پویاسامانه

کد خبر : 67023 تاریخ ثبت : 1394/7/21 21:50 نظرات تایید شده : 5
رییس کل دادگستری استان خبر داد:

رسيدگي ويژه به پرونده‌های زمین‌خواری بوشهر

خلیج فارس: علی جمادی افزود: در برخی از پرونده‌ها با ضعف حفظ اسناد در دستگاه اجرایی روبه‌رو هستیم و همین امر باعث صادرشدن برخی از احکامی که به نفع دولت نیست، می شود.

خلیج فارس: رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: با توجه به شرایط خاص استان پرونده های زمین خواری به صورت ویژه بررسی می شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ به دلیل شرایط خاص استان بوشهر پدیده زمین خواری یکی از مسایل روز این استان است. محدودیت زمین و اجرای طرح های بزرگ صنعتی باعث ارتقای ارزش افزوده زمین در استان بوشهر شده است و سودجویان را به وسوسه انداخته است.

چندی پیش محمد آقاجری مدیرکل بازرسی استان بوشهر گفته بود: علاوه بر موقعیت ویژه استان بوشهر از نظر صنعتی، اقدام ضعیف برخی دستگاه‌ها در گرفتن اسناد مالکیت اراضی، نبود اقدام های بازدارنده موثر در مقابله با زمین خواری و طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده‌ها از دیگر دلایل افزایش زمین‌خواری در استان بوشهر است.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر نیز امروز در نشست شورای حفظ بیت المال استان به موضوع زمین خواری پرداخته و گفته است: متجاوزان به اراضی دولتی با برنامه ریزی دقیق و کسب اطلاعات لازم و رخنه در دستگاه‌های اجرایی به مقاصد شوم خود دست می‌یابند به همین علت این نوع پرونده‌ها و اجرای آرای آنها باید با حساسیت در دستور کار هر دستگاهی قرار گیرد.

آنطور که خبرگزاری صداوسیما نوشته، علی جمادی افزود: در برخی از پرونده‌ها با ضعف حفظ اسناد در دستگاه اجرایی روبه‌رو هستیم و همین امر باعث صادرشدن برخی از احکامی که به نفع دولت نیست، می شود.

وی با تاکید بر قاطعیت دستگاه قضا در مقابله با زمین‌خواران، کوه خواران و دریاخواران خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که اداره کل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر آماده صدور سند برای املاک است، دستگاه‌های اجرایی از این فرصت به خوبی برای سند دار شدن زمین های دولتی اقدام کنند.

جمادی بدون اشاره به حجم پرونده ها و اراضی که در نیمه نخست امسال رفع تصرف شده است، گفت: در نیمه نخست امسال رای هایی به نفع دولت در زمینه رفع تصرف از اراضی دولتی و صادر کردن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.

آن طور که رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفته، در این مدت تنها در یک فقره پرونده 300 هکتار و در پرونده دیگری 126 هکتار از زمین های دولتی در بوشهر و دشتستان از دست سودجویان درآمده است.

جمادی گفت: در سه ماه دوم امسال نیز 20 فقره پرونده زمین خواری منتهی به صدور حکم قطعی شده است.
مسوولان دستگاه قضایی استان بوشهر بارها از مسوولان دیگر دستگاه‌های استان خواسته‌اند در برخورد با تعرض به بیت المال و اراضی ملی که در نقاط مختلف در قالب پدیده زمین، دریا و کوه خواری نمود پیدا کرده است، دستگاه قضا را کمک کنند.

جلوگیری از حیف و میل زمین در بوشهر و برازجان

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر نیز در خصوص تصرف و ساخت‌وساز غیرمجاز در اراضی دولتی در بوشهر و برازجان گفت: با توجه به همکاری مجدانه دستگاه‌های امنیتی، محاکم دادگستری جهت صدور قرار توقیف عملیات اجرایی و نهایتا رفع تصرف از اراضی دولتی جهت جلوگیری از حیف و میل بیت‌المال خصوصا مبارزه با سودجویان و زمین‌خواران در شهر برازجان خواستار همکاری بیشتر محاکم شدند.

وی در رابطه با اخذ اسناد اراضی ملی تحویل و تحول شده و اراضی دولتی ضمن قدردانی از مجموعه اداره ثبت و اسناد استان بوشهر بیان کرد: از سال 91 تاکنون سند مالکیت برای بیش از 3000 هکتار از اراضی دولتی صادر شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر در خصوص اعتراض اشخاص در کمیسیون ماده واحده منابع طبیعی بیان کرد: کمیسیون ماده واحده از پذیرش اراضی با نوعیت موات در کمیسیون مذکور خودداری کند.

رستمی بیان کرد: در نشست شورای حفط بیت المال با توجه به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در تنگک‌ها درخواست جلوگیری از احداث بنا بدون صدور پروانه ساختمانی از شهرداری و دخالت کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری‌ها مطرح شد.

 

-->