پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19869415 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 18237132
کد خبر : 57555 تاریخ ثبت : 1394/5/24 14:19 نظرات تایید شده : 0

ظریف خطاب به منتقدان برجام: اشتباه می‌کنید

خلیج فارس: محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه گفت: اگر اوباما و کری نبودند توافق هسته ای مشکل تر می شد.

ظریف، در اولین گفت وگوی اختصاصی اش پس از توافق وین با ماهنامه دیپلمات با اشاره به تاثیر متقابل ساختار و کارگزار در سیستم سیاسی آمریکا، تاکید کرد بین آقای اوباما و آقای بوش به عنوان دو کارگزار شرایط متفاوتی وجود دارد یکی از آنها می توانست دنیا را به سمت جنگ ببرد و یکی دیگر دنیا را به سمت صلح جهت دهد.
 
او ادامه داد: اگر دوره ریاست هیلاری کیلنتون برای چهار سال دیگر تمدید می شد، حتما ما با شرایط متفاوتی مواجه بودیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین با اشاره به پیامدهای خارجی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ تصریح کرد: پس از انتخابات شرایطی پیش آمد که راه مذاکره را در پیش نهاد حضور ۷۳ درصدی شهروندان در انتخابات نشان داد که تحریم ها به اهدافش نرسیده است. این یک اتفاق ساختاری بود. به همین دلیل چه خانم کلینتون و چه آقای کری مجبور بودند این اتفاق ساختاری را درک کنند.
 
وزیر امور خارجه در واکنش به انتقاد مخالفان برجام نیز گفت: آقایان اشتباه می کنند؛ همه شان اشتباه می کنند. برجام صریح می گوید که قطعنامه جزیی از برجام نیست اگر آقایان می خواهند یک چیزی به برجام اضافه کنند که در آن نیست؛ حتما آنها یک جایی مذاکره کرده اند که ما از آن خبرنداریم.
 
وی با بیان اینکه در برجام مکانیزم ماشه ای وجود ندارد اظهار کرد: یک مکانیزم برگشت پذیری متقابل در برجام وجود دارد که در قطعنامه هم گنجانده شده است. وی افزود این برگشت پذیری همانقدر به ما اجازه می دهد در مقابل عهدشکنی طرف مقابل به برنامه مان برگردیم که به طرف مقابل اجازه می دهد.
 
ظریف با اشاره به اینکه برخی کشورهای منطقه به دنبال برهم زدن برجام هستند تاکید کرد: ما هرگونه خباثتی را از رژیم صهیونیستی ممکن می دانیم. ماجرای کشتی کارین ای  در سال ۲۰۰۱یک بازی طراحی شده اسرائیلی برای برهم زدن یک روند مثبت در آن مقطع زمانی بود. نمی شود از آنها انتظار داشت که این روش های جنگ طلبانه شان را کنار بگذارند.
 
او با اشاره به اینکه امتیازات مهم را در شبهای آخر و لحظات پایانی مذاکرت گرفتیم گفت: در مورد لغو تحریم هواپیمایی و نحوه اشاره به ممنوعیت و محدودیت موشکی در لحظه های آخر به نتیجه رسیدیم.
 

 

کلمات کلیدی خبر : ظریف منتقدان برجام
-->