌ها ریاست مجلس را بر عهده بگیرد، باید مراعات ۵۰ درصد دیگر مجلس را هم بکند در غیر این صورت اگر ۵۰ درصد مجلس با رئیس آن مخالف باشد، قطعاً نهاد پارلمانی نمی‌تواند به خوبی اداره شود بنابراین اینکه ریاست مجلس باید با دولت و جریان حامی آن همراهی کند مسئله قابل قبولی است.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: من فکر می‌کنم هر آدم عاقل، دوراندیش و دلسوزی احساس می‌کند که ریاست لاریجانی به نفع مجلس و کشور است.

وی با بیان اینکه معمولاً در هر دوره‌ای از انتخابات مجلس نزدیک دو سوم نمایندگان دوره قبل رأی نمی‌آورند، گفت: هر نماینده در سال اول در جهت بررسی اوضاع است، در سال دوم خود را می‌یابد، در سال سوم سعی می‌کند برنامه‌های خود را اجرا کند و در سال چهارم هم به فکر انتخابات دور بعدی است بنابراین مشخص نیست سرنوشت و وضعیت مجلس در سال آینده چه می‌شود.کلمات کلیدی خبر : بادامچیان