پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32528171 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51820985
کد خبر : 75865 تاریخ ثبت : 1394/9/19 17:44 نظرات تایید شده : 9
اختصاصی «خلیج فارس»؛

شهردار گناوه استعفا کرد/ همه چیز زیر سر پایه‎های برق است!

خلیج فارس: شهردار گناوه به دلیل حاشیه های پیش آمده با شورای شهر در خصوص پروژه خط انتقال برق، استعفا کرد.

خلیج فارس: شهردار گناوه به دلیل حاشیه های پیش آمده با شورای شهر در خصوص پروژه خط انتقال برق، استعفا کرد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ احمد طاهری که از شش ماه گذشته و در پی انتخابش به سمت شهرداری، توانسته فضای آرامش در شهرداری و امیدواری در میان اهالی این شهر تقویت کند، پس از مباحثی که با برخی اعضای شورا درباره تغییر مسیر خط انتقال برق داشت، استعفای خود را به این شورا تحویل داد.

ماجر از این قرار است که شرکت برق منطقه ای فارس از مدتها پیش پروژه خط انتقال برق به ایستگاه سوم گناوه را در دست اجرا دارد، اما اخیرا مسیر پروژه به سمت بلوار امام علی تغییر یافته که در انتهای آن پارک مثلثی وجود دارد.

این پروژه که مدتهاست افکار عمومی را در گناوه درگیر خود کرده و نگرانی هایی پیرامون تشعشعات خطوط فشار قوی و نازیبایی شهر مطرح می شود، از روزهای گذشته و با مطرح شدن تغییر مسیر آن با موافقت شهردار گناوه، بحث هایی را میان فعالان اجتماعی خصوصا در شبکه های اجتماعی پدید آورد.

از قضا پای یکی، دو نفر از اعضای شورای شهر هم در گروههای واتس آپی به میان کشیده شد که ضمن ابراز بی اطلاعی از تفاهم نامه شهردار و برقی ها، گویا برای انتقادات تندی هم علیه شهردار مطرح کردند.

اولین تفاهم نامه شهرداری گناوه در این خصوص، مربوط به دوره عرب زاده می باشد که امضای فرماندار گناوه، شهردار، رییس وقت شورا و رییس کمیسیون عمران شورا زیر آن است. همچنین تفاهم دوم در دوره سرپرستی عباسی در شهرداری امضا شد که خط پروژه را به محدوده مسکونی در خیابان باهنر هدایت کرد که در پی اعتراضات مردمی، عملا پروژه متوقف ماند.

براین اساس، با توجه به تعهدات ایجاد شده برای شهرداری گناوه، اجرای این خط انتقال حتمی بوده، از این رو حامیان شهردار کنونی معتقدند که تفاهم نامه سوم و تغییر مسیری که در پروژه رخ داده، آن را به بلوار امام علی برده که محدوده مسکونی کمتری دارد و پروژه هم از بن بست خارج می شود.

البته انتهای همین بلوار، فضای سبزی موسوم به پارک مثلثی است که قرارگیری پایه های برق فشار قوی در آن، حساسایت هایی را در افکار عمومی به دنبال داشته است.

براین اساس، روز گذشته (چهارشنبه) نشست شورای شهر گناوه و شهردار در خصوص تغییر مسیر پروژه به سمت پارک مثلثی و موافقت شهردار در این خصوص برگزار شد، اما در پی مباحث تندی که بین طاهری و برخی اعضا رخ داد، شهردار گناوه استعفای خود را به شورای شهر ارائه کرد.

حالا شورای شهر گناوه که در این دوره کم سوژه و خبر نداشته، با استعفای دومین شهردار خود در کمتر از یکسال گذشته مواجه شد؛ شورایی که 4 تن از اعضای آن گرفتار تحقیقات قضایی شده اند و اخیرا فرمانداری 4 عضو علی البدل را به صورت موقت وارد شورا کرده تا این نهاد منحل نشود.

تلاش می کنیم از راه تعامل این موضوع حل شود

عضو شورای شهر گناوه استعفای احمد طاهری را تایید کرد و گفت: هنوز در خصوص آن تصمیمی نگرفته ایم.

سلیمان نظام پور در گفتگو با «خلیج فارس» درباره دلیل این موضوع گفت: اخیرا صورتجلسه ای میان شهرداری و شرکت برق منطقه ای فارس برای تغییر مسیر پروژه خط انتقال امضا شده که اگرچه شهرداری عقیده دارد در این خصوص منافع شهر دیده شده، ولی عبور آن از پارک مثلثی گناوه که باید محل آرامش مردم باشد، این فضا را از حیض انتفاع خارج می کند و نگرانی هایی برای مردم در پی داشته است، از این رو شورا به موضوع ورود کرد.

وی با اشاره به اینکه نخستین صورتجلسه این پروژه با فرمانداری شهرستان، دومین صورتجلسه در دوره عباسی سرپرست وقت شهرداری و سومین صورتجلسه نیز اخیرا با شهرداری منعقد شده، گفت: برای شورا این سوال وجود داشته که دلیل تغییر صورتجلسه ها چیست و با توجه به اینکه مسیر جدید خط انتقال باعث عبور آن از پارک مثلثی می شود، چرا شهرداری نظر شورا را جویا نشده است.

نظام پور به نگرانی هایی که در خصوص تشعشعات این پایه های روی ساکنان اطراف آن و نازیبا شدن شهر دارد، ادامه داد: این پروژه باید طرح مطالعاتی و اجرایی داشته باشد، ولی هربار که از برق در این خصوص سوال می کنیم، چیزی برای ارائه وجود ندارد.

عضو شورای شهر گناوه با بیان اینکه طبق تفاهم نامه اولیه قرار بوده بخشی از این خط انتقال به صورت زمینی اجرا شود، ولی برای کاهش هزینه ها اصرار بر اجرای هوایی آن است، گفت: عبور این سیم ها و قرار گرفتن در حریم پایه های برق، نگرانی هایی در مردم از نظر تبعات سلامتی افراد و زیبایی شهر در پی داشته، از این رو پیگیری شورا و سوال از شهردار در همین راستا بود که قرار شد فعلا پروژه متوقف شود.

وی افزود: اما در شرایطی که دیروز نماینده برق در حضور نماینده فرمانداری و شهرداری متعهد شد که این پروژه فعلا متوقف شود تا شورای شهر تصمیم خود را درباره این تفاهم نامه شهرداری اعلام نماید، ولی مجددا امروز که تعطیل بوده، پروژه را در پارک مثلثی ادامه یافته است. البته اگر کارشناسان برق و استانداری هم حاضرند برق فشار قوی از پارک کنار منزل شان عبور کند، ما نیز مشکلی در این خصوص نداریم.

نظام پور درباره اینکه تصمیم شورا در خصوص استعفای شهردار چیست؟ گفت: آقای طاهری فردی خدوم، کوشا و مورداعتماد است و از زمانی که شهرداری را تحویل گرفته شاهد امیدواری بیشتری در مردم بوده ایم، ولی این گلایه مندی وجود دارد که چرا صورتجلسه ای تغییر مسیر برق فشار قوی را امضا کرده و شورا را در جریان آن نگذاشته است.

به گفته وی، تلاش داریم از مسیر تعامل، سوء تفاهم پیش آمده با شهردار مرتفع شود، ولی توقع داریم نظرات شورا به عنوان نمایندکگان مردم مورد توجه قرار گیرد.

شورای شهر انتقادات را در چارچوب قانونی مطرح کند

شهردار بندر گناوه هم با تایید اعلام استعفایش به «خلیج فارس» گفت: هیچ تمایلی به رسانه ای شدن این اتفاق ندارم، ولی متاسفانه به فضای عمومی رسیده است.

احمد طاهری درباره اینکه گفته می شود شما از سوال شورا پیرامون امضای صورتجلسه تغییر مسیر برق فشار قوی و عدم اخذ مصوبه شورا ناراحت شده و استعفا کرده اید، تصریح کرد: اینگونه نیست، بلکه شورا به صورت هفتگی نشست هایی دارد و می تواند در این خصوص و خیلی دیگر از موارد از شهردار سوال کرده و توضیح بخواهد، ولی وقتی بجای روال اداری، قانونی و معقول، شاهدیم که عضو شورا در واتس آپ به طرح موضوعات و انتقادات می پردازد، باعث می شود تا اختلاف نظرهای ساده ای که در همه شوراها و شهرداری ها وجود دارد، به بحران مبدل شده و در افکار عمومی جو خاصی به وجود آید.

وی با بیان اینکه توافق شهرداری گناوه با برق منطقه ای جهت این پروژه به حدود 4 سال پیش بر می‌ گردد و توافق جدید به منظور راهکاری برای برون رفت از مشکلات اجرای این پروژه بود، اظهار داشت: این پروژه 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته، ولی به دلیل موانعی که بود ناقص ماند، ضمن اینکه تکمیل آن برای گناوه حیاتی است و براساس اعلام کارشناسان مربوطه، برق این شهر در پیک مصرف روی نقطه بحران است، بنابراین نباید شرایط تنها امروز که هوا سرد است را دید و حواس مان باشد که اگر برق گناوه در تابستان برای یک روز قطع شود، هزینه زیادی به مردم تحمیل می کند.

شهردار گناوه افزود: در گذشته برای این پروژه امضای عضو شورا و سرپرست شهرداری وجود دارد و تعهداتی برای شهرداری ایجاد شده، اما تصمیم اخیر شهرداری برای برون رفت از مشکلات اجرایی آن و در نظر گرفتن صرف و صلاح شهر بود، ولی جای گلایه دارد فردی که از سابقه موضوع و تعهدات شهرداری در این خصوص اطلاع دارد، چرا به شکل دیگری موضوع را در واتس آپ مطرح می کند.

وی درباره اینکه منتقدان می گویند این خط فشار قوی از پارک مثلثی عبور کرده و آن را نابود می کند، اظهار داشت: اتفاقا مسیر قبلی پروژه که جلوی آن را گرفتیم روی پارک بزرگ دلفین عبور می کرد و در مسیر خود حریم مسکونی بیشتری را در بر می گرفت، ولی اکنون در بلوار امام علی (ع) قرار گرفته که انتهای آن پارک مثلثی با سابقه فضای سبز می باشد.

شهردار گناوه با تاکید بر اینکه ناراحتی من بابت سوال شورا در خصوص این صورتجلسه نیست، اظهار داشت: بلکه عقیده دارم نگاه به این موضوع کارشناسی باشد، همچنین اگر عضو شورا نقد به شهرداری دارد، در فضای اداری، قانونی و معقول مطرح شود نه فضای واتس آپ، چون باعث می شود اختلافات ساده ای که بسیاری از شوراها و شهرداری ها دارند و در جلسات دو طرفه قابل بحث است، به بحرانی در افکار عمومی مبدل شود.

وی درباره اعلام استعفایش از شهرداری گفت: بنای من کار در بستر آرامش بوده و اگر ببینم چنین فضایی فراهم نیست، به دانشگاه بر می گردم. هرچند تا زمان تصمیم گیری شورای شهر، با تمام توان به فعالیتم ادامه خواهم داد.
        
در این زمینه

نگرانی شهروندان گناوه، اطمینان خاطر مسئولان برق