پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24289248 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1350984
کد خبر : 57771 تاریخ ثبت : 1394/5/25 22:57 نظرات تایید شده : 0
عضو تیم مذاکره کننده هسنه ای:

نگهداری ضایعات سوخت نیروگاه بوشهر هزینه بردار و خطرناک است

خلیج فارس: از تابستان 89 که پس از یک تاخیر طولانی، روسیه نیروگاه اتمی بوشهر را وارد مدار کرد، در خصوص انتقال ضایعات سوخت آن به روسیه بحث های زیادی مطرح بوده و بعضا شماری از مسئولان آن را تکذیب کرده بودند

خلیج فارس: عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان انتقال ضایعات سوخت نیروگاه بوشهر به روسیه را کارشناسی دانست.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری ها؛ سید عباس عراقچی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با موضوع سوالات نمایندگان درباره "برجام" این مطلب را اعلام کرد.

در این جلسه، آصفری از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری درخصوص بیرون بردن ضایعات نیروگاه هسته ای بوشهر از کشور پرسید که عراقچی گفت: اینکه ما خودمان تصمیم بگیریم ضایعات نیروگاه را به بیرون از کشور بفرستیم این به معنی تسلط بیگانگان نیست.
 
عراقچی افزود: ما براساس توافقی که با روسیه داریم ضایعات سوخت نیروگاه بوشهر را به خارج می فرستیم چرا که نگهداری این ضایعات دارای هزینه ها و خطرات بسیاری است.

از تابستان 89 که پس از یک تاخیر طولانی، روسیه نیروگاه اتمی بوشهر را وارد مدار کرد، در خصوص انتقال ضایعات سوخت آن به روسیه بحث های زیادی مطرح بوده و بعضا شماری از مسئولان آن را تکذیب می کردند، اما اینک عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به نکته ای جدی و مهم در این خصوص اشاره کرده است.

عراقچی: دلایل مخالفت با تصویب برجام در مجلس / برخی بی انصافی ها در کمیسیون مجلس وجود داشت

بخش های مهم دیگر از سخنان امروز عراقچی در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس به شرح زیر است:

(در پاسخ به سوالی درباره داده ها و ستانده های برجام) همانگونه که طرف های مذاکره کننده درخواست هایی داشتند و ما به آنان پاسخ منفی می دادیم برعکس این موضوع نیز وجود داشت و این ذات مذاکره است تا بتوانیم به خواسته ها و نتایج مورد توافق دو طرف برسیم.

حفظ عزت و تثبیت غنی سازی در ایران، رفع تحریم ها و  صنعتی شدن هسته ای کشورمان از دستاوردهای این مذاکرات است. در زمینه سوئیفت (نقل و انتقال مالی) تحریمی علیه ایران  وجود ندارد بلکه افرادی هستند که در فهرست این نوع تحریم قرار دارند.
 
(برداشته شدن تحریم ها چگونه است) در قدم اول پس از اجرای برجام بیش از 800 نفر از فهرست تحریم سوئیفت خارج می شوند و حدود  240 تا  250  نفر باقی می مانند که طی مدت زمان معین آنان نیز از این فهرست حذف خواهند شد .

بحث افرادی که به خاطر تروریسم و حقوق بشر در لیست تحریم ها قرار گرفته اند جداست و تحریم آنها مربوط به موضوع هسته ای نبوده و باقیست.

برداشته شدن تحریم های اولیه آمریکا مربوط به مذاکرات دو کشور می شود که نه ما قصد آن را داریم و نه وارد این موضوع می شویم.

(اظهارنظر درباره بررسی برجام در مجلس) اینکه برجام در مجلس تصویب شود یا نه تصمیم گیری در این خصوص بر عهده وزارت امور خارجه نیست. عده ای از حقوقدانان معتقدند تعهدات برجام داوطلبانه است و این الزام حقوقی ندارد و نیازی به تصویب مجلس نیست. براساس نظر حقوقدانان چون برجام ضمیمه قطعنامه است و قطعنامه ها هیچ وقت در مجلس تصویب نمی شده بنابراین نباید به تصویب مجلس برسد.
 
براساس این نظریه چون شورای عالی امنیت ملی به این موضوع ورود پیدا کرده این موضوع شامل اصل 176 می شود و در نتیجه از حیطه مجلس خارج است. بنابر این از منظر حقوقی این دو دیدگاه وجود دارد و هرکسی که تصمیم باید بگیرد تصمیم می گیرد ولی وزارت خارجه تصمیم گیرنده در این موضوع نیست.
 
تصمیم بررسی برجام در مجلس را مجلس انتخاب می کند و این تصمیمی است که ما نمایندگان مجلس خواهیم گرفت و فعلاً این موضوع در مرحله بررسی است.

(تحریم ها کاغذ پاره نیست) نمی توان قطعنامه ها را کاغذپاره دانست، بلکه قطعنامه شورای امنیت ارزشمند است اما امنیت کشور ما از آن با ارزش تر است. قطعنامه جدید سندی ارزشمند است و ویژگی های زیادی دارد اما ما نیز صراحتاً و بدون تعارف گفته ایم که بحث امنیت کشورمان را با هیچ چیز مصالحه نمی کنیم.

ما می خواهیم پس از  دوران 8 ساله محدودیت ها روند توسعه  نسل هشتم سانتریفیوژ ها و زیرساخت های آن را تهیه و تکمیل کنیم .
 
(درباره اینکه می گویند رسیدن به این نقطه 147 تا  200 سال طول می کشد) برنامه ما 15 ساله است و آن را به اژانس انرژی اتمی ارائه می کنیم تا سالانه 200 ماشین صنعتی تولید کنیم و این نگرانی مرتفع شده است .
 
(درباره محدودیت ایران در نگهداری بیش از 300 کیلو اورانیوم غنی شده 6 ، 3 درصد) اگر اورانیوم را غنی می کنیم و احتیاج به سوخت آن داشته باشیم  مواد حاصله را  باید غنی کنیم و پس از آن به اکسید ، قرص سوخت ، میله  و مجتمع و تزریق رآکتور تبدیل کنیم و در غیر این صورت یا باید آن را بفروشیم و یا رقیق کنیم .  بر اساس برجام معادن کنستانتره طی مدت  25 سال تحت نظارت خواهد بود .
 
ایران و گروه  1+5 هر دو سال یکبار برای بازنگری برجام در سطح وزرا با یکدیگر دیدار می کنند تا در خصوص رفع  نقطه ضعفها به اجماع برسند .
 
(در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص محرمانه بودن بخشی از برجام) برجام هیچ بخش محرمانه ای ندارد و تنها ، نقشه راهی که بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد محرمانه است. البته تمامی اسنادی که بین سازمان انرژی اتمی و کشورها وجود دارد جزو اسناد محرمانه به شمار می رود.

 

-->