پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2189629 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3181014
کد خبر : 71798 تاریخ ثبت : 1394/8/22 13:31 نظرات تایید شده : 0

کاهش حجم آب تجدیدپذیر در ایران به 100 میلیارد متر مکعب

خلیج فارس: رییس مرکز فناوری‌های راهبردی ریاست جمهوری گفت: در ژاپن به ازای هر 1.7 مقاله، در آمریکا از هر 1.14 مقاله و در ایران به ازای هر ۸۳۵ مقاله یک اختراع ثبت می‌شود.
 
به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ امید توکلی عصر چهارشنبه در اختتامیه همایش ملی "بهینه سازی مصرف آب در صنعت، چالش ها و راهکارها"، در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: ایران در حوزه علم و فناوری آب در دنیا طی سال ۲۰۱۴ در رتبه دهم قرار داشته و در میان کشورهای خاورمیانه رتبه اول را کسب کرده است.
 
وی به وضعیت آب در ایران اشاره کرد و افزود: حجم آب های تجدیدپذیر در ایران 130 میلیارد مترمکعب در سال بوده است که به علت تغییر اقلیم و همچنین الگوهای نامناسب مصرف آب، حدود 25 درصد کاهش یافته است. به طوری که در برآوردهای جدید بر اساس میانگین سال‌های اخیر، حجم آب تجدیدپذیر در ایران به حدود 100 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.
 
توکلی با بیان اینکه ایران در بین 180 کشور دنیا از لحاظ برخورداری از منابع آب در رتبه 50 قرار گرفته است، اضافه کرد: همچنین ایران در بین این کشورها از لحاظ سرانه منابع آب در جایگاه 112 دنیا قرار دارد. سرانه منابع آب در ایران در سال 1390، حدود 1704 مترمکعب بوده است در حالی که سرانه منابع آب در دنیا و کشورهای پردرآمد به ترتیب 3.6 و 6.65 برابر ایران است.
 
رییس مرکز فناوری های راهبردی ریاست جمهوری با یادآوری اینکه عمده تخصیص آب ایران در بخش کشاورزی است، خاطرنشان کرد: به ازای هر مترمکعب آب در کشور، 0.9 کیلوگرم محصول کشاورزی تولید می شود. اما در جهان به ازای هر مترمکعب آب 2 تا 2.5 کیلوگرم محصول تولید می شود.
 
وی تاکید کرد: این موضوعات در حالیست که از دیدگاه مصرف کنندگان آب کشاورزی، میزان مصرف منتسب به این بخش تقریبا 0.6 مقدار اعلام شده است و علت این اختلاف را می توان در عدم پایش میزان آب تحویل داده شده سر مزرعه و تلفات آب از منابع تنظیم تا مبادی توزیع جست وجو کرد.
 
توکلی اضافه کرد: میزان بارش در سال ۱۳۸۵ در ایران حدود 287 میلی‌متر بوده است و این میزان در سال ۱۳۹۴ به ۱۹۵ میلی‌متر کاهش یافته است.
 
رییس مرکز فناوری های راهبردی ریاست جمهوری با اشاره به عمده تلفات آب اضافه کرد: ۲۵ میلیون مترمکعب از آب‌ها در خاک نفوذ می‌کنند، ۶۸ میلیون مترمکعب جریان سطحی و ۲۷۵ میلیون مترمکعب میزان تبخیر سالانه است
 
وی، بازچرخانی آب را از راهکارهای عمده تامین آب ذکر کرد و گفت: از بازچرخانی می‌توان در کاربردهای صنعتی، شهری، تغذیه آبخوان و برای آبیاری مزارع استفاده کرد.
 
توکلی، عدم گسترش پوشش شبکه های جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب، نیاز به تصفیه پیشرفته، عدم پذیرش آحاد مردم و وجود ریزگردهای آلاینده خطرناک در پساب فاضلاب شهری و کشاورزی را از محدودیت های استفاده از پساب به عنوان منابع آب شرب عنوان کرد.
 
رییس مرکز فناوری های راهبردی ریاست جمهوری اظهار کرد: اشتغال زایی، تولید علم، توسعه فناوری، توسعه محصول، تجارت خارجی و اهمیت اجتماعی از شاخصه های توسعه فناوری محسوب می شود.
 
وی با بیان اینکه پس از تولید مقاله باید به دنبال تولید فنی و ثبت اختراع باشیم، ادامه داد: در تولید علم نیز ۵۰ درصد موفق بوده ایم زیرا تولید علم ما به گونه ای نبوده است که برای صنعت مناسب باشد. در حوزه آب نیز باید به سمت موضوعات دانش بنیان حرکت کنیم.
 
رییس مرکز فناوری های راهبردی ریاست جمهوری به موضوعات دانش بنیان در حوزه صنعت آب اشاره کرد و گفت: سامانه های مرتبط با بیابان زدایی، سامانه های مرتبط با حفاظت خاک، حوزه های آب و آبیاری، حوزه های صنعتی و محیط زیست و ... از اولویت ها و شاخص های توسعه فناوری در کشور است.
 


کلمات کلیدی خبر : حجم آب کاهش