پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3744149 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8884822
کد خبر : 91876 تاریخ ثبت : 1395/1/14 12:40 نظرات تایید شده : 0

یک سلطنت طلب، وزیر خارجه جمهوری عراق+عکس

رضا غبیشاوی

یک سلطنت طلب وزیر خارجه جمهوری عراق می شود.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه 12 فروردین 95 تحت فشارهای مردمی و برخی احزاب، مجبور شد کابینه را تغییر دهد و کابینه غیرحزبی و تکنوکرات ارائه کند.

براساس فهرست وزیران جدید، وزیر خارجه نیز تغییر می کند و ابراهیم جعفری جای خود را به "شریف علی بن حسین" می دهد البته به شرطی که پارلمان به او رای اعتماد دهد.

شریف علی بن حسین

"شریف علی بن حسین" تنها بازمانده از خانواده پادشاهی هاشمی عراق است. او 24 سال قبل مجموعه "جنبش پادشاهی مشروطه" را تاسیس کرد و هم اکنون رهبری آن را برعهده دارد. این جنبش خواهان بازگشت حکومت پادشاهی مشروطه به عراق است. البته در این صورت وی پادشاه خواهد بود. سایت اینترنتی شریف علی بن حسین با پرچم دوره پادشاهی عراق همچنان فعال است.

یک سلطنت طلب، وزیر خارجه جمهوری عراق

اجداد او پادشاهان و حاکمان مکه و حجاز (عربستان سعودی فعلی) بودند. ملک "فیصل دوم" سومین و آخرین پادشاه عراق نیز پسرخاله اش است.

"شریف علی بن حسین" به هنگام کودتای نظامی علیه ملک فیصل دوم در عراق، او کودک 2 ساله در آغوش مادرش "شاهزاده بدیعه" بود که توانست از صحنه درگیری بگریزد. در حمله کودتاچیان جمهوری خواه اکثر اعضای خانواده پادشاهی هاشمی در عراق از جمله فیصل دوم پادشاه و عبدالاله ولیعهد به ضرب گلوله کشته شدند.

شریف علی بن حسین پس از فرار از عراق، ابتدا به لبنان رفت و سپس در انگلیس به تحصیل اقتصاد پرداخت.

او بعد از سال 1991 یعنی حمله نظامی آمریکا به عراق با هدف پایان اشغال کویت، فعالیت های اقتصادی در لندن را ترک کرد و به جمع مخالفان صدام و فعالان سرنگونی حکومت وی پیوست.

در سال های منتهی به 2003 و با نزدیک شدن به زمان حمله نظامی به عراق و سرنگونی صدام، او در کنار احمد چلبی مهمترین چهره های مورد حمایت آمریکا در صف مخالفان بود.

شریف علی بن حسین در ماه های قبل از سرنگونی صدام، برای توجیه و زمینه سازی حمله نظامی به عراق به کشورهای مختلف به ویژه عربی سفر می کرد و در شبکه های ماهواره ای حاضر می شد و درباره عراق بدون صدام مصاحبه می کرد. چهره او با موهای صاف و روغن زده، سبیل نازک و صورت تراشیده اش در مصاحبه های ماه های منتهی به 2003 در باب توجیه سرنگونی صدام از طریق حمله نظامی خارجی در خاطر بسیاری از مخاطبان شبکه های ماهواره ای عربی باقی مانده است.

 اوپس از سرنگونی حکومت صدام، پس از چند دهه زندگی در خارج از عراق به بغداد برگشت اما دولت آمریکا حاضر نشد برخلاف سایر چهره های اصلی مخالفان مانند احمد چلبی، عبدالعزیز حکیم، مسعود بارزانی، جلال طالبانی، ایاد علاوی و ابراهیم جعفری، او را به عضویت شورای حکومت انتقالی منصوب کند.

شریف علی بن حسین گزینه وزارت خارجه عراق، آخرین بازمانده خانواده پادشاهی عراق و پسرخاله ملک فیصل آخرین پادشاه عراق / شریف علی بن حسین در کنار پرچم حکومت سلطنتی و زیر عکس ملک فیصل آخرین پادشاه عراق

یک سلطنت طلب، وزیر خارجه جمهوری عراق

تلاشی های بعدی او برای ورود به پارلمان هم ناکام ماند. ابتدا برای انتخابات پارلمانی فهرست ارائه کرد اما شکست خورد. در انتخابات قبلی هم تصمیم گرفت در فهرست دولت قانون به ریاست نوری مالکی نخست وزیر سابق حاضر شود اما بازهم شکست سهم او از انتخابات بود.

شریف با وجود فعالیت گسترده برای سرنگونی صدام، اما در عراق بعد از "ابوعُدی"، بیشتر وقت خود را در ویلای شخصی اش در خیابان ابونواس بغداد می گذراند.

خانواده پادشاهی هاشمی در عراق

بعد از تشکیل کشورهای اردن و عراق، برادران پادشاه مکه، به پادشاهی این دو کشور رسیدند. پادشاهی هاشمی ها در عراق با کودتا به پایان رسید اما سلطنت هاشمی ها در اردن تا امروز ادامه دارد.

ملک فیصل دوم آخرین پادشاه عراق در کودتای نظامیان جمهوری خواه در سال 1958 میلادی کشته شد و در نتیجه، حکمرانی پادشاهی هاشمی ها در عراق به پایان رسید.

عراق بعد از استقلال از بریتانیا در سال 1932 به مدت 26 سال، دارای حکومت پادشاهی بود و سه پادشاه از خانواده هاشمی به نام های " فیصل اول"، "غازی" و " فیصل دوم"را به خود دید.

شریف

خانواده های پادشاهی هاشمی در اردن و عراق از نسل پادشاه حجاز هستند. آنها مدعی اند از نسب و سلاله بنی هاشم قبیله قریش هستند و نسل آنها به امام حسن (فرزند امام علی) می رسد به همین دلیل حکمرانی برای سرزمین های اسلامی و عربی را حق خود می دانند.

شریف علی بن حسین نیز براساس شجرنامه اش مدعی است از نسب امام حسن (ع) و امام علی (ع)  است.

"شریف" در ابتدای نام او نیز نه قسمتی از اسم، بلکه معرف نسب و امتداد نسل او از امام علی معادل و کلمه "سید" در میان شیعیان است. سید به کسی گویند که از نسبش به امام علی برسد. در میان مردم عرب سنی نیز به جای کلمه سید، از کلمه شریف استفاده می شود.

هم اکنون در جهان عرب، عبدالله دوم پادشاه اردن و محمد ششم پادشاه مراکش خود را شریف می دانند و معتقدند بازمانده بنی هاشم قریشی و خاندان اهل البیت یا آن طور که خود می گویند آل بیت هستند. آنها مشروعیت حکمرانی خود را نیز برهمین اساس تعریف می کنند.

چرا شریف علی بن حسین

دولت عراق امیدوار است با توجه به جایگاه و سابقه خانوادگی و رابطه شخصی نزدیک "شریف علی بن حسین" با پادشاهان و خانواده های حاکم در کشورهای عربی، رابطه دیپلماتیک بغداد با اردن، عربستان سعودی و کشورهای جنوب خلیج فارس بهبود یابد.

علاوه بر این او نخستین وزیر خارجه عرب سنی عراق بعد از سقوط صدام در سال 2003 تاکنون است. این نیز در تحسین روابط عربی عراق نقش خواهد داشت.

از زمان سقوط صدام تاکنون، در همه کابینه های عراق، سمت وزیر خارجه در اختیار یک کُرد یا عرب شیعه بوده است اما برای نخستین بار ، این سمت به یک عرب سنی واگذار می شود. از زمان سقوط صدام در سال 2013 و تشکیل کابینه دولت موقت تا دو سال قبل (2014)، هوشیار زیباری فعال ارشد جنبش کردهای عراق وزیر خارجه بود. او عضو ارشد حزب دموکرات کردستان عراق و دایی مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق است.

پس از زیباری هم ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق شد. نخست وزیر سابق، عضو کادر رهبری حزب الدعوه، رهبر ائتلاف شیعی پیمان ملی عراق بزرگترین فراکسیون پارلمانی و چهره نزدیک به ایران.

شریف علی بن حسین به دلیل سابقه خانوادگی و موضع گیری های میانه رویش از جمله شخصیت های محترم در عراق به شمار می رود. به همین دلیل خبر معرفی اش به عنوان وزیر خارجه عراق با استقبال بخش های مختلف جامعه عراقی و کشورهای عربی روبه رو شد.

 آینده

به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور شریف علی بن حسین با مشکل جدی در تعامل با تحولات منطقه ای روبه رو خواهد شد. عراق در برابر تحولات منطقه ای فعلی نمی تواند بی طرف بماند و طرفداری و هواداری وزارت خارجه عراق از هر کدام از قدرت های منطقه ای درگیر با یکدیگر یعنی عربستان سعودی و ایران،‌ منجر به اعمال فشار زیاد بر دولت عراق می شود.

به همین دلیل به احتمال بسیار،‌ شریف علی بن حسین برای حفظ محبوبیت و مقبولیتش از سمت وزیر خارجه استعفا خواهد کرد.

منبع: عصرایران

کلمات کلیدی خبر : وزیر خارجه جمهوری عراق
-->