پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9028963 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2281931
کد خبر : 87840 تاریخ ثبت : 1394/12/10 13:25 نظرات تایید شده : 13
مروری بر نتایج انتخابات 7 اسفند در بوشهر؛

از ترکیب سیاسی منتخبان جدید تا خداحافظی نمایندگان فعلی+ نمودار

خلیج فارس: همزمان با سراسر کشور انتخابات هفتم اسفند در بوشهر برای تعیین یک نماینده در مجلس خبرگان و چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
خلیج فارس: همزمان با سراسر کشور انتخابات هفتم اسفند در بوشهر برای تعیین یک نماینده در مجلس خبرگان و چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی برگزار شد که در نهایت مشارکت 67 درصدی هم استانی ها را در پی داشت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ تصویر زیر شمار واجدان رای در استان و میزان مشارکت را نشان می دهد:

رای ۸۰ درصدی به آیت‌الله حسینی بوشهری

در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دو نفر برای تنها کرسی استان نامزد بودند که از مجموع  آرای مأخوذه، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری ۳۷۴ هزار و ۱۳۷ رأی یعنی ۸۰ درصد از آرای این انتخابات را کسب کرد.

حجت الاسلام غلامرضا فیاضی هم که حوزه انتخابیه اش را از تهران به بوشهر منتقل کرد تا زمینه برگزاری انتخابات در این استان فراهم شود، ۳۳ هزار و ۱۴۹ رأی معادل 7 درصد آرای ماخوذه را به خود اختصاص داد.

3 بر یک به سود اصلاح طلبان و اعتدالگرایان

استان بوشهر دارای چهار کرسی در مجلس شورای اسلامی است که همه منتخبان جدید طی همان مرحله اول مشخص شدند.

همچنین در شرایطی که در مجلس کنونی سه نماینده استان بوشهر اصولگرا (جمیری، موسوی نژاد و شیخ موسی احمدی) و یک نماینده اصلاح‌طلب (پورفاطمی) است؛ ولی در مجلس آینده، سه نماینده مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدالیون و یک نماینده اصولگرا از استان بوشهر روی کرسی های سبز بهارستان خواهند نشست.

براین اساس، سید کمال‌الدین شهریاری در حوزه دشتی و تنگستان تنها نماینده اصولگرای استان بوشهر در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

از طرفی سه منتخب جدید استان هم از لیست مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدالیون مسافر بهارستان شده اند. (عبدالحمید خدری، محمدباقر سعادت و سکینه الماسی)

خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم شد

حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم که مربوط به سه شهرستان مهم استان است همواره دارای حساسیت‌های بالایی بوده است و در این دوره نیز شاهد رقابت جدی بین 16 کاندیدای نهایی بودیم.

در این حوزه انتخابیه بیش از 220 هزار نفر واجد رای بودند که حدود ۱۵۰ هزار نفر پای صندوق‌های رای رفتند و در مجموع ۱۴۱ هزار و ۶۱ رای صحیح از صندوق‌های این حوزه بیرون آمد.

در این حوزه انتخابیه عبدالحمید خدری کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان با کسب ۴۱ هزار و ۹۲۲ رأی (معادل 38 درصد) به عنوان نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

عبدالکریم جمیری نماینده کنونی مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس نیز که مورد حمایت اصولگرایان قرار داشت، با کسب ۳۴ هزار و ۴۶۰ رای رقابت نزدیکی با خدری داشت و در جایگاه دوم قرار گرفت و پس از وی نیز سید کریم موسوی با ۲۶ هزار و ۶۵۱ رای سوم شد.

در این حوزه انتخابیه ضرغام حیدریه با ۷هزار و ۱۲۲ رأی، زینب اسمعیلی با ۶هزار و ۲۶۷ رأی، حمید شاه‌بندرزاده با ۵ هزار و ۴۴۴ رأی، اسماعیل کاظمی با ۴ هزار و ۱۲۹ رأی، حسین خضری با ۳ هزار و ۸۰۷ رأی، حمیده کللی خورموجی با ۳ هزار و ۵۳۵ رأی، غلامعلی قادریان با ۳ هزار و ۱۰۳ رأی، رامین غلامعلی شاهی با یک‌هزار و ۸۶ رأی، زهرا عرفان نام پدر حیدر با و ۷۷ رأی، علی زارعی با ۷۱۸ رأی، عیسی حبیبی با ۶۹۵ رأی، مهدی رنجه با ۵۸۱ رأی و سید ابراهیم مومنی با ۴۶۴ رأی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

کرسی دشتستان به «سعادت» رسید

در حالی که ۱۲ نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان دشتستان احراز صلاحیت شده بودند، با انصراف تعدادی از کاندیداها، در نهایت هشت نفر در این حوزه با هم به رقابت پرداختند.

در حوزه دشتستان ۱۶۷هزار و ۷۳۹ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که ۱۱۲ هزار و ۷۴۸ نفر در انتخابات شرکت کردند که بیانگر مشارکت حدود ۶۷ درصدی مردم این شهرستان در انتخابات است.

محمد باقر سعادت کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان که در لیست اعتدال و توسعه نیز قرار گرفته بود، با کسب ۳۶ هزار و ۹۱۶ رای (معادل 35 درصد) به عنوان نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

غلامرضا مختاری نیز کاندیدای مورد نظر اصولگرایان در این حوزه انتخابیه بود که با ۳۲ هزار و ۵۴ رای در جایگاه دوم قرار گرفت. محمدرضا دهقان‌فرد به عنوان کاندیدای مستقل در این انتخابات حضور داشت و با ۲۲ هزار رای سوم شد.

اسمعیل ضیاء با شش هزار و ۴۹۴ رای، اسماء زارعی با سه هزار و ۲۹۴ رای، ملک مرادی با دو هزار و ۶۵۴ رای، فاطمه باصولی با دو هزار و ۲۳۸ رای و علی‌کرم علی‌پور با ۲۳۰ رای در دیگر کاندیداهای این حوزه انتخابیه بودند.

انتخاب یک خانم برای اولین‌بار به عنوان نماینده جنوب استان بوشهر

در حوزه انتخابیه کنگان، دیر، جم، عسلویه ۱۴۷هزار و ۴۰۵ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که حدود ۱۱۷ هزار نفر در این حوزه انتخابیه پای صندوق‌های رای رفتند و ۱۱۰ هزار و ۶۷۸ رای صحیح از صندوق‌ها بیرون آمد.

در این حوزه انتخابیه حسین بردستانی مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار گرفته بود و حزب اعتدال و توسعه و بخشی از اصلاح طلبان نیز از سکینه الماسی حمایت کردند.

نهایتا سیکنه الماسی با کسب بیش از ۴۱ هزار رای منتخب مردم شد تا اولین بانویی باشد که به عنوان نماینده  حوزه انتخابیه جنوب استان می شود.

همچنین حجت‌الاسلام موسی احمدی کاندیدای اصولگرایان و نماینده کنونی با کسب ۳۵ هزار و ۴۵۲ رای در جایگاه دوم قرار گرفت و حسین بردستانی که در لیست اصلاح طلبان قرار داشت با کسب ۲۶ هزار و ۶۸۹ رای سوم شد.

عابدین عابدی زاده با دو هزار و ۹۳۲ رای، اکبر آسیایی زاده با یک هزار و ۲۲۳ رای، قاسم ابراهیمی با کسب یک هزار و ۵۷ رای، محمد مطلق با کسب یک هزار و سه رای و فرهاد اسدی با کسب ۵۱۸ رای در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

شهریاری بر کرسی دشتی و تنگستان نشست

در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نیز ۹ نفر احراز صلاحیت شده بودند که در نهایت، انتخابات در این حوزه انتخابیه با حضور ۶ نفر از کاندیداها برگزار شد.

این حوزه انتخابیه دارای 96 هزار نفر واجد شرایط رای دادن بود که ۸۹ هزار و ۴۷۴ نفر در این انتخابات شرکت کردند که معادل ۹۰ درصد بود.

در این حوزه انتخابیه سید کمال‌الدین شهریاری کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان موفق شد با کسب ۵۴ هزار و ۳۰۸ رای (معادل 64 درصد) به عنوان نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس انتخاب شود.

وی سابقه نمایندگی همین منطقه در مجلس سوم و چهارم را نیز دارد، ولی در دوره های پنجم، ششم و هفتم مقابل شیخ عبدالله حاجیانی و حجت الاسلام پورفاطمی شکست خورد. وی در انتخابات مجلس هشتم و نهم نیز کاندیدا نشد.

محمد پاکدل نیز کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان و حزب اعتدال و توسعه بود که با کسب ۲۷ هزار و ۵۵۹ رای دوم شد و عبدالحسین برزگری نیز با کسب هزار و ۶۸۴ رای در جایگاه سوم قرار گرفت.

صمد سلامی با هزار و ۲ رای، حیدر منصوری با ۳۶۲ رای و یدالله شیخیانی به ۱۰۱ رای دیگر نامزدهای حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان بودند.

همچنین در این دوره پورفاطمی نماینده دشتی و تنگستان از مجلس ششم تا نهم ردصلاحیت گردید و امکان حضور در رقابت انتخاباتی را نیافت.

خبری از نمایندگان کنونی بوشهر در بین منتخبین نیست

با انتخاب خدری، سعادت، الماسی و شهریاری به عنوان نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، هیچ‌یک از نمایندگان کنونی استان در میان آنها نیستند.

در حوزه انتخابیه دشتستان، حجت‌الاسلام سید مهدی موسوی‌نژاد نماینده فعلی مجلس  ردصلاحیت شد و نتوانست در این انتخابات حاضر شود.

در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نیز حجت‌الاسلام سید مهدی پورفاطمی که در چهار دوره گذشته نماینده این حوزه در مجلس بود، ردصلاحیت گردید تا پس از چهار دوره جای خود را به سیدکمال‌الدین شهریاری بدهد. سید کمال‌الدین شهریاری سابقه یک دوره نماینده این حوزه را در کارنامه خود دارد. ضمن اینکه در انتخابات دوره های پنجم، ششم و هفتم مقابل حجت الاسلام عبدالله حاجیانی و حجت الاسلام پورفاطمی رقابت را واگذار کرد و دوم شد.

در حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم نیز عبدالکریم جمیری نماینده کنونی مجلس در جایگاه دوم قرار گرفت.در این حوزه انتخابیه، محمد دادفر و شکرالله عطارزاده نمایندگان دوره های ششم و هفتم نیز ثبت‌نام کردند ولی صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تایید نشد.

در حوزه انتخابیه جنوب استان که از مجلس ششم یک صندلی در بهارستان دارد، حجت‌الاسلام موسی احمدی نماینده فعلی در رتبه دوم قرار گرفت تا همانند اسلاف گذشته اش در این حوزه نتواند نمایندگی را تکرار کند.

گزارش: سعید رضایی- خبرگزاری مهر

در این زمینه

پیروزی 3 بر یک اصلاح‌طلبان و حامیان‎دولت در استان/ نمایندگان بوشهر در مرحله اول بهارستانی شدند+ (آراء همه کاندیداها)

 

-->