پویاسامانه

کد خبر : 86916 تاریخ ثبت : 1394/12/4 11:08 نظرات تایید شده : 4
گفته‎ها و شنیده‎های انتخاباتی؛

معرفی کاندیداهای 3 حزب اصلاح طلب دیگر در استان/ سخنرانی دادفر برای پسر وزیر اطلاعات/ حاشیه‎های مناظره انتخاباتی بسیج دانشجویی بوشهر

فرماندار احمدی نژادی با شعار اصلاحات آمد/ اجاره 50 میلیونی ستاد انتخاباتی در گناوه/ حمایت پورفاطمی و حق‎شناس از گزینه اصلاح‎طلبان دشتی و تنگستان/ آغاز محدویت های ترافیکی تا پایان تبلیغات

خلیج فارس: چهار روز دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان برگزار می شود و در این فرصت، کاندیداها خصوصا برای مجلس دهم آخرین برنامه ریزی های خود را بکار می گیرند تا بخش بیشتری از رای دهندگان را جذب کنند.

خبرنگاران «خلیج فارس» در بررسی های میدانی خود به شنیده ها و گفته های انتخاباتی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به آن خالی از لطف نیست.

چرا اصولگرایان روی کاندیدای اصلاح طلبان متمرکز شده اند

با افزایش حمایت گروههای اصلاح طلب از حجت الاسلام خدری کاندیدای حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم، حجم تخریب رسانه های منتسب به اصولگرا که اعضای آن در دفتر و ستاد رقبا فعالیت دارند، افزایش یافته است و احتمالا تا روز برگزاری انتخابات تشدید می شود.

به نظر می رسد با توجه به دسترسی بیشتر این طیف به نظرسنجی های مراکز رسمی درباره کاندیداها، آنها افزایش اقبال عمومی به کاندیدای اصلاح طلبان را درک کرده و از سر نگرانی به رفتارهای تخریبی و مایوس کردن اصلاح طلبان از حضور پای صندوق رای دست می زنند. بدون شک انتخاباتی که با غیبت اصلاح طلبان همراه شود، خروجی اش پیروزی کاندیداهای تندرو و مورد تایید جریان رقیب است.

اعلام کاندیداهای مورد حمایت سه حزب اصلاح طلب

نمایندگی سه حزب اصلاح طلب دیگر در استان بوشهر در بیانیه هایی کاندیدای مورد حمایت شان در حوزه های انتخابیه مجلس را معرفی کردند.

براین اساس، حزب ندای ایرانیان و حزب کارگزاران سازندگی همانند تصمیم شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان، در بوشهر از حجت الاسلام خدری، در دشتستان از محمدباقر سعادت، در دشتی از محمد پاکدل و در جنوب استان از حسین بردستانی اعلام حمایت کرده اند.

همچنین خانه کارگر بوشهر نیز در بیانیه ای ضمن دعوت مردم به حضور در انتخابات، حسین بردستانی و محمدباقر سعادت را کاندیدای موردحمایت شان در حوزه های انتخابیه جنوب استان و دشتستان معرفی کردند.

سخنرانی محمد دادفر برای پسر وزیر اطلاعات و کاندیدای اصلاح طلبان جنوب استان

محمد دادفر نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس ششم در حمایت از محسن علوی فرزند وزیر اطلاعات و کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه مهر و لامرد استان فارس سخنرانی داشت. این همایش به همت حزب اعتدال و توسعه برگزار شد که تصاویر آن را می توانید اینجا بینید.

وی همچنین شب گذشته نیز با حضور در ستاد انتخاباتی حسین بردستانی کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان در حوزه حنوب استان، خواستار حضور مردم پای صندوق رای و حمایت از کاندیداهای اعتدالگرا شد.

حمایت پورفاطمی و حق شناس از گزینه اصلاح طلبان در دشتی و تنگستان

پس از آنکه امروز حجت الاسلام پورفاطمی در بیانیه ای رسمی، ضمن اشاره به ردصلاحیتش توسط شورای نگهبان، رسما از محمد پاکدل گزینه مورد حمایت اصلاح طلبان در حوزه دشتی و تنگستان حمایت کرد و از هواداران خود خواست تا به وی رای دهند، محمدجواد حق شناس عضو تنگستانی حزب اعتماد ملی نیز با انتشار مطلبی در یکی از گروههای واتس آپی تنگستان، خواستار همراهی و حمایت از این گزینه شد.

وی نوشته: «اینجانب با سپاس از مهر سرشار اهالی زادگاهم به حقیر و ابراز تاسف از ردصلاحیت های گسترده نامزدهای مجلسین به ویژه چهره های شاخص اصلاح طلب، در صبحگاه هفتمین روز اسفند به پای صندوق رای رفته و به لیست نامزدهای مورد حمایت ائتلاف اصلاح طلبان، حامیان دولت و اصولگرایان معتدل رای می دهم. در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نیز همچون حجت الاسلام و المسلمین پورفاطمی، از شما تقاضا و دعوت می کنم به آقای پاکدل رای دهید. ارادتمند همیشگی مردم هوشمند استان بوشهر و دیارم تنگستان؛ محمدجواد حق شناس»

گفتنی است حق شناس سابقه کاندیداتوری در مجلس چهارم از حوزه دشتی، تنگستان، دیر و کنگان را دارد و با حدود 11 هزار رای نفر سوم شد. وی همچنین امسال در تهران اعلام کاندیداتوری کرد ولی توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

اجاره 50 میلیونی ستاد انتخاباتی

شلوغ ترین و به قول تبلیغاتچی ها بورس ترین محل ستاد انتخاباتی در شهر گناوه میدان اصلی این شهر (امام) می باشد.

طبق بررسی های خبرنگار «خلیج فارس»، هزینه اجاره هر مغازه 12 متری در اطراف این میدان برای یک هفته تبلیغات نامزدهای مجلس 50 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. طبق آخرین بررسی ها، از میان 18 کاندیدای این حوزه، فقط 5 داوطلب توانسته اند در اطراف این میدان با چنین قیمت هایی ستاد انتخاباتی برپا کنند.

اگر فرصت طرح دیدگاههایم بیابم، جو انتخابات را برمی گردانم

غلامعلی قادریان یکی از کاندیداهای این دوره از انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه بوشهر  طی سخنرانی اش در محل ستاد انتخاباتی اش گفته: «متاسفانه با گذشت چهار روز از تبلیغات انتخاباتی، به شکل های مختلف بنر تبلیغاتی من را در گناوه نصب نکردند و هربار هم به فرد مربوطه در آنجا تماس گرفتیم، اعلام می کردند داربست نداریم. آخر مگر می شود داربست در این شهر نایاب شود! من عقیده دارم از فرصت طرح دیدگاهها و برنامه هایم را پیدا کنم، قادر به ایجاد موجی در انتخابات هستم.»

وی سپس خطاب به حاضران گفت: ما در چنین محجوریتی وارد عرصه رقابت شده ایم و از حاضران درخواست داریم به معرفی ما کمک کنند.

خبری از کلیپ کاندیداها نیست

یکی از نکاتی که کاندیداهای این دوره از انتخابات و مشاوران آن در هر چهار حوزه انتخابیه استان کمتر مورد توجه قرار داده اند، آماده سازی و پخش کلیپ های کوتاه درباره سخنان و برنامه های نامزد موردحمایت شان از طریق فضای مجازی است. به نظر می رسد با توسعه بستر شبکه های موبایلی، در صورت محتوای کارشناسی و جذاب چنین کلیپ هایی، می تواند ظرفیت بالقوه ای در فضای انتخابات و رقابت باشد و بعضا تاثیراتی در دیدگاه رای دهندگان به وجود آورد.»

حمایت کنگانی از حسین بردستانی

مجید حسینی کنگانی از مدیران سابق منطقه ویژه پارس حمایت خود را از حسین بردستانی در حوزه جنوب استان اعلام کرد. قرار است وی فرداشب در شهر کنگان در حمایت از بردستانی سخنرانی داشته باشد.

کنگانی گزینه اصلی اصلاح طلبان در این حوزه انتخابیه محسوب می شد، ولی با وجود آنکه هیات اجرایی به استناد گزارش مراجع چهارگانه وی را تاییدصلاحیت شد، اما توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

مناظره ای که سخنرانی یک کاندیدا شد

همایش «مناظره انتخاباتی» که دوشنبه شب توسط بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد با حاشیه هایی همراه بود.

براساس پوسترهای همایش که در فضای مجازی منتشر شد، از عبدالکریم جمیری، فرهاد سرخوش پور، سیدکریم موسوی و حمید شاه بندرزاده کاندیداهای حوزه مرکز استان دعوت شده بود تا از ساعت 18 در محل سالن شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی در مناظره ای شرکت کنند، ولی با وجود تاخیر 90 دقیقه ای در آغاز مراسم، تنها سرخوش پور در این نشست حضور یافت و به سخنرانی پرداخت.

عدم حضور کاندیداهای دیگر با وجود دعوت قبلی، انتقادات تندی از سوی برخی از دانشجویان در زمان تریبون آزاد را خطاب به آنها در پی داشت.

اعتراض همسر کاندیدای اصولگرا به عملکرد بسیج دانشجویی

همچنین در اواسط جلسه، همسر خانم زینب اسماعیلی از کاندیداهای اصولگرای حوزه بوشهر، گناوه و دیلم با ورود به سالن، خواستار حضور روی سن و بیان توضیحاتی شد. وی عقیده داشت مجری برنامه در سخنان ابتدایی اش مدعی دعوت از همسرش و پاسخ منفی وی برای شرکت در این جلسه شده است، اما این مسئله واقعیت ندارد.

با این حال مسئولان برگزاری مراسم اجازه ارائه توضیح وی را نداده و خواستار مذاکره در بیرون سالن شدند که نهایتا با طولانی شدن این صحبت ها، مراسم مناظره که به سخنرانی یک کاندیدا مبدل شده بود، خاتمه یافت.

مسئولان برگزارکننده همایش به همسر این کاندیدا اعلام کردند که پیامکی به یکی از اعضای ستاد خانم اسماعیلی ارسال نموده و وی پاسخ منفی برای شرکت در جلسه داده، طرف مقابل نیز عقیده داشت که چنین فردی در ستاد آنها نمی باشد. نهایتا زمانی که وی امکان حضور بیان توضیحاتش روی سن را پیدا نکرد، طی سخنانی، از رویکرد بسیج دانشجویی در نحوه دعوت کاندیداها به این مراسم انتقاد و با همراهانش مراسم را ترک کرد.

حمایت پاپری از سعادت

ایوب پاپری نماینده دشتستان در مجلس هشتم در حمایت از محمدباقر سعادت کاندیدای اصلاح طلبان و اعتدالگرایان در دشتستان سخنرانی کرد. این اقدام دوشنبه شب در محل ستاد سعادت در شهر برازجان رخ داد.

بازی جدید اقتدارگرایان برای تخریب رقبا

بازی جدید طیف منتسب به اصولگرا برای تخریب کاندیداهای رقیب آغاز شده است. گویا در برخی گروههای موبایلی منتسب به این جریان، کلیپی از پخش موسیقی در ستاد یکی از کاندیداها منتشر و مدعی شده اند که این اتفاق همزمان با آغاز ایام فاطمیه (س) رخ داده است.

مسئولان ستاد این کاندیدا در تماس با «خلیج فارس» اعلام کردند: بررسی حاضران در تصویر نشان می دهد این کلیپ مربوط به شنبه شب گذشته  بوده و همچنین در بخشی از آن نیز نمایشگر الکترونیکی یکی از مغازه ها که تاریخ آن شب را نشان داده موجود است که موید این موضوع می باشد که با ایام فاطمیه فاصله داشته است. به گفته آنها، این رویکرد اقتدارگرایان نشان از بی اخلاقی رقبا برای استفاده ابزاری از مقدسات دارد.

حسینی بوشهری: بدون هماهنگی نام مرا در لیست اصلاح طلبان قرار دادند

خبرگزاری مهر به نقل از آیت الله حسینی بوشهری نماینده استان در مجلس خبرگان و یکی از دو کاندیدای انتخابات امسال نوشت: نام مرا بدون مشورت و هماهنگی در لیست اصلاح طلبان قرار دادند.

این خبرگزاری نوشته: چند روز پیش لیستی از کاندیدهای مورد حمایت اصلاح طلبان در تعدادی از استان ها برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری منتشر شده است و در این میان نام حضرت آیت الله حسینی بوشهری نیز به عنوان یکی از نامزدهای مورد حمایت این جریان در این لیست ارائه شده است. آیت الله حسینی بوشهری در خصوص صحت و سقم این لیست اظهار داشت: با بنده مشورت و هماهنگی نشده است و اینجانب در لیست جامع مدرسین قرار دارم که یک نهاد حوزوی است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه رابطه من با مردم استان بوشهر براساس معیاری و دسته بندی های سیاسی معمول نیست، اضافه کرد: همواره مشمول لطف و محبت مردم استان بوده‌ام و با تمام وجود به‌تمام مردم استان بوشهر تعلق دارم. وی بیان کرد: شناخت مردم استان بوشهر نسبت به اینجانب بر اساس معیارهای اسلام، انقلاب و رهبری معظم و ارادت خالصانه به خود آنها است. همه مردم استان بوشهر می‌داند که متعلق به مردم هستم و تعلقی به این دسته و آن دسته ندارم.

احتمال قرارگیری کدخداپور در لیست اصلاح طلبان

علی موحد یکی از نامزدهای مورد حمایت لیست اصلاح طلبان شیراز برای انتخابات مجلس دهم از ادامه رقابت ها انصراف داد. گفته می شود، جوانشیر کدخداپور یکی سه کاندیدای جایگزین وی در لیست اصلاح طلبان شیراز می باشد. کدخداپور با وجود اعلام حمایت اولیه مجمع اصلاح طلبان شیراز برای حمایت تشکیلاتی از وی، اما به دلیل آنچه غیربومی بودن وی عنوان شده، حاضر به قرار دادن نامش وی در لیست نشدند. وی سابقه معاونت سیاسی استانداری فارس را دارد و در آن فرصت ارتباط موثری با اصلاح طلبان و اعتدالگرایان برقرار کرد، اما مورد کم مهری قرار گرفت.

حوزه انتخابیه شیراز 5 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی دارد و کاندیدای دشتستانی نیز با شعار «مژده ای دل مسیحا نفسی می آید» با بک گرانی از تصویر مقبره حافظ، تبلیغاتش را آغاز کرده است.

نمایندگان بوشهر، ضعیف ترین معرفی شدند

طبق گزارشات سامانه مجلس گرافی، نمایندگان چهار استان اصفهان، خراسان شمالی، البرز و همدان به طور متوسط فعالترین نمایندگان و نمایندگان اقلیت‌ها، خوزستان، بوشهر و خراسان جنوبی به‌طور متوسط کمترین فعالیت را در طول دوره نمایندگی خود داشته‌اند.

به نوشته پارس خلیج، سامانه مجلس گرافی با هدف شفاف‌سازی عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دانشگاه تهران راه‌ اندازی شده است. در این سامانه عملکرد نمایندگان از منظر ۶ شاخص مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفته است.

از میان این شاخص‌ها، سه شاخص «نظم حضور در صحن علنی مجلس بر اساس غیبت‌ها و تاخیرهای نمایندگان»، «نطق‌های پیش از دستور»، «تذکرات کتبی نماینده به هیات دولت» با تکنیک­های پردازش زبان طبیعی از متن صورتجلسات مجلس استخراج شده است. سه شاخص دیگر شامل «تعداد طرحهای ارائه شده توسط نماینده»، «تعداد طرح‌های امضا شده توسط نماینده»، و «تعداد سوالات مطرح شده در کمیسیون‌ها» نیز از روی اطلاعات منتشر شده در سایت مجلس استخراج گردیده است. برای مشاهده این سایت اینجا کلیک کنید.

بخشنامه انتخاباتی وزیر نفت به مدیران ارشد و استانی

بیژن زنگنه، وزیر نفت، طی بخشنامه‌ای شرکتهای اصلی و فرعی وزارت نفت را از هرگونه تاثیرگذاری و یا شائبه دخالت در فرآیند انتخابات آتی منع کرد.

در این بخشنامه، ضمن تاکید بر ممنوعیت قانونی هرگونه استفاده از امکانات دولتی و یا شرکتی به نفع و یا علیه هریک از نامزدهای انتخابات اعلام شده: مدیر یا مدیرانی که به دلیل تعلقات سیاسی، جناحی و قومی نمی توانند در موسم انتخابات رعایت بی طرفی نمایند به نحوی که با موضعگیری و دخالت خود در فرآیند انتخابات تاثیرگذار می شوند باید سریعا از سمت خود مستعفی و یا جابجا شوند تا شان و منزلت صنعت نفت از شائبه دخالت در انتخابات صیانت گردد.

وی همچنین اعلام کرده: تا زمان برگزاری انتخابات حتی المقدور از تغییر و جابجائی مدیران به ویژه در سطوح استانها و شهرستان جز در موارد ضروری و اجتناب ناپذیر مانند بازنشستگی و یا استعفای مدیران پیشین، جدا پرهیز گردد. لذا در این بازه زمانی هرگونه تغییر و جابجایی مدیران یاد شده باید با رعایت سلسله مراتب اداری و پس از کسب موافقت وزیر نفت صورت گیرد.

محدویت های ترافیکی در شب های تبلیغاتی

محدودیت های ترافیکی در خیابان شهید مطهری بوشهر که تنها خیابان و متراکم ترین جایگاه برای ستادهای انتخاباتی کاندیداها می باشد، از دوشنبه شب اعمال شده و از ساعت 22 بخش هایی از این خیابان توسط پلیس راهور مسدود و تردد خودروها در آن یک طرف شد.

گفته می شود این اقدام به دلیل ازحام هواداران کاندیداها در برخی ستادهای تبلیغاتی این خیابان بوده و سه شنبه و چهارشنبه شب که آخرین مهلت تبلیغات نامزدها می باشد، زمان محدودیت ترافیکی در این خیابان بیشتر خواهد شد.

همچنین براساس تصمیم شورای ترافیک شهرستان های استان، نظیر چنین محدودیتی در خیابان هایی که ستادهای انتخاباتی و هواداران آنها تراکم بیشتری دارند، به منظور نظم بخشی به تردد خودروها و جلوگیری از بروز حواشی احتمالی، اجرایی می شود.

فرماندار احمدی نژاد با شعار اصلاحات آمد!

در شرایطی که به فراخور شرایط زمانی، به نظر می رسد همراهی با اصلاحات و اعتدال رای آوری بیشتری برای کاندیداها دارد، برهمین اساس حتی کاندیداهای اصولگرایان در استان حاضر به برجسته سازی این حمایت تشکیلاتی در پوسترهای خود نشده اند.

از شما چه پنهان، کاندیدایی در حوزه بوشهر که سابقه فرمانداری در دولت سابق را دارد، بنر بزرگی مقابل ستاد خود با شعار "من فرزند اصلاحات هستم" را نصب نموده تا علاقمندان این نگاه سیاسی را جذب کند. این در شرایطی است که شورای سیاستگذاری و احزاب اصلاح طلب استان در این حوزه انتخابیه حجت الاسلام خدری را به عنوان گزینه خود معرفی کرده اند.

تناقض های تلگرامی یک کاندیدا

گفته می شود استفاده يكي از کاندیداها براي تبليغ از تلگرام با تعجب همراه شده است. گويا اين چهره قبلا در یادداشتی در فضای مجازی گفته بود: «تلگرام ابراز دشمنان نظام برای ضربه زدن به کیان خانواده است.»

در این زمینه

معرفی کاندیداهای حزب اعتدال و توسعه در استان/ جمع‎آوری تبلیغات با طعم بستنی/ استانداری: هنوز شور انتخاباتی در بوشهر ایجاد نشده

 

کلمات کلیدی خبر : انتخابات مجلس
-->