پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9157469 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2409951
کد خبر : 75334 تاریخ ثبت : 1394/9/15 13:25 نظرات تایید شده : 33
در پی عملی نشدن وعده مسئولان؛

تجمع کارگران صدرا مقابل استانداری/ 5 ماه حقوق نگرفته ایم+ عکس

خلیج فارس: کارگران شرکت صدرا بوشهر در اعتراض به تاخیر 5 ماهه در پرداخت حقوق شان مقابل استانداری بوشهر دست به تجمع زدند.

خلیج فارس: کارگران شرکت صدرا بوشهر در اعتراض به تاخیر 5 ماهه حقوق شان، مقابل استانداری بوشهر دست به تجمع زدند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ معترضان که شمار آنها حدود 50 نفر می باشد، می گویند: صبح امروز از ساعت 5:30 دقیقه مقابل درب ورودی شرکت در جزیره صدرا تجمع کرده و خواستار توضیح مسئولان پیرامون عملی نشدن وعده شان جهت پرداخت بخشی از معوقات تا 15 آذرماه شدیم، ولی به دلیل بی نتیجه بودن این اعتصاب، برخی از کارگران مقابل استانداری حضور یافتند.

این کارگران از ساعت 10:30 دقیقه مقابل استانداری حضور یافتند، ضمن اینکه ساعتی بعد قرار شد نشستی میان آنها و دو معاون صدرا در استانداری برگزار شود.

این تجمع تا ساعت 13 ادامه داشت، ضمن اینکه به گفته یکی از نمایندگان معترضان، مسئولان صدرا قولی درباره مطالبات کارگران نداده اند و استانداری هم خواستار آن شده که تجمع مقابل شرکت باشد نه استانداری.

پول های صدرا کجا می رود؟

در جریان حضور خبرنگار «خلیج فارس» در جمع معترضان، یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: حدود 600 نفر در شرکت های پیمانکاری جزیره صدرا و پروژه سکوسازی مشغول به کار هستیم، اما از تیرماه حقوقی به ما پرداخت نشده و بارها براساس وعده مسئولان یا از سر ناچاری بخاطر نداشتن شغل، مجبور به ادامه فعالیت بدون حقوق آن هم در شرایط سخت کاری شدیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 7 سکوی فازهای پارس جنوبی در جزیره صدرا در دست ساخت است، ادامه داد: زمانی این شرکت تنها با ساخت یکی، دو سکو رونق داشت و تجهیزات زیادی خریداری کرد که امروز سرمایه های بزرگی برای صدرا هستند، ولی اکنون که این همه پروژه ملی در دست دارد و شرکت نفت به عنوان کارفرما هم اعلام کرده تعهداتش را عملی نموده، مشخص نیست این پول ها کجا می رود که 5 ماه حقوقی به ما پرداخت نمی شود.

یکی دیگر از کارگران معترض نیز گفت: حقوق پرسنل صدرا در تهران و نیروهای رسمی و قراردادی پرداخت می شود، اما وقتی نوبت به کارگران پیمانکاری ها می رسد، مسئولان شرکت پای مشکلات مالی را وسط می کشند.

وی مدعی شد: به نظر می رسد مسئولان شرکت از کارگران گروکشی می کنند و با عدم پرداخت حقوق آنها، زمینه تجمع شان را فرهم می نمایند تا به کارفرما جهت پرداخت تعهداتش فشار بیاورند، ولی پرسش اینجاست که چرا از همین میزان اعتباری که برای حقوق در اختیار شرکت است، کارگران دیده نمی شوند.

یکی از کارگران صدرا هم که مشغول مسافرکشی بود و برای دقایقی در جمع همکارانش حضور یافته بود، اظهار داشت: مدیریت صدرا در بوشهر توانایی دفاع از حقوق کارگران را ندارد و ما اقدام موثری در این زمینه از وی ندیده ایم، مسئولان صدرا در دفتر مرکزی هم توجهی به ما ندارند، برای همین ناگزیریم روبروی استانداری تجمع کنیم تا شاید برای این وضعیت فکری شود.

وی ادامه داد: از حدود یک ماه گذشته به تعداد زیادی از کارگران شرکت های پیمانکاری مرخصی داده اند، بدون آنکه تکلیف آنها برای ادامه کار یا تسویه مشخص باشد. ضمن اینکه برای پرداخت حقوق عقب مانده این افراد هم برنامه ای اعلام نشده است. به هرحال من پراید دارم و می توانم از راه مسافرکشی گلیم خودم را از آب بیرون بکشیم، ولی بقیه کارگران که بخاطر حقوق پایین امکان پس انداز چندانی نداشته اند، شرایط بغرنج تری پیدا کرده اند و حتی این وضعیت مشکلات خانوادگی هم برای شان در پی داشته است.

معترضان خواستار آن شدند که مسئولان استان ضمن بررسی وضعیت مدیریتی شرکت صدرا، مانع آن شوند که از کارگران به عنوان اهرم فشار جهت دریافت مطالبات شرکت بهره برداری شود.

وعده های مسئولان استانی عملی نشد

تلاطم شرکت صدرا در دریای مشکلات در شرایطی می باشد که اردیبهشت ماه سالجاری رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از تشکیل کارگروهی برای «نجات صدرا» خبر داده بود.

حسینی محمدی در نشستی خبری گفته بود: در حال حاضر 1500 نفر در این مجموعه شاغل هستند که انتظار می رود با اجرای برنامه های موردنظر و همکاری مدیران آن، دست کم 1500 فرصت شغلی جدید در آن احیا شود.

وی با بیان اینکه صدرا حدود یک میلیارد و 800 میلیون تومان به تامین اجتماعی بدهی دارد، ادامه داد: بدهی این شرکت به بانک و امور مالیاتی سنگین تر از این رقم هاست.

این مقام مسئول با بیان اینکه قرار شده مدیران صدرا پیشنهادات خود را برای احیای این مجموعه در اسرع وقت ارائه کنند، ادامه داد: آن بخشی که از توان استان و دولت است تعیین تکلیف می شود، ضمن اینکه بخشی از حل مسئله به مدیران آن و میزان همکاری شان بر می گردد.

اما با گذشت قریب 7 ماه، خبری از تشکیل چنین کمیته ای یا نتایج آن نیست و کار به اعتصاب کارگران در شرکت و تجمع مقابل استانداری کشیده شده است.

البته به نظر می رسد مدیریت استان نیز دچار روزمرگی شده و قادر به ورود موثر به این ماجرا و احقاق حق کارگران نیست، شاید نگاهها باید به سمت مرکز کشور باشد تا شاید آنجا برای صدرا و کارگرانش فرجی شود.

 

کلمات کلیدی خبر : صدرا تجمع استانداری
-->