پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1604500 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6751777
کد خبر : 56229 تاریخ ثبت : 1394/5/14 18:21 نظرات تایید شده : 0

اوباما: توافق با ايران مهمترين بحث بين المللي بعد از جنگ عراق است

خلیج فارس: آسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن به قلم جولی پیس (JULIE PACE) نوشت:

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا رای آتی کنگره این کشور درباره توافق هسته ای ایران را به عنوان مهمترین بحث در عرصه سیاست خارجی این کشور بعد از صدور مجوز حمله به عراق، که اکنون به عنوان یک تصمیم نامحبوب در نظر گرفته می شود و تبعات آن در عرصه سیاست این کشور ادامه دارد، معرفی می کند.

اوباما روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود در دانشگاه آمریکن (American University) در واشنگتن با هدف بی اعتبار کردن انتقادها از توافق با ایران، اینگونه استدلال خواهد کرد که سیاستمدارانی که از جنگ عراق حمایت کردند در شرایط فعلی نیز مخالف توافق دیپلماتیک با ایران هستند.

با اینکه اوباما از همان ابتدا با جنگ عراق مخالف بود برخی از مشاوران ارشد وی در عرصه سیاست خارجی به طرح حمله به عراق در سال 2002 رای مثبت دادند از قبیل جو بایدن معاون اول اوباما، جان کری وزیر امور خارجه این کشور و نیز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق این کشور که نامزد اصلی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور است. این افراد همگی در شرایط فعلی به این مسئله اشاره می کنند که جنگ عراق، یک اشتباه بود.

پشتوانه اصلی سخنرانی اوباما ارتباط دادن توافق هسته ای ایران با مجموعه ای از اقدامات دیپلماتیک است که آمریکا به صورت تاریخی با کشورهای غیر دوست انجام داده است. اوباما دقیقا در همان دانشگاهی سخنرانی می کند که پرزیدنت جان اف. کندی درخواست معروف خود را برای در پیش گرفتن دیپلماسی جنگ سرد و خلع سلاح هسته ای مطرح کرد.

سخنرانی وی همچنین با سالگرد امضای پیمان منع آزمایش های هسته ای همزمان شده است. این پیمان تاریخی در سال 1963 و اندکی بعد از سخنرانی معروف کندی، میان رهبران آمریکا، شوروی سابق و انگلیس به امضا رسید.

کاخ سفید از مقایسه کردن توافق کندی با شوروی و توافق اوباما با ایران حمایت کرده است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت هر دو توافق نشان دهنده «موثر بودن استفاده از یک دیپلماسی اصولی و هوشمندانه حتی در قبال دشمنانمان برای پیشبرد منافع ملی آمریکا در بخش امنیت است. »

سخنرانی روز چهارشنبه اوباما بخشی از تلاش های تبلیغاتی موافقان و مخالفان توافق هسته ای ایران در طول تابستان است. نمایندگان مجلس کنگره آمریکا ماه بعد به قطعنامه ای در رد یا پذیرش این توافق رای خواهند داد.

برخی از نمایندگان سرشناس حزب دموکرات از قبیل سناتور تیم کین از ویرجینیا، سناتور باربارا باکسر از کالیفرنیا و سناتور بیل نلسون از فلوریدا این هفته حمایت خود را از این توافق اعلام کردند. ولی دولت اوباما حمایت سه نماینده برجسته یهودی حزب دموکرات را از دست داد که این سه نفر عبارتند از استیو اسرائیل و نیتا لووی (Nita Lowey) نمایندگان نیویورک و تد دوچ (Ted Deutch) نماینده فلوریدا.

اوباما گفته است نمایندگان کنگره باید میان جنگ و صلح یکی را انتخاب کنند. وی روز سه شنبه در دیداری خصوصی با رهبران یهودیان آمریکا گفت اگر کنگره با این توافق مخالفت کند، تنها گزینه ای که برای وی یا رئیس جمهور بعدی آمریکا باقی می ماند این است که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، از گزینه نظامی استفاده کند.

منتقدان این توافق که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در میان آنها قرار دارد می گویند اوباما با غیرمشروع خواندن نگرانی های آنها، تلاش می کند منتقدان این توافق را به عنوان افرادی طرفدار جنگ معرفی کند. نتانیاهو روز سه شنبه در سخنرانی گفت این استدلال کاملا نادرست است زیرا که وی و اسرائیل به دنبال جنگ نیستند بلکه خواستار صلح هستند.

انتظار می رود میچ مک کانل رهبر اکثریت جموری خواه مجلس سنا روز چهارشنبه استدلال مشابهی را مطرح کند. در بخش هایی از سخنرانی مک کانل که وی قرار است امروز و قبل از سخنرانی اوباما ارائه کند آمده است «من امیدوارم آقای رئیس جمهور از ارائه مطالب تکراری و کاملا نادرست در این زمینه خودداری کند و سعی نکند گزینه ها را به گزینه جنگ و صلح محدود کند.»

از نظر اوباما، تمایل کندی برای مذاکره با شوروی در اوج دوره جنگ سرد مقایسه ای مفید برای دفاع از تعامل وی با ایران است، کشوری که همواره با آمریکا و هم پیمانان آن به ویژه اسرائیل، اختلاف داشته است.

اوباما ماه قبل و در زمان اعلام توافق با ایران گفت:«این توافق در راستای سنت رهبران آمریکا قرار دارد. پنجاه سال از آن تاریخ که پرزیدنت کندی در برابر مردم آمریکا ایستاد و گفت:«نباید از روی ترس مذاکره کرد ولی در عین حال از مذاکره نیز نباید ترسید» گذشته است.»

دانشگاه آمریکایی واشنگتن همان جایی است که برادر مرحوم کندی به اسم سناتور ادوارد ام. کندی در جریان انتخابات درون حزبی حزب دموکرات در سال 2008 حمایت خود را از اوباما اعلام کرد.

مقامات کاخ سفید ضمن برقراری ارتباط میان دیپلماسی اوباما با رویکرد کندی، به این مسئله نیز اشاره می کنند که توافق اوباما با ایران نسبت به پیمان مربوط به منع آزمایش های هسته ای یک امتیاز ویژه دارد و آن اینکه کندی برای امضای توافق با شوروی مجبور شد بخش هایی از برنامه هسته ای آمریکا را برچیند ولی اوباما چنین امتیازی را که باعث تضعیف امنیت ملی آمریکا شود به ایران نداده است.

قرار است قبل از سخنرانی اوباما، وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات طولانی با ایران و نیز ادم سزوبین ( Adam Szubin) کفیل معاون خزانه داری در امور تروریسم و جنایات مالی با حضور در جمع اعضای کمیته بانکداری مجلس سنا، شهادت دهند.

همچنین قرار است در راستای تلاش های دولت اوباما برای قانع کردن نمایندگان کنگره، شرمن، سزوبین و ارنست مونیز وزیر انرژی این کشور روز چهارشنبه در نشستی پشت درهای بسته با سناتورها شرکت کنند.

اوباما که به سبب نداشتن ارتباط گسترده با نمایندگان کنگره همواره مورد انتقاد قرار گرفته بود بر سطح تعاملات شخصی خود با نمایندگان کنگره افزوده است. از زمانی که توافق با ایران در ماه گذشته نهایی شد، اوباما با 84 نماینده کنگره به صورت انفرادی یا گروهی دیدار کرده است.

 

کلمات کلیدی خبر : عراق اوباما
-->