پویاسامانه

کد خبر : 95370 تاریخ ثبت : 1395/2/4 09:24 نظرات تایید شده : 0

سالاری: برقی شدن چاه‌های کشاورزی از اولویت‎های استان

خلیج فارس: استاندار بوشهر گفت: برقی شدن چاه‌های دیزلی کشاورزی از برنامه‌های مهم استان بوشهر است که تحقق این مهم در بهینه‌‌سازی حامل‌های انرژی و صرفه‌جویی مصرف گازوئیل بسیار تاثیرگذار است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از مهر؛ مصطفی سالاری در نشست با مسئولان ستاد بهینه سازی انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این استان در این حوزه از استان‌های اولویت‌دار است اظهار داشت: استان بوشهر هم تولید کننده و هم مصرف کننده است که در زمینه هدر رفت انرژی با الگوهای استاندارد هم‌خوانی ندارد.

وی با بیان اینکه مصرف سوخت فسیلی در حوزه کشاورزی استان بوشهر قابل توجه است تصریح کرد: جایگزینی انرژی‌های نو به جای سوخت فسیلی در کشاورزی استان بوشهر باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار بوشهر با بیان اینکه مصرف سوخت فسیلی در چاه‌های کشاورزی یک آسیب جدی است افزود: هر چند برداشت‌ غیرمجاز از چاه‌های آب آسیب‌ جدی به منابع وارد کرده ولی از آن طرف مصرف سوخت فسیلی در چاه‌های کشاورزی یک آسیبی است که باید بهینه سازی مصرف سوخت در این بخش مورد توجه قرار بگیرد.

وی سوخت‌های فسیلی را سرمایه‌های ملی دانست و تاکید کرد: مصرف سوخت‌های فسیلی که منابع، ثروت و سرمایه‌های ملی است باید در راستای کاهش آلودگی  و آلایندگی مدیریت کرد.

سالاری با تاکید بر برقی شدن چاه‌های دیزلی کشاورزی در استان بوشهر تصریح کرد: برقی شدن چاه‌های دیزلی کشاورزی از برنامه‌های مهم استان بوشهر است که تحقق این مهم در بهینه‌‌سازی حامل‌های انرژی و صرفه‌جویی مصرف گازوئیل بسیار تاثیرگذار است.

وی با تاکید بر بهینه سازی مصرف سوخت در استان بوشهر گفت:  بهینه سازی وضعیت مصرف سوخت در استان بوشهر با پشتیبانی جدی ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست باید در اولویت قرار بگیرد.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه این استان از بزرگترین تاسیسات نفتی، گازی و  پتروشیمی برخوردار است اظهار داشت: باید مدیریت مصرف بهینه انرژی با حفظ محیط زیست در منطقه پارس جنوبی اجرایی شود.

وی با اشاره به ساخت جزیره سبز در مناطق نفتی و گازی کشور گفت: احداث جزیره سبز با استفاده از حق آلایندگی‌‎ها باید در دستور کار قرار گیرد که منطقه پارس جنوبسی در اولویت این طرح قرار دارد.

یدالله سبوحی با اشاره به مزایای بهینه سازی مصرف انرژی تصریح کرد: کاهش آلودگی زیست محیطی، بهبود سطح زندگی، توسعه عمقی اقتصادی و بهره‌وری اقتصادی از مزایای بهینه سازی مصرف انرژی است.

وی با اشاره به نقش مهم بهینه سازی مصرف انرژی در رشد اقتصادی تاکید کرد: بهینه سازی انرژی و حفاظت از محیط زیست برای ارتقای بهره‌وری و رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار و ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شریف الزامات بهینه سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست را تشریح کرد و گفت: دسترسی به اطلاعات و فناوری، منابع مالی و کاهش ریسک و تنظیم ارتباط حقوقی در چارچوب بازار خدمات انرژی از الزامات بهینه سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست است.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر بهره‌جستن از فارغ التحصیلان در امر کاهش مصرف انرژی بیان کرد: در راستای بهینه سازی مصرف انرژی استفاده از فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی برای ایجاد شرکت دانش بنیان فعال در حوزه کاهش مصرف انرژی در دستور کار این ستاد قرار گرفته است.

سبوحی با بیان اینکه مطالعات منطقه‌ای مصرف انرژی در اختیار مسئولان استان‌ها قرار می‌گیرد گفت: طرح مطالعات منطقه‌ای استفاده بهینه از انرژی انجام می‌شود که نتیجه این مطالعه در دسترس مسئولان استان‌ها برای سیاستگذاری‌های کلان کشور در تصمیم‌گیری‌ها در کاهش مصرف انرژی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر یکی از استان‌های مهم تولید انرژی در کشور است افزود: به سبب تولید زیاد انرژی و آلایندگی بالا تلاش برای بهینه سازی مصرف انرژی در آن اهمیت دارد و در این راستا مذاکرات خوبی با دانشگاه خلیج فارس بوشهر صورت گرفته است.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ماهیت کار محیط زیست و مصرف بهینه انرژی را یک کار دانش بنیان  دانست و افزود: از این رو برای تحقق آن ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه ضرورت دارد.

سبوحی با بیان اینکه در مناطق مختلف کشور ظرفیت‌های مختلفی برای تولید انرژی پاک وجود دارد بیان کرد: ظرفیت‌های تولید انرژی پاک مانند انرژی آبی، بادی و خورشیدی در مناطق مختلف وجود دارد وجود دارد که بر این اساس برنامه ریزی شده تا به جای انتقال انرژی به این مناطق از ظرفیت‌های موجود در این مناطق استفاده شود.

وی با اشاره به نقش مهم کاهش مصرف انرژی در استفاده از ظرفیت‌های انرژی پاک گفت: با وجود تلفات زیاد انرژی در مرحله پالایش وانتقال، استفاده از ظرفیت‌های موجود در مناطق می‌تواند نقش مهمی برای کاهش مصرف انرژی در استان‌ها داشته باشد.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرایی شدن طرح مصرف بهینه انرژی در پنج استان  خبرداد و خاطر نشان کرد:طرح مصرف بهینه انرژی در استان‌های بوشهر، اردبیل، کرمان، زنجان و ایلام اجرا می‌شود.

سبوحی از اجرایی شدن منطقه و شهر سبز خبرداد و گفت: با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در راستای مقابله با آلایندگی‌ها منطقه و شهر سبز در نقاط نفتی و گازی ایجاد می‌شود.

وی با تاکید بر استفاده از انرژی‌های پاک بیان کرد: پسماندهای کشاورزی در تولید انرژی پاک تاثیرگذار است که تحقق این مهم ضمن ایجاد اشتغال تحول مهمی در تولید و مصرف بهینه انرژی ایجاد می‌کند.

 

-->