پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1676024 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2668362
کد خبر : 76952 تاریخ ثبت : 1394/9/27 17:56 نظرات تایید شده : 18
امام‎جمعه آبدان:

فرزند امام را برای مقابله با جانشین امام علم می‌کنند

خلیج فارس: امام‌ جمعه آبدان گفت: در انتخابات آتی فتنه‌ای بزرگ‌تر از سال ۸۸ در راه است چرا که در آن سال همه‌ چیز در ظاهر پیدا بود و مردم می‌دیدند که چه شعارهایی علیه نظام و اسلام و ولایت سر داده می‌شود.

خلیج فارس: در روزی که یادگار امام خمینی (ره) برای کاندیداتوری مجلس خبرگان نام نویسی کرد، امام‌ جمعه آبدان از توابع شهرستان دیر مدعی شد که «فرزند امام را برای مقابله با خط امام و جانشین امام علم می کنند.»

به گزارش «خلیج فارس»؛ از هفته گذشته که موافقت سیدحسن خمینی با کاندیداتوری در مجلس خبرگان رسانه ای شد تا دیروز که رسما با حضور در وزارت کشور نام نویسی کرد، موجی در فضای سیاسی کشور شکل گرفت و شاهد سه نوع واکنش بوده ایم.

 اولی طبعا استقبال از این اقدام است. علاقه مندان نام و یاد رهبر فقید انقلاب - اعم از این که به این یا آن گرایش سیاسی تعلق خاطر داشته باشند یا نه - و نیز دیگرانی که فضای سیاسی را پررونق  می پسندند طبعا از این ورود خرسندند.

 واکنش دوم را اصول گرایان رادیکال یا اصطلاحا دلواپسانی ابراز کرده و می کنند که همین چند سال پیش در حرم امام شعار می‌دادند: «نواده روح الله- سید حسن نصرالله» یعنی رهبر حزب الله لبنان را برای نوادگی بنیانگذار جمهوری اسلامی شایسته تر می دانند تا سید حسن خمینی را و این شعار البته ناشی از التهابات سیاسی سال 88 بود. قابل پیش بینی است که اینان از یک سو طعنه های گذشته را تکرار کنند، از جانب دیگر صلاحیت فقهی و خبرویت او را زیر سوال برند و یا در موضعی که احتمالا روزنامه محوری آنان اتخاذ خواهد کرد او را نصیحت کنند و هشدار و انذار دهند که در بازی اصلاح طلبان قرار نگیرد. انگار در این مملکت هر که می خواهد تصمیمی بگیرد ابتدا باید نظر موافق این روزنامه را جلب کند.
                  
 واکنش سوم را می توان به محافظه کاران میانه روتر نسبت داد که با احتیاط بیشتری برخورد می کنند زیرا دوست ندارند در افکار عمومی این انگاره شکل بگیرد که یادگار امام تنها به یک جناح سیاسی یا نحله فکری تعلق دارد.

در همین فضا، حجت‌الاسلام‌ محمد حمیدی نژاد‌ در خطبه‌های امروز نماز جمعه آبدان گفته که در انتخابات آتی فتنه‌ای بزرگ‌تر از سال 88 درراه است و در ادامه افزود: «امروز بانام امام، فرزند امام را علم می‌کنند برای مقابله با خط امام و جانشین امام و انسان متأثر می‌شود که چرا بیت امام بدون توجه به وصیت‌نامه امام و حاج سیداحمدآقا که این روزها را پیش‌بینی کرده بود، اسیر این‌گونه حرکات می‌شود.»

در این خصوص «مهرداد خدیر» تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه برخی ممکن است انتقاد کنند ورود اعضای بیت امام به رقابت های سیاسی با شأن فراجناحی سازگار نیست و امام هم بستگان خود را از پذیرش مسوولیت های اجرایی منع کرده بودند، معتقد است:

اولا عضویت در خبرگان رهبری منصب اجرایی نیست. چون این مجلس کار و وقت چندانی نمی برد. هر سال تنها دو جلسه عادی در شهریور و اسفند دارد و در مواقع ضروری نشست فوق العاده و مثل مجلس شورا به کار تمام وقت نیاز ندارد.
 
ثانیا امام فرزندشان مرحوم حاج سید احمد را از قبول مناصبی چون نخست وزیری و ریاست جمهوری منع کرده بودند.از یک طرف به دلیل اشتغالات اجرایی آن و از جانب دیگر به این خاطر که نگران بودند مجال رقابت را از دیگران بستاند. اما او را از حضور در بطن و متن سیاست برحذر نداشته بودند. کما این که عالی ترین شورای تصمیم گیری درباره امور کلان کشور پنج نفری بود و سید احمد در کنار رییسان سه قوه و نخست وزیر در جلسات شرکت می کرد.

ثالثا کاندیداتوری ریاست جمهوری دیگران را در رقابت دچار محظوریت می کند حال آن که در خبرگان جای کسی را تنگ نمی کند و دیگران هم می توانند نامزد شوند بی این که احساس رقابت داشته باشند.

همچنین این تحلیل یا شایعه افکنی یا شایبه پراکنی که کاندیداتوری و نمایندگی خبرگان در مقابل رهبری است بدترین جفای ممکن هم در حق رهبری است هم نواده امام. نه اسفند 73 را فراموش می کنیم که سید حسن 22 ساله در مراسم تدفین پدر و پس از آن که گفت «‌امروز ما گنجینه اسرار انقلاب را به خاک می سپاریم» بر وفاداری خود به نهاد رهبری و جایگاه ولایت فقیه نیز تاکید ورزید و نه خرداد 89 را که پس از رفتار دور از ادب محمود احمدی نژاد در تطویل سخنان خود به قصد صحبت نکردن سید حسن، آیت الله خامنه ای در صدد دل جویی برآمدند. و نهایتا در زمان نام نویسی دیروز هم تصریح کرد: باید تا پاس جان برای تحکیم ولایت فقیه بکوشیم.

ضمن اینکه چگونه می‌توان پذیرفت نامزد شدن دیگر مجتهدین و فقیهان و خبرگان تقویت نهاد رهبری باشد و ورود نواده بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به این عرصه تضعیف آن تلقی شود؟