پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2190123 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3181506
کد خبر : 72452 تاریخ ثبت : 1394/8/26 09:10 نظرات تایید شده : 1

قصه، قصه ی درد است+ عکس

به عکس خیره می شویم. درد از سر و رویش جلوه گر است. کمی آن سوتر مکانی هست که مردم آن را پالایشگاه فجر جم می خوانند. جایی که تنها با همین بودن نامش ختم می شود. واژه هایی بیگانه با احوال مردم ما. سهم ما از پالایشگاهی که به نام دیار ماست چیست؟ تبعیض؟ تحقیر؟ و یا….

سهم ما از این همه دستگاه های غول پیکر فقط هوای آلوده ایست که با ریه هایمان اخت شده است. سهم ما از پالایشگاه بزرگ خاورمیانه که حتی در خودش نمی بیند جاده ای هموار داشته باشد، مکیدن آب هایی است که با باران های هر چند اندک تن زمین را از خشکی و رخوت در می آورد.

حرف هایم برای گوش های اهالی روستای کوهچر آشنا می آید. هرطور که صلاح می دانند اسب شان را می تازانند. سپس حق آلایندگی را که با اکراه به آن ها قبولانده شده را در بوق و کرنا می کنند و ما تنها گوشه ای نشسته ایم و تماشا می کنیم تقابل زشت و زیبای هوچی گری و نجابت را.

صحبت از آب شد. اندکی تامل کنیم. شاید و شاید مسئولان به جای لایروبی سدها و سیل بند ها، این مکان رابرای لایروبی انتخاب کرده اند. شگفت انگیز است. مشکل آب دارد حل می شود. دیگر مردم دیار ما در روزهای سوزان تابستان با بی آبی دست و پنجه نرم نمی کنند. دیگر نیاز نیست که بنشینند و ببینند در میان فاجعه ی بی آبی، حقشان را به شهرک نشینان می فروشند. به هر حال جای قدردانی دارد از هر آن کس که به فکر این مردم بوده است.
دقیق تر بنگریم. میان این همه آب، موتوری خسته تنش را به سودای آب می سپارد. قصه ی هر روز یک کارگر که سرما و گرمایش را با همین می گذراند. قطعا امیدش به خداست و دلش صاف. نه آب می تواند موتورش را در خود فرو ببرد و نه دوستان راهنمایی و رانندگی دارایی اش را در پارکینگ حبس می کنند.به طور حتم، صندوق صدقاتی که در همسایگی موتور است با امیدش رابطه دارد.صندوقی که اگر خوبتر ببینیم خودش هم به کمک نیاز دارد و دستانی برای نجات می جوید.

نام دیار ما با رنج ها عجین شده و با زخم ها خو گرفته است.خاکی که با تمام دارایی اش از همه طرف پا خورده و تنها تنی مانده است خسته و آزرده. شهرستانی آشنا با تبعیض ها و نامهربانی ها.جمی که همچنان درد می کشد…

عکس:ابراهیم گرامی

دل نوشته: سیدمجتبی موسوی

منبع: تاورتاکلمات کلیدی خبر : جم