پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21803818 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20167930
کد خبر : 57755 تاریخ ثبت : 1394/5/25 22:11 نظرات تایید شده : 0

سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... + عکس

خلیج فارس:مهدی شادمانی - لیگ برتر در سال جاری با گل های بیشتری نسبت به سال های قبل همراه بوده .جدول لیگ برتر نشان می دهد که هیچ تیمی بدون گل خورده وجودندارد و تنها تیم تک گل خورده ساپیا ست. این در حالی است که به طورمثال سال قبل در هفته سوم ساپیا هیچ گلی نخورده بود و ملوان و سپاهان فقط یک گل خورده بودند. تفاوت لیگ برتر جاری با لیگ سال قبل اما بیش از اینکه به قدرت مهاجمان مربوط باشد به ضعف مدافعان لیگ برتری مربوط است.

به گزارش«خلیج فارس» ؛ تاکتیک و ترکیبی که تیم ها برای دفاع کردن انتخاب کرده اند با توجه به توانایی های مدافعان ایرانی کار را به جایی کشانده که تعداد گل های لیگ برتر افزایش پیدا کرده است. مهاجمان کوتاه قد و سرعتی در مقابل مدافعان بلند قد و کم سرعت به نظر می رسد که تفاوت اصلی تیم های لیگ برتری در سال گذشته و امسال باشد.

در اصل همه تیم ها به مهاجمان سرعتی تجهیز شده اند و البته همه شان هم مدافعان وسط قدرتمند اما کند را در ترکیب دارند. نکته ای که سبب می شود اکثر بازی های لیگ برتر در ضدحملات جذاب و پر موقعیت دنبال شود. اما در هر بازی چه اتفاقی رخ می دهد که موقعیت های گلزنی بیش از گذشته است؟

ترکیب معمول مدافعان لیگ برتری (1)

سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... (+آنالیز/تحلیل)

اکثر تیم های لیگ برتری از ترکیب 4 نفره دفاعی استفاده می کنند. ترکیب 4 نفره که از دوبال رونده و دومدافع ثابت استفاده می کند. سیستمی که در اکثر تیم های دنیا هم استفاده می شود اما برای اینکه یک تیم ازاین سیستم استفاده کند و البته به دروازه تیم حریف با 6 یا 7 بازیکن حمله کند به بازیکنانی بامشخصات ویژه احتیاج دارد. در اصل مدافعان میانی هر تیم باید از سرعت مناسب برخوردار باشند تا بتوانند پشت مدافعان کناری را پوشش دهند. علی الخصوص زمانی که مدافع تیم از یک جهت نفوذ می کند لازم است که حداقل یکی از مدافعان میانی سرعتی باشد تا بتواند پوشش لازم را ایجادکند. به طور مثال در دیدار سپاهان و پرسپولیس زمانی که حبیب گردانی در سمت چپ دفاعی توپ را از دست داد سپاهان به یک مدافع سریع نیاز داشت که از پس علیپور بربیاید اما مدافعان کند سپاهان یکی پس از دیگری جا ماندند و گل دوم پرسپولیس رقم خورد.

ترکیب 4 نفره زمان نفوذ از یک سمت (2)

سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... (+آنالیز/تحلیل)

به طور معمول برای نفوذ یکی از مدافعان مدافع سمت دیگر نباید نفوذ کند و در پوشش دفاع کمک می کند .اما عقب ماندن آن مدافع کمک زیادی نمی کند چون نفوذ بازیکن حریف سبب می شود که دو مدافع میانی تحت فشار قرار بگیرند و اگر آنها سرعت لازم را نداشته باشند با مشکل مواجه می شوند. مشکلی که در حال حاضر اکثر تیم های لیگ برتری با آن مواجه هستند. زوج عقیلی-کرمی ، مگویان-حاج محمدی و حتی زوج های مختلف خط دفاعی پرسپولیس و ذوب آهن و تراکتورسازی با همین مشکل مواجه هستند. تیم های لیگ برتری اکثرا از وینگر های سرعتی استفاده می کنند و همین سبب می شود که موقعیت های گل ساخته شده زیاد شوند. در همین راستاست که پرسپولیس علی رغم حضور در پایین جدول در هر بازی موقعیت های زیادی برای گل زدن دارد. وینگر های سرعتی که پشت مدافعان کند صاحب توپ می شوند.

نقاط آسیب پذیر دفاع 4 نفره (3)

سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... (+آنالیز/تحلیل)

اگر مدافعان میانی تیمی با ترکیب دفاعی 4 نفره کند باشند و مدافعان کنار نفوذ کنند همیشه مناطق یک محل اصلی ضربه پذیری یک تیم خواهند بود. چه اینکه سپاهان در نیمه اول بازی مقابل پرسپولیس بارها از چپ با نفوذ حریف مواجه بود و استقلال اگر رحمتی را نداشت در نیمه دوم با گل های بیشتری شکست می خورد. حتی همین پرسپولیس هم مشکلی مشابه دارد که مدافعان کناری اش شامل ، رضاییان و حاتمی جلو می روند و از فضای پشت سرشان موقیعت سازی می شود. نکته مهم اینجاست که خالی ماندن نقاط 1 همیشه با ایجادموقعیت در نقطه 2 همراه است. همان جایی که مدافعان پرسپولیس زیاد اشتباه کرده اند ، استقلالی ها جا مانده اند و سپاهانی ها کم آورده اند.

تغییر ترکیب برای نفوذ و حمله (4)سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... (+آنالیز/تحلیل)

یکی از راه هایی که به صورت معمول برای تیم ها وجود دارد تغییر ترکیب دفاعی از 4 نفره به 3 نفره است. به صورتی که در هر لحظه 3 بازیکن در خط دفاع هستند ویک مدافع از سمت مقابل به ایشان کمک می کند. اتخاذ چنین تصمیمی سبب می شود که هر تیم مجبور شود از یک نفر کمتردر هجوم استفاده کند اما در مقابل با یک نفر بیشتر دفاغ می کند و در ضدحملات با مشکل مواجه نمی شود.

تغییر تاکتیک دفاعی(5)

سرعت مشکل اصلی سپاهان ، استقلال و... (+آنالیز/تحلیل)

شاید چندین و چند ده روش برای مقابله با چنین شرایط وجود داشته باشد اما یکی از انها نگه داشتن یک هافبک دفاعی به صورت همیشگی مقابل دفاع است. اتفاقی که دوباره یک مهاجم را کم می کند اما این فرصت را ایجاد می کند که در ضدحملات حریف از تعداد یار بیشتری برخوردار باشند. این سیستمی است که سایپای مجید جلالی در بازی هایش استفاده می کند و علی رغم 4 دفاعه بودن یک هافبک را مقابل مدافعان نگه می دارد. این سیستمی است که از گل خوردن جلوگیری می کند اما گل زدن را هم بسیار سخت می کند.

کلمات کلیدی خبر : لیگ برتر فوتبال
-->