پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 29098659 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 49433028
کد خبر : 86493 تاریخ ثبت : 1394/12/1 13:09 نظرات تایید شده : 11
نمایندگان ادوار استان در مجلس شورای اسلامی(9 و پایانی)

مجلس نهم؛ 3 اصولگرا و یک اصلاح‎طلب نمایندگان استان شدند+ تصاویر

خلیج فارس: در شرایطی که قریب چهارسال از عضویت این سه نماینده در کمیسیون انرژی می گذرد، زمانی که با این پرسش مواجه می شوند که حضورشان در این عرصه برای استان چه دستاورد و امتیاز شاخصی داشته، پاسخی ندارند.

خلیج فارس: در آستانه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» طی سلسه گزارش هایی، نگاهی به سوابق مجالس نه گانه پس از انقلاب و نمایندگان استان بوشهر در این دوره ها دارد که بخش نهم و پایانی آن در ادامه از نظر گرامیتان می گذرد.

مجلس اول؛ بوشهر و 5 نماینده‌اش + تصاویر

مجلس دوم؛ بوشهر با 3 نماینده روحانی‌‎اش+ تصاویر

مجلس سوم؛ رقابت سنگین برای انتخاب 3 نماینده استان+ تصاویر

مجلس چهارم؛ تنها دوره‎ای که بوشهر نماینده روحانی نداشت+ تصاویر

مجلس پنجم؛ آخرین دوره‎ای که بوشهر 3 نماینده داشت+ تصاویر

مجلس ششم؛ از افزایش شمار نمایندگان استان تا شگفتی دشتستانی‎ها+ تصاویر

مجلس هفتم؛ از پایین‎ترین رای نماینده بوشهر تا آشوب در خورموج+ تصاویر

مجلس هشتم؛ از ابطال انتخابات دشتستان تا نتایج آراء همه کاندیداها+ تصاویر

نگاهی گذرا به مجلس نهم

مجلس نهم را باید مجلس دلواپس دانست، اقلیتی که صدای بلندی داشتند و زورشان بر کلیت مجلس می چربید؛ اگرچه عقلانیت رییس مجلس در مواردی نظیر تصویب برجام کارگر افتاد و دلواپسان را ناکام گذاشت.

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ برگزار شد، اولین انتخابات پس از انتخابات پرحاشیه سال 88 بود. نخستین جلسه مجلس نهم ۷ خرداد ۱۳۹۱ تشکیل شد. در این مجلس هم غلبه با اصولگرایان بود، اما تشکیل دو فراکسیون رهروان ولایت منتسب به لاریجانی و بخش دیگری منتسب به حداد عادل، اختلاف نظر بین اصولگرایان را آشکار کرد.

با پایان نخستین سال مجلس نهم، دولت یازدهم روی کار آمد. گرچه در این زمان مجلس با دولت در انتقاد از اقدامات دولت نهم و دهم همصدا بود، با شروع مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 و نزدیک تر شدن به حصول توافق صدای مخالف مجلس هم بلندتر شد.

در این میان، گروه موسوم به دلواپسان، با برگزاری همایش ها، گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌هایی، اعتراض خود را به روند مذاکرات اعلام کردند. موج دلواپسی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور، بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی به راه انداخت و چهره‌های شاخص دلواپس، هنوز هم در نطق‌ها و اظهارات خود این کلید واژه را به کار می‌برند.

جدا از حاشیه‌های هسته‌ای مجلس نهم، این مجلس طرح‌های متفاوتی را هم تصویب کرد، از جمله طرح افزایش جمعیت و حمایت از آمرین به معروف که مدت‌ها در رسانه‌ها و حتی محافل عمومی مردم مطرح می شد، پخش زنده تلویزیونی مذاکرات و رای اعتماد به کابینه دولت روحانی هم حاشیه هایی را برای مجلس نهم ایجاد کرد که از ان جمله تهدید حجت الاسلام بزرگواری نماینده مجلس به زدن وزرا با چماق لری یا پخش فیلم هایی علیه برخی وزرای معرفی شده بود.

استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم و بلاتکلیفی چندین ماهه وزارت علوم در کنار مساله بورسیه‌های غیرقانونی دولت قبل که پای تعدادی از نمایندگان فعلی و سابق مجلس را به میان کشید هم از دیگر حاشیه‌های مجلس نهم بود.

نهایتا این مجلس تا خرداد آینده به پایان می رسد، اما باید دید چند درصد نمایندگان فعلی به دوره دهم راه خواهند یافت، اگرچه پیش بینی تحلیلگران سیاسی حاکی از آن است که مجلسی مشابه دوره پنجم پیش رو خواهیم داشت.

4 نماینده استان بوشهر در مجلس نهم

در جریان برگزاری انتخابات مجلس دهم، هر چهار حوزه انتخابیه استان 6 کاندیدا داشند و در مجموع 24 نامزد برای چهار کرسی نمایندگی رقابت کردند.

در این بین، چهار نماینده استان در مرحله اول تعیین شدند که سه نفر مورد حمایت جبهه متحد اصولگرایان از صندوق ها خارج شده و یک نماینده نیز در دشتی و تنگستان سهم اصلاح طلبان شد.

همچنین در این دوره، اصلاح طلبان به دلیل ردصلاحیت ها در دو حوزه بوشهر و کنگان کاندیدایی معرفی نکردند.

نکته جالب اینکه هر سه نماینده اصولگرای بوشهر با ورود به مجلس راهی کمیسیون انرژی شدند، اما اکنون که قریب چهارسال از این عضویت می گذرد، زمانی که با این پرسش مواجه می شوند که حضورشان در این عرصه مهم برای استان چه دستاورد و امتیاز شاخصی داشته، پاسخی ندارند.

از میان این نمایندگان، موسوی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ریاست ستاد سعید جلیلی در استان را برعهده گرفت، جمیری هم که تلاش داشت خود را دور از افراطیون مجلس نشان دهد، در بزنگاه استیضاح سیاسی فرجی دانا وزیر علوم دولت یازدهم برای دفاع از این برکناری نطق کرد. شیخ موسی احمدی نیز نسبت به این دو نماینده اصولگرا منفعل تر بود.

در این بین شورای نگهیان برای انتخابات 7 اسفند امسال، صلاحیت دو تن از نمایندگان فعلی استان (پورفاطمی و موسوی نژاد) را رد کرد.

در ادامه نگاهی گذرا به نمایندگان آن دوره استان و میزان رای شان داریم:

عبدالکریم جمیری/ نماینده بوشهر، گناوه و دیلم

عبدالکریم جمیری که در مقطعی مسئولیت دفتر شورای نگهبان را برعهده داشت و در مدارس بوشهر معلم درس دینی و بینش اسلامی بود، به عنوان کاندیدای اصولگرایان توانست اکثریت لازم (یک چهارم آراء) را به دست آورده و راهی مجلس شود. جمیری در دوره قبل انتخابات با کسب حدود 18 هزار رای پس از میگلی نژاد و قائدزاده در رتبه سوم قرار گرفته بود.

وی در سن 51 سالگی به بهارستان رفت و از این نظر پیرترین نماینده استان در ادوار گذشته محسوب می شود.

همچنین سیدکریم موسوی پزشک گناوه ای و غلامعلی میگلی نژاد نماینده وقت بوشهر نیز در رده دوم و سوم قرار گرفتند.

ترتیب آرا کاندیداهای مجلس نهم در این حوزه به شرح زیر اعلام شد:

1-عبدالكریم جمیری -47.538 راي
2-سيدكريم موسوي- 27.133 راي
3-غلامعلي ميگلي نژاد- 22.918 راي
4-حجت الاسلام عبدالحميد خدري- 18.122 راي
5-علي دريمي- 4.602 راي
6-سيدحسن بصري- 2.094 راي

سیدمحمدمهدی پورفاطمی/ نماینده دشتی و تنگستان

حجت الاسلام پورفاطمی برای چهارمین بار پیاپی در همان مرحله نخست راهی مجلس شد. در این دوره نیز جدی ترین رقیب وی همانند انتخابات قبل عبدالصمد دولاح وکیل دادگستری بود که از قضا اهل زادگاه پورفاطمی (محله ریگدان کاکی) است.

در این دوره غلامحسین پولادی فرهنگی و اولین فرماندار تنگستان در دولت احمدی نژاد نیز کاندیدای اصولگرایان در این حوزه بود که نفر سوم شد.

ترکیب آرا کاندیداهای مجلس نهم در این حوزه به شرح زیر اعلام شد:

1- حجت الاسلام سید محمد مهدی پورفاطمی - 29.990 راي
2- عبدالصمد دولاح - 24.103 راي
3- غلامحسین پولادی - 19.396 راي
4- ماشاءالله قطب الدین - 7.417 راي
5- سید عبدالحمید لطیفی حسینی - 2.306 راي
6- غلامعلی زارعی - 1.686 راي

سیدمهدی موسوی نژاد/ نماینده دشتستان

مسئول سابق بسیج روحانیون استان بوشهر و کاندیدای اصولگرایان توانست راهی مجلس شود. وی که در آن انتخابات از سوی هیات نظارت ردصلاحیت شد، نهایتا یک هفته مانده به آغاز تبلیغات توانست تاییدیه اش را از شورای نگهبان بگیرد و وارد صحنه شود.

موسوی نژاد از همان ابتدای انتخاب به عنوان نماینده، نشان داد به رسانه ای شدن و جلب توجه در افکار عمومی علاقه مند است، هرچند اهمیتی نداشت که این موضوع بارها به نامهربانی دولت با حوزه انتخابیه وی و زیان مردم منجر شود و تاثیر این نطق ها و امضا زدن زیر بیانیه ها، به حجیم تر کردن اقلیت تندروی مجلس مبدل شود.

همچنین اعتبارنامه وی مورد اعتراض واقع شد که در اداوار مختلف برای نمایندگان استان تازگی داشت.  کار چنان بیخ برداشت که احتمال آن رفت که همانند دوره قبل که در پی ابطال انتخابات دشتستان، دو سال این شهرستان بدون نماینده ماند، شاید چنین اتفاقی این بار در صحن مجلس رخ دهد.

براین اساس، الیاس نادران و احمد توکلی نمایندگان تهران معترض این نکته شدند که مدرک تحصیلی وی با شرایط نمایندگی مطابقت ندارد و شورای نگهبان در این خصوص دقت لازم را به خرج نداده است. در مقابل به گفته توکلی، نماینده دشتستان هم مقابله به مثل کرد و به اعتبارنامه او اعتراض نمود. دلیل موسوی نژاد هم این بود که توکلی با سوء استفاده از موقعیت اداری و اجتماعی خود بورسیه ادامه تحصیل را کسب کرده است و در این خصوص مدارکی به صحن آورد که بعدها این گمانه تقویت شد که یاران احمدی نژاد برای زمین زدن یکی از سرسخت ترین منتقدان شان در مجلس، چنین اسنادی را به دست وی رساندند و او را وارد این بازی کردند. خصوصا بعدها که خط و ربط وی با احمدی نژادی ها جدی تر شد و در انتخابات ریاست جمهوری هم ستاد سعید جلیلی در بوشهر را راه انداخت و گفت: «به ایشان گفته ام در فرصت تبلیغاتی شان به استان های دیگر سفر کنند؛ چون رای شان در استان ما اول است.» اما کاندیدای منتخب وی کمی بیشتر از کل رای موسوی نژاد (54 هزار رای) کسب کرد و پس از روحانی، رضایی و قالیباف در رتبه چهارم منتخبان استان قرار گرفت.

از دیگر اقدامات قابل تامل نماینده دشتستان، نطق مخالفت وی با طیب نیا وزیر پیشنهادی اقتصاد بود که بالاترین رای را در میان وزرای دولت یازدهم کسب کرد.

وی که در یکسال همزمانی مجلس نهم با دولت احمدی نژاد نظیر دلواپسان دیگر سیاست سکوت در پیش گرفته بود، با آغاز بکار دولت روحانی و در شرایطی که هنوز چند ماهی از آغاز بکار آن نگذشته بود، در قامت یک مخالف جدی دولت ظاهرا شد. مثلا در همان ایام و پس از ممنوعیت توزیع بنزین پتروشیمی ها در کلانشهرها که به عقیده کارشناسان حاوی ذرات سرطان زا می باشد، موسوی نژاد مدعی شد که «همسر معصومه ابتکار واردکننده بنزین است و برای اینکه جیب همسرش پرتر شود، این تصمیم گرفته شده تا واردات بنزین افزایش یابد.» با این حال ابتکار این ادعا را رد کرد و گفت که اگر مخالفانش سندی در خصوص نقش همسر وی در واردات بنزین دارند، ارائه کنند.

موسوی نژاد همچنین وعده هایی هم درباره محقق شدن پروژه پتروشیمی دشتستان و برخورداری این شهرستان از خط راه آهن داد که در دوره وی عملی نشد.

نهایتا نماینده دشتستان در مجلس نهم توسط شورای نگهبان برای این دوره از انتخابات ردصلاحیت شد و از ورود به صحنه رقابت 7 اسفند بازماند، هرچند برخلاف رویه چهارسال گذشته اش، سیاست سکوت در پیش گرفته و توضیحی در این خصوص نداده یا بیانیه ای صادر نکرده است.

گفتنی است در دوره نهم جوانشیر کدخداپور که در پی ابطال انتخابات دوره قبل تر از راهیابی به مجلس بازماند، نفر دوم شد، همانند اتفاقی که در مجلس ششم در برابر حمیده عدالت برایش رخ داد.

نتایج انتخابات مجلس نهم در دشتستان به شرح زیر است:

1-سید مهدی موسوی‌نژاد- ۴۶ هزار و ۳۱۴ رای
2- جوانشیر کدخداپور- ۳۳ هزار و ۹۵۰ رای
3-ایوب پاپری مقدم‌فرد- ۱۳ هزار و ۷۵۲ رای
4- غلامرضا اسکندری- ۱۲ هزار و ۸۵۰ رای
5- فتح‌الله باقری- ۳ هزار و ۴۳۱ رای
6- علی کرم علی پور- هزار و ۲۶۴ رای

شیخ موسی احمدی- نماینده دیر، کنگان، جم

شیخ موسی احمدی که سابقه کاندیداتوری در دو دوره قبل را داشت و در مجلس هشتم نیز در رده سوم ایستاد، این بار در مرحله اول راهی مجلس شد. وی همانند دوره قبل کاندیدای اصولگرایان در این حوزه بود.

از اتفاقات بی سابقه این دوره این بود که سکینه الماسی بانوی اهل جم و شاغل در بهزیستی کشور با کسب قریب 22 هزار رای نفر دوم این انتخابات شد، در شرایطی که اولین تجربه کاندیداتوری یک بانو در حوزه انتخابیه جنوب استان محسوب می شد.

قیصر صالحی و عسکر جلالیان نماینده سابق و وقت همین حوزه نیز در رده سوم و چهارم قرار گرفتند.

ترکیب آرا مجلس نهم در حوزه انتخابیه جنوب استان به شرح زیر بود:

1-حجت الاسلام موسي احمدي- 34.576 راي
2- سكینه الماسی - 21.965 راي
3- قیصر صالحی - 21.885 راي
4-عسكر جلالیان - 10.775 راي
5-احمد حیدری - 7.250 راي
6- قاسمعلی بازآی - 3.268 راي