پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2189279 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3180664
کد خبر : 76466 تاریخ ثبت : 1394/9/24 10:25 نظرات تایید شده : 8

افکارعمومی جم چقدر به عملكرد شهرداران حساسند؟

سجاد بهزادی

شهرداري جم در آستانه بیست سالگی خود قرار دارد وحال سوال اینست افكار عمومي شهرجم که فعالیت های شهرداران مستقیم در معرض نگاه های آنان بوده است چقدر به این عملکرد حساس هستند؟ در آستانه بیست سالگی شهرداری جم به کدام شهردار نمره بیست می دهند و کدام شهردار از نگاه افکار عمومی مردود است؟

نویسنده این نوشتاربعنوان خبرنگار با بیشتر این شهرداران مصاحبه داشته است و در راستای وظیفه خطیر خبرنگاری عملکرد آنان را دایما رصد می کرده است.شهرداری جم همواره بعنوان یک شهرداری برخوردار از بنیه مالی و شهرستان جم نيزمستعد کار وتلاش در استان بوشهر شناخته میشود وبر همین اساس افراد زیادی بدنبال بدست آوردن صندلی ریاست در این نهاد مهم غیر دولتی بودند و هر کدام ضعف ها وقوت های خاص خود را داشته اند که بدون شک برتوسعه یا عقب ماندگی شهر نیز تاثیرزيادي داشته است.

بهرام امیرزاده ؛ پایین ترین درامد و نگرش های عامیانه

امیرزاده تازه شهردارشهرجم شده بود . وی ابتدا نام شهرداری را از ولایت به جم تغییر داد وبه دنبال نقشه های اولیه شهری(طرح هادی اولیه شهری) و سروسامان دادن به وضعیت ابتدایی شهرداری بود.اگر چه خودش در ساختمان محقر استیجاری نشسته بود اما ساختمان فعلی شهرداری در زمان وی کلنگ زنی شد.

نیروی انسانی اش بسیار اندک بود و وی وقت زیادی از مدیریت خود را صرف نیازهای اولیه شهرداری می کرد و از تنها درآمدی که به واسطه شهرک سازی های شرکت پالایش گازفجرجم (شهرک توحید) عایدش میشد به رتق وفتق امور می پرداخت.به خاطر همین درآمد پایین انچنان کار شاخصی هم رخ نداد و تحول خاصی در این دوران شاهد نبودیم.برخی ها انگیزه کاری اولین شهردار شهر را نیز برای خلق تحول مهم درشهر کافی نمی دانستند.

نامدار درویشی؛ اقتدار بالا توام با سلامت مالی

نامدار درویشی دومین شهردار شهر جم بود که بعد از محمد تقی انصاریان که چند ماهی سرپرست بود سکان شهرداری جم را برعهده گرفت.سابقه بالایی که در شهرداری دیر داشت به مددش آمد ومنشاء تحولات مهمی درشهر جم شد.

او بلافاصله طرح هادی شهر را اصلاح کرد و90 درصد کوچه های شهر جم در زمان شهرداري وی آسفالت شد.عقب نشینی هایی که به واسطه احترام مردمی والبته سرسختی های شبانه روزی بدست آورد برای اولین بار باعث زدودن چهره روستایی از شهرنوپای جم شد.او توانست برای اولین بار عوارض کلانی در مرتبط با ساخت وسازهای در حال توسعه شهرک های نفتی وآلایندگی ها را در خزانه شهرداری بریزد وشهرداری جم را بعنوان یک شهرداری پولدار در سطح استان بوشهر معرفی کند.ساختمان فعلی شهرداری را به سرانجام رسانید و بلوارهای مهم شهر را بر روی کاغذ ترسیم وكارهاي اجرايي آنها را نیز شروع كرد.درحالی که شهر جم جان آغازینی به خود گرفته بود وكارهاي خوبي صورت گرفته بود تنش هایی میان شورا ها وشهردار به گوش می رسید.گفته میشد درویشی به برخلاف نگاه دمکراسی خواهانه ای که از وی انتظار می رفت به دنبال افزایش اقتدار شهردار وکاهش اختیارات شورا هاست وشوراها که افراد زیادی را در کمین شهرداری پولدار خود می دیدند در وسوسه استیضاح شهردار خود برآمدند واین شهردار مردمی که همچنان دوستان زیادی درشهرستان جم دارد را برکنار کردند. روحیه توامان عمرانی وفرهنگی وسلامت مالی بالای وی باعث گردید که دیگر شهرداری های استان خواستار همکاری با وی شوند و سالهای زیادی بعد از جم ، در دیگر نقاط استان شهردار باقی ماند.

سید علی محمدی؛ کوتاه ترین عمر خدمت و مطیع شورای شهر

سید علی محمدی سومین شهردار شهر جم بود که بعد از سرپرستی کوتاه علی نیکخواه انتخاب شده بود. محمدی فرد گمنامی بود. شایعه شده بود که وی به سفارش یکی از مسولین وقت استان که ازقضا بومی شهر جم نیزبود به شوراهای اسلامی معرفی شده بود. شوراهای اسلامی که از کاهش اختیارات خود در دوران شهردار سابق به تنگ آمده بودند سراغ خوب گزینه ای رفته بودند.محمدی سربازی مطیع بود وبدون اجازه شوراها کار خاصی نمی کرد.

این که یک شهردار علیرغم مطیع بودن نتواند بيش از 10 ماه خدمت کند از شوخی های تلخ روزگار است.بنظر می رسید کم کاری و ناتوانی در اداره شهر و شهرداری بر توسعه شهر سایه انداخته است به گونه ای که دیگر افکار عمومی نیز حساس شده بودند.شورای اسلامي شهر نیز که پی به انتخاب ناخردمندانه خود برده بودند دست به تغییر وی زدند وسومین شهردار شهرکه تازه به شعر وشاعری نیز روی آورده بود برکنار کردند ودوباره علی نیکخواه را برای مدتی به سرپرستی گماشتند.

عزیزالله خورشیدی ؛آرام ومحافظه کار

شهرداری جم پس از فراز ونشیب هایی که گفته شد به یک دهه کار وخدمت خود نزدیک میشد وتا این زمان 6 شهردار وسرپرست را به خود دیده بود.پس از یک دوره فضایی ابهام آمیز، خورشیدی مدعی بود که روشنی بخش دوره ای جدید در شهرداری شهر جم خواهد بود.

در دوران وی اختیارات شوراها که حالا تثبیت هم شده بود سرجایش باقی ماند و خورشیدی هم با ایجاد تعامل و آرامش فی مابین بدش نمی آمد كه عزیز شوراها باشد.برخی اقدامات مهم و پروژه های مهم شهر که سالها با رکود مواجه بود تکانی اندک خورد و شخصیت ارام وصمیمی خورشیدی برایش محبوبیت مردمی نیز تا حدودي به همراه داشت.شهرداری جم به سبب منابع مالی مطلوب والبته ناپایدار ، همچنان مورد توجه كانديدا هاي متعددی قرار داشت.شوراهای جدید نیز حالا به دنبال مهره ای كلاسيك تر بودند ودر حالی که دوران خدمت خورشیدی به سه سال هم نرسیده بود او را به همان آرامی که انتخاب کرده بودند از ریاست برکنار می کنند و علی نیکخواه برای سومین بارسرپرست شهرداری جم می شود.

رحیم جمالی ؛ نگاه علمی وجوان گرایی

جمالی جوانی تحصیل کرده وبا پرستیز بود. وی صاحب چندین تالیف در زمینه های مرتبط با شهرسازی نیز بود و سوابق خدمت در استانداری بوشهر نیز با خود همراه داشت.او توانسته بود در رفت وآمدهای شوراهای اسلامی شهر به استانداری چشم ودل آنها را به خود جذب کند وبا شعارهایی نوگرایانه تر وارد شهر جم شود.وی باشهامتی بیشتر از دو شهردار قبل از خود به برنامه های مهمی در سطح شهر همت گماشت.بازارچه شهرداری جم وتوسعه فضای سبز که به گواه بسیاری از کارشناسان در استان بوشهر کمتر نمونه ای دارد در زمان خدمت ایشان انجام گرفت.

رسانه های استان نیز از حالت کاغذی مکتوب به فضای مجازی کشیده شده بود ودر جم نیز با راه اندازی چندین پایگاه خبری نظارت رسانه ای بیشتري بر عملکرد شهرداران وجود داشت.از زمانی که من یادداشت هایم را به سبب کمبود امکانات از طريق راننده هاي خطي به مركز استان مي رساندم نيز سالها مي گذشت وتحولات رسانه اي سبب شده بود بیشترعملکرد شهرداران را براي افکار عمومی انعكاس دهيم. جمالی آرام آرام فضای آکادمی وتجربه کاری را در هم آمیخته بود وپروژه های شهری خود را روزانه دنبال می کرد. کار بدون حاشیه او و پیگیری های حقوقی اخذ عوارض از نفت وگاز برای فربه تر نمودن حساب های شهرداری به خوبی ادامه داشت واین کارکرد در حالی که بر توسعه شهری جم نیز به شدت تاثیر مثبت گذاشته بود ناگهان متوقف شد و حاشیه های غیر ضروری برایش پيش آمد. تا جایی که شورای شهر حتی حاضر نمی شود برای پرسابقه ترین شهردارخود تودیع شایسته ای بگیرد.

سید احمد علمداري؛ جسور و کم دانش

وقتی که علمداری بعد از عزل جمالی بعنوان سرپرست شهرداری برگزیده شد چه کسی فکر می کرد برعکس دیگر همکاران خود مانند نیکخواه که حتی سه باردوره های سرپرستی را تجربه کرده بود یک روز شهردارشهر شود.جدا از لياقت يا عدم لياقت علمداري براي سمت شهرداري ؛ مدرک تحصیلی پایین وی نيزدر ابتدا اینگونه تداعی می کرد که محال است بتواندعليرغم معرفي شوراها مجوزقانونی صندلی ریاست را از استانداری بگیرد.اما اين اتفاق با تاخير افتاد تا وي اولین شهردار بومی شهر را به نام خود ثبت کند.شهرداری جم همچنان پولدار است وبنظر مي رسيد او بر سر سفره آماده ای نشسته است که جمالی برایش فراهم کرده بود.شهرداری جم به لحاظ دارا بودن نیروی انسانی ونقدینگی دیگر مانند سالهای ابتدایی خود فقير نبود و انتظارات مردمی نیز بالاتر رفته بود وتنها درسال جاري بیش از 28 میلیارد ریال برای هزینه‌های اداری و شهری اش هزينه شده است. ازطرفی تجربه ودانش ناکافی شهردارجوان شهر تاكنون مانع خلق تحولی بزرگ ومهم در شهر جم شده است؛ گرچه در ادامه پروژه هایی که دیگران اغاز کرده بودند اقداماتی نیز صورت گرفته است .در حالی که شهر جم همچنان در برخی زیرساخت ها مشکلات جدی دارد علمداری بر توسعه مبلمان شهری همت گذاشته است وهزینه های قابل توجهی را نیز در این بخش مصرف شده است.در مورد عملكرد وي در فرصتي ديگرمفصل تر خواهيم پرداخت.

نهادینه سازی فرهنگ شهروندی وپرداختن به امورات فرهنگی وبرنامه ریزی برای درآمدهای پایدار حلقه های مفقوده شهرداری جم بعد از دو دهه است که متاسفانه شهرداران کمتربه این سمت گرايش داشته اند.همه آنها بیشتر به مدیریت درآمدهای خود فکر می کردند تا ایجاد یک درآمد پایدار. معلوم نیست اگر عوارض آلایندگی وکمک های ناچیز شرکت های نفتی نبود همین توسعه اندک نیز در شهر شاهد بودیم یا خیر. البته ناگفته پيداست همه شهرداران کم تر یا بیشتر در بخش های زیربنایی نيز کارهایی کرده اند اما هنوز کارهای نکرده زیادی بر زمین مانده است.هنوز شهر جم یک هتل معمولی یا پارکینک دایمی برای کاستن از مشکلات شهری خود ندارد.رسانه های مجازی شهرستان نيزمي بايست کارهاي قوی تر و و انتقاد جاندارتري از عملکرد شهرداران داشته باشند وصاحبان نظر وافکار عمومی نیز به انتقادهای کم عمق در محافل دوستانه اكتفا نكنند و در پی توضیح خواستن از شهرداران, بايد بيشتربه عملكرد آنان حساس باشند.قصه شوراهای اسلامی شهرو حال وروز عملکرد آنان از ابتدای دوره اول تا کنون را نيز در فرصتي ديگر بازگو خواهم كرد.

منبع: آوای جم

 کلمات کلیدی خبر : سجاد بهزادی شهرداری جم