پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21322327 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19687183
کد خبر : 78619 تاریخ ثبت : 1394/10/8 12:05 نظرات تایید شده : 0

استقبال آمریکا از انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه

خلیج فارس:  جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای تایید کرده است که تقریبا همه ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به میزان ۸.۵ تن با یک کشتی روسی از این کشور خارج شده است و از آن به عنوان یکی از مهم ترین گام‌ها در اجرای تعهدات ایران یاد کرده است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ کری گفت که "این یکی از مهم ترین گام هایی است که ایران در جهت اجرای تعهداتش" برای توافق جامع اتمی (برجام) - که در ماه ژوئیه امضا شد - برداشته است.

روز دوشنبه نیز علی اکبرصالحی  رییس سازمان انرژی اتمی تکمیل روند تبادل اورانیوم غنی شده ایران به روسیه را تائید کرد.

بر اساس اطلاع منابع ایرانی و روسی، میزان اورانیوم منتقل شده به روسیه بیش از 8.5 تن بوده است و ایران حدود 140 تن در ازای آن اورانیوم طبیعی دریافت کرده است.

ایران اجازه خواهد داشت ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص کم را نگه دارد.

به این ترتیب اکنون فقط چند هفته تا اجرای کامل برجام و رفع تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران باقی مانده است.

در "روز اجرا" حدود ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی‌های ایران از انسداد خارج خواهد شد و این کشور امکان خواهد یافت نفت خود را بازارهای جهانی عرضه کند و از مزایای نظام مالی بین المللی برای انجام مبادلات تجاری بهره ببرد.

بر اساس توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵، ایران تعهد کرده بود که از میزان اورانیوم غنی شده خود بکاهد و در ازای صادرات ۸ و نیم تن اورانیوم غنی شده، ۱۴۰ تن اورانیوم خام دریافت کند.

کری در بیانیه خود نوشت که کشتی روسی ۸.۵ تن مواد اتمی را از ایران منتقل کرده است که شامل سوختی با خلوص ۲۰ درصد است که آمادگی بیشتری برای بدل شدن به سلاح اتمی دارد.

سوخت ۲۰ درصدی نیازمند کمی غنی سازی بیشتر است تا قابلیت کاربرد در این سلاح ها را پیدا کند.

جان کری گفت که با خروج این اورانیوم غنی شده از ایران، "زمان گریز" ایران از دو تا سه ماه به شش تا نه ماه افزایش خواهد یافت.

زمان گریز زمانی است که ایران نیاز دارد تا از لحظه ای که اراده کند به سلاح اتمی دست یابد. ایران همواره اتهام تلاش برای ساخت سلاح هسته ای را رد کرده است.

-->