پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 29092225 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 49426609
کد خبر : 52333 تاریخ ثبت : 1394/4/15 23:24 نظرات تایید شده : 0

پشت‌پرده مستندهای بدون شناسنامه تلویزیون +جدول

خلیج فارس: پخش مستندهای مخالف مذاکرات هسته‌ای که از تلویزیون پخش می‌شود این پرسش را به وجود می‌آورد که سازنده این مستدها چه کسانی هستند؟

رسیدن به سرخط جایی که محل تولید مستندهای مخالف مذاکرات است، کار دشواری به نظر می‌رسد. اغلب مستندهای ساخته شده که دسترسی به آنان در فضای اینترنتی بسیار ساده است، بدون شناسنامه تولید شده‌اند. در کمتر مورد است که ابتدا یا انتهای مستند اسمی از گروه سازنده آن میان آمده است.

مستندهايي با نام‌هاي «رژیم بازرسی‌ها»، «لبخند گرگ»، «هنوز نمی‌توانیم »، «فکت شیت ملت» و «بازرسی های بی‌سابقه» از جمله فیلم‌هایی هستند که در قالب برنامه‌های خبری - تحلیلی صداوسیما روی آنتن رفته‌اند.

خط مشترک این مستندهای آن است که در تمامی آن‌ها به موضوع مذاکرات هسته‌اي پرداخته شده و سازندگان از در مخالفت با تيم مذاکره کننده هسته‌اي وارد شده‌اند.

رژیم بازرسی‌ها
مستند ویژه «رژیم بازرسی‌ها» درباره بازخوانی «پروتکل الحاقی» در شبکه خبر تولید شده است. این مستند در گفتگو با صادق خرازی، فریدون عباسی، فواد ایزدی و مهدی محمدی و بررسی نمونه‌های خارجی پذیرش این پروتکل به بررسی و تحلیل درباره خاص پروتکل الحاقی می‌پردازد.

لبخند گرگ
مستند کوتاه «لبخند گرگ» مروری اجمالی بر دلایل مذاکره آمریکا با جمهوری اسلامی ایران دارد. امکان تماشای این مستند در سایت «انصار کلیپ» فراهم است. این سایت براساس اطلاعات موجود روی آن از این تاریخ و با این اهداف فعالیت خود را آغاز کرده است: «در تاریخ 10 فروردین ماه 1389 پا به عرصه جهاد سایبری گذاشته است و وابسته به هیچ سازمان دولتی یا ارگان نظامی نیست و با هزینه‌ ی شخصی و کمک‌ های مردمی اداره می‌شود.»

مستند «لبخند گرگ» را سازمان هنری رسانه‌ای اوج تهیه کرده و طرحی و اجرای آن در خانه طراحان انقلاب اسلامی انجام شده است. این مستند کوتاه ترکیب موشن و فیلم است.

محمد حسنی مدیرعامل موسسه فرهنگی رسانه‌ای اوج در یک نشست خبری در شهریورماه سال 92 شکل‌گیری این موسسه را چنین توضیح داده بود: «... این سازمان به عنوان یک تشکل مردم نهاد با رزمه بین المللی که دو سال از عمر آن می‌گذرد. مجموعه است که با کنار هم قرار گرفتن موسسات فعال در حوزه هنر و رسانه شکل گرفته است. این موسسه شبیه به یک اتحادیه است و کار آن حمایت از اشخاصی است که در این حوزه کار می‌کنند.»

هنوز نمی‌توانیم
مستند «هنوز نمی توانیم»  به عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در مورد پرونده ایران می‌پردازد.

اطلاعاتی از گروه سازنده این مستند در دست نیست. اما خلاصه‌ای که از مستند منتشر شده، می‌تواند بیانگر نوع نگاه سازندگان آن باشد: «بعد از انقلاب با وجود قطع همکاری غرب، برنامه هسته‌ای ایران البته باز هم تحت نظارت آژانس ادامه پیدا کرد. 11 سال پیش اما یک گروهک تروریستی ادعا کرد ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است تا از همان زمان برنامه هسته‌ای ایران جنجالی شود ادعایی که بعدها روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز درباره آن اینگونه نوشت این کشف کار مشترک دستگاه‌های جاسوسی انگلیس و آمریکا بود که پیش از اعلام یک گروه مخالف ایران مطلع شد و خواست آن را به نام خود تمام کند ...»

بازرسی‌های بی‌سابقه
«بازرسی‌های بی‌سابقه» مستندی 30 دقیقه‌ای است که براساس آنچه در پایان این مستند نمایش داده می‌شود تهیه شده در اداره کل برنامه‌های تحلیلی و مستند موسسه معرفی می‌شود. البته واضح نیست که منظور اداره کل مرتبط با کدام مجموعه است، اما این مستند در سایت «راسخون نور» انتشار یافته است.

فکت شیت ملت
مستند سه دقیقه‌ای «فکت‌شیت ملت» با تصویری از خبرگزاری دانشجو آغاز می‌شود و در ادامه سازندگان آن چنین معرفی می‌شود: «تهیه شده در مرکز هنرهای رقومی بسیج شهرستان جهرم، تهیه‌کننده: مرکز هنرهای رقومی بسیج.»

براساس خلاصه داستان منتشر شده از این مستند آنچه در این مستند مورد توجه قرار گرفته به این شرح است: «شش اصل ذکر شده رهبری در مورد مسائل موجود در مذاکرات هسته ای که باید رعایت شود.»

گشتی در فضای اینترنتی به خوبی نشان می‌دهد که تعداد مستندهای ساخته شده درباره مذاکرات هسته‌ای که اغلب آن‌ها رویکردی انتقادی دارند، چقدر بالاست. به نظر می‌رسد منتقدان نه تنها مانعی پیش روی خود برای پرداخت یک سویه نمی‌بینند، بلکه تلویزیون نیز به عنوان حمایت‌گر اندیشه آنان این مستندها را روی آنتن می‌فرستد.
 

نام فیلم

گروه سازنده

مدت زمان

خلاصه

رژیم بازرسی‌ها

شبکه خبر

27.40 دقیقه

درباره بازخوانی «پروتکل الحاقی» در شبکه خبر تولید شده است. این مستند در گفتگو با صادق خرازی، فریدون عباسی، فواد ایزدی و مهدی محمدی و بررسی نمونه‌های خارجی پذیرش این پروتکل به بررسی و تحلیل درباره خاص پروتکل الحاقی می‌پردازد.

لبخند گرگ

سازمان هنری رسانه‌ای اوج

10.39 دقیقه

مرور اجمالی بر دلایل مذاکره آمریکا با جمهوری اسلامی ایران.

هنوز نمی‌توانیم

---

حدود 30 دقیقه

به عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در مورد پرونده ایران می‌پردازد.

فکت شیت ملت

مرکز هنرهای رقومی بسیج شهرستان جهرم

3 دقیقه

شش اصل ذکر شده رهبری در مورد مسائل موجود در مذاکرات هسته ای که باید رعایت شود.

بازرسی‌های بی‌سابقه

اداره کل برنامه های تحلیلی و مستند (موسسه راسخون نور)

حدود 30 دقیقه

بازرسی سازمان‌های بین‌المللی از مراکز مهم و استراتژیک عراق


منبع:خبرآنلاینکلمات کلیدی خبر : مستند هسته ای صداوسیما