پویاسامانه

کد خبر : 53827 تاریخ ثبت : 1394/4/29 20:17 نظرات تایید شده : 5
رویداد بی سابقه ای که تیم مذاکره کننده خلق کرد

شورای امنیت تحریم های ایران را لغو کرد

خلیج فارس: تا امروز همه قطعنامه های تحریم شورای امنیت به یکی از سه سرنوشت رسیده اند: یا کشورها بدان ها تن داده اند، یا از داخل دچار تغییر رژیم شده، یا با حمله نظامی خارجی مواجه شده اند و نهایتاً مصوبات اجرا گردید. اما تیم مذاکره کننده ایرانی، برای اولین بار در تاریخ حقوق بین الملل، گزینه چهارمی به این موارد اضافه کرده و آن...

خلیج فارس: اعضای شورای امنیت سازمان ملل عصر امروز به وقت تهران به قطعنامه تأیید توافق هسته ای بین ایران و 1+5 رای مثبت دادند. این قطعنامه تحت شماره 2231 در سازمان ملل به ثبت رسید.

به گزارش «خلیج فارس»؛ طبق این قطعنامه، تمام قطعنامه های پیشین این شورا که ایران را مشمول تحریم ها کرده بودند لغو می شوند و تنها در صورتی مجدداً اعمال خواهند شد که ایران به تعهداتش پایبند نباشد.

همان طور که پیش بینی می شد، هر 15 عضو شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دادند.

به نوشته عصر ایران، در این نشست خانم سامانتا پاور ، نماینده امریکا در سازمان ملل با تاکید بر اهمیت دیپلماسی و مضرات جنگ گفت که آنچه رخ داده، تلاش جمعی برای گریز ار طاعون جنگ بوده است.

وی از کاهش تعداد سانتریفیوژها و افزوده شدن زمان گریز هسته ای ایران گفت و افزود که بازرسان آژانس اتمی به طور دائمی بر عملکرد هسته ای ایران نظارت خواهند داشت.

به گفته وی توافق به عمل آمده، ایده آل نیست ولی می تواند برای صلح جهانی مفید باشد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود: امیدواریم دولت ایران همان گونه که در مذاکرات اعلام کرد با حسن نیت در مسیر توافق شده گام بردارد که این می تواند آثار خوبی در زندگی شهروندان ایرانی داشته باشد و امنیت آمریکا و دوستانش را نیز تامین کند. اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، تحریم ها دوباره اعمال می شود.

به اعتقاد پاور، تجریه همگرایی کشورهای عضو دائم شورای امنیت در زمینه پرونده هسته ای ایران می تواند تجریه خوبی برای سازمان ملل در حل مشکلات جهانی باشد.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد هم در این نشست گفت: تصویب قطعنامه اخیر در تاریخ این شورا ، لحظه ای تاریخی است و به همه کسانی که در رسیدن به این مرحله بودند، شادباش می گویم. توافق هسته ای اخیر این فرصت را برای همه جهان فراهم می کند  تا با ایران که یک قدرت منطقه ای است، وارد تعاملات اقتصادی و فرهنگی جدید بشوند. ضمن این که از بار تحریم ها کاسته می شود و ایران همانند سایر کشورهای دنیا در مسیر تعامل با دنیا قرار خواهد گرفت. امیدوارم که همه ما به تعهدات مان پایبند باشیم. الان جهان ایمن تر است.
 
تصویب این قطعنامه، کار تندروهای جمهوریخواه آمریکا برای مخالفت با توافق وین را بسیار مشکل می کند زیرا در صورت رد آن، در واقع با قطعنامه ای که کشور خودشان بدان رأی مثبت داده است، مخالفت کرده اند!

رویدادی بی سابقه که تیم مذاکره کننده ایرانی خلق کرد

تا کنون شورای امنیت سازمان ملل متحد، علیه کشورهای متعددی قطعنامه های تحریمی صادر کرده است. منشور سازمان ملل متحد، فصلی دارد که به آنچه صلح جهانی را به خطر می اندازد اشاره می کند. این فصل که هفتمین فصل منشور است، به شورای امنیت اجازه می دهد هر گاه کشوری صلح و امنیت را به خطر بیندازد، تحریم هایی را علیه آن وضع کند و حتی در نهایت با تشکیل نیروی چند ملیتی به آن کشور حمله نظامی کند.
 

تیم مذاکرات ایران، خالق
 

در همه مواردی که شورای امنیت پرونده کشوری را به فصل هفتم برده و علیه آن اعمال تحریم کرده است، یکی از این سه اتفاق افتاده است:

1 - اجرای کامل مصوبات شورای امنیت
  کشور تحت تحریم ، مو به مو به قطعنامه های شورای امنیت عمل کرده و بعد از اجرای کامل قطعنامه، از تحریم ها معاف شده است ، مانند لیبی در قضیه سقوط هواپیمای پان آمریکن در لاکربی.

2 - تغییر رژیم
رژیم کشور تحت تحریم بر اثر اتفاقات داخلی تغییر کرده و بر اثر تغییر رژیم ، خواسته های شورای امنیت محقق شده است. مانند قضیه آفریقای جنوبی که رژیم آپارتاید با خیزش مردمی به رهبری ماندلا از بین رفت و با نابودی اش، اقدامات نژادپرستانه آن رژیم که منشأ قطعنامه های تحریمی بودند منتفی شدند.

3 - حمله نظامی
سومین حالت نیز حمله نظامی خارجی به کشور تحت تحریم بوده است که قطعنامه ها را اجرا نکرده است. حمله نظامی به عراق و یوگسلاوی بعد از عدم تمکین این کشورها از قطعنامه های شورای امنیت، دو نمونه بارز در این خصوص هستند که تحقق مفاد قطعنامه ها، با حمله نظامی صورت گرفت.

در یک جمع بندی می توان گفت که تا امروز همه مصوبات شورای امنیت، به یکی از سه سرنوشت رسیده اند: یا کشورها بدان ها تن داده اند، یا از داخل دچار تغییر رژیم شده اند و یا با حمله نظامی خارجی مواجه شده اند و نهایتاً مصوبات اجرا شده است.

با این حال تیم مذاکره کننده ایرانی، برای اولین بار در تاریخ حقوق بین الملل، گزینه چهارمی به این موارد سه گانه اضافه کرده و آن، «لغو مصوبات شورای امنیت از راه گفت و گو و بدون عمل کردن به آنها» ست.

این اتفاق مهم در حالی رخ می دهد که 6 قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران -که تا قبل از مذاکرات جاری علیه ایران تصویب شده است - سنگین ترین تحریم ها را علیه ایران وضع کرده و دستوراتی را متوجه ایران می کند که از آن جمله توقف کامل غنی سازی در کشور است. حال آن که با حصول توافق، ایران به فعالیت های هسته ای اش ادامه می دهد و شورای امنیت برخلاف مصوبات قبلی اش و بدون این که بدانها عمل شود (توقف غنی سازی)، قطعنامه جدیدی می دهد و مصوبات پیشین خود را لغو می کند.

این یک "پیروزی بی نظیر" برای ایران است و یک " اتفاق بزرگ در تاریخ حقوق بین الملل" .

در زیر، چند نمونه از مهم ترین پرونده های فصل هفتم شورای امنیت می آید؛ پرونده هایی که اعضای دائم شورای امنیت را امیدوار ساخته بود ایران نیز به یکی از سه سرنوشت پیش گفته دچار شود ولی تدبیر دولتمردان ایرانی، اتفاق چهارم را رقم زد.


 آفریقای جنوبی

 رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی، به عنوان تهدیدی برای مردم این کشور و همسایگانش، سه قطعنامه از شورای امنیت دریافت کرد. قطعنامه اول در تاریخ 4 نوامبر سال 1977 به  شماره 418 صادر شد و دومین قطعنامه نیز در تاریخ 13 ژوئن 1980 به شماره 473 صادر گردید. همچنین 13 دسامبر 1984 قطعنامه دیگری به شماره 558 علیه این کشور صادر شد.  این قطعنامه ها از رژیم آپارتاید می خواستند دست از سیاست های نژادپرستانه و خشونت بردارد و کشورهای جهان را ملزم به تحریم های گسترده ای علیه آفریقای جنوبی می کردند.
 

تیم مذاکرات ایران، خالق
 

با این حال، حکومت وقت، وقعی به این قطعنامه ها نگذاشت و همچنان تحت تحریم ها ماند تا آن که مبارزات مردمی این کشور به رهبری نلسون ماندلا نتیجه داد و رژیم آپارتاید سرنگون و انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد. بعد از آن بود که شورای امنیت در تاریخ 25 مه 1994 تشکیل جلسه داد و با صدور قطعنامه 919 به تحریم‌های 17 ساله آفریقای جنوبی پایان داد.
 
عراق

4 روز بعد از حمله عراق به کویت در 2 اوت 1990 و اشغال این کشور، شورای امنیت با صدور قطعنامه 661 ذیل فصل هفتم منشور، این کشور را تحت تحریم قرار داد. بعد از صدور این قطعنامه، بغداد وقعی بدان ننهاد و این عدم تمکین باعث شد قطعنامه های دیگری علیه این کشور صادر شود و نهایتاً کار به جنگ بکشد.
 

تیم مذاکرات ایران، خالق
 

 بعد از جنگ و رهاسازی کویت از اشغال ارتش عراق، تحریم ها همجنان پابر جا ماند تا آن که آمریکا بار دیگر به عراق حمله کرد و حکومت این کشور را سرنگون کرد. بعد از این اتفاقات فاجعه بار و روی کار آمدن دولت منتخب مردمی در عراق، شورای امنیت با صدور قطعنامه 1483 در سال 2013 به تحریم ها پایان داد.
 

یوگسلاوی

جنگ داخلی در یوگسلاوی، پای شورای امنیت را به این منطقه کشاند و چند قطعنامه علیه این کشور صادر شد. از جمله قطعنامه 713 در تاریخ 25 سپتامبر 1991 و  قطعنامه 724 در 15 دسامبر 1991  و...  .

تیم مذاکرات ایران، خالق


این قطعنامه ها تنها زمانی ملغی و با قطعنامه 1367 تحریم ها لغو شدند که نیروهای ائتلاف بین المللی، به بمباران یوگسلاوی پرداختند و نیروهای متجاوز عقب نشستند. نتیجه این جنگ داخلی تجزیه یوگسلاوی بود.
 
هائیتی

  در سال 1991 در هائیتی کودتا شد دولت منتخب برنارد آریستید سرنگون گردید.  شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 16 ژوئن 1993  قطعنامه 841 و در تاریخ 6 مه 1994 قطعنامه 917 را علیه این کشور صادر و تحریم هایی را علیه آن وضع نمود.
 

 تیم مذاکرات ایران، خالق
 

با بی اعتنایی دولت کودتا به این قطعنامه ها، شورای امنیت در تاریخ 31 جولای 1994 با صدور قطعنامه 940 نیروی نظامی چند ملیتی با هدف بازگرداندن دولت قانونی بر سر کار تشکیل داد و نهایتاً با خروج کودتاچیان از قدرت و بازگشت آریستید به قدرت، شورای امنیت با صدور قطعنامه  948 به تحریم ها پایان داد.

لیبی

 تاریخ 21 دسامبر 1988 یک فروند هواپیمای آمریکایی متعلق به شرکت پان آمریکن بر فراز لاکربی منهدم شد و 259 نفر کشته شدند. سه سال بعد، دادستانی آمریکا سه شهروند لیبیایی را به عنوان مظنونان این حادثه شناخت و از دولت لیبی درخواست استرداد کرد. قذافی زیر بار نرفت و شورای امنیت وارد عمل شد در ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد با تصویب قطعنامه 748 مجازاتهایی را علیه این کشور تصویب کرد و در قطعنامه بعدی به شماره 883 در 11 نوامبر 1993 دامنه تحریم ها را افزایش داد.
 

تیم مذاکرات ایران، خالق

لیبی بسیار کوشید در برابر تحریم ها مقاومت کند ولی نهایتاً تسلیم شد ، متهمان را تحویل داد و غرامت مسافران و هواپیما را پرداخت کرد تا تحریم ها بر اساس قطعنامه 1506 در تاریخ 12 سپتامبر 2003 لغو شوند.

 

-->