پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 29098136 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 49432507
کد خبر : 50740 تاریخ ثبت : 1394/4/2 14:48 نظرات تایید شده : 61
در حاشیه برکناری سرپرست سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر

از کیسه اصلاحات خرج نکنید

خلیج فارس: عملکرد سه چهارماهه فرد برکنار شده در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر کمترین سنخیتی با اصلاح طلبی نداشته که برکناری اش را بتوان ایستادن تمام قد در برابر اصلاحات قلمداد کرد، بلکه این موضوع صرفا در چهارچوب یک امر مدیریتی قابل بررسی است که می تواند درست یا نادرست باشد.

رضا معتمد*

نه هر که چهره بر افروخت دلبری داند             نه هر که سر بتراشد قلندری داند

نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست       کلاه داری و آیین سروری داند

اقدام شهردار بوشهر در برکناری سرپرست سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر گویا بدجوری برخی از دوستان را عصبانی کرده است به طوری که از لحظه شنیدن خبر در گروه های مجازی و در رسانه هایشان با موضع گیری های عجیب و غریب فریاد وااصلاحات را سرداده و تا جایی پیش رفته اند که این برکناری را به ایستادگی تمام قد شهردار در برابر اصلاحات هم تعبیر کرده و حتی با صغرا کبرا چیدن های ناشیانه و فاقد هرگونه معیارهای اخلاقی، آن را به نامزد شدن برادر شهردار در انتخابات آینده مجلس هم نسبت داده اند!

در باره این واکنش ها نکاتی قابل تامل وجود دارد:

1-این رفتارها و واکنش ها در حالی صورت می گیرد که اولا فرد برکنار شده یک فرد بازنشسته است و مقام عزل کننده در مقام پاسخ می تواند بگوید که  مطابق قانون جز در موارد استثنا و با مصوبه مدیران بالادستی به کارگیری نیروهای بازنشسته در مناصب مدیریتی ممنوع است، ثانیا بر حسب اطلاع، انتصاب سرپرست برای دوایر داخلی شهرداری صرفا باید از میان نیروهای شهرداری صورت پذیرد بنابراین اگر در برابر این هیاهوها پاسخ داده شود که انتصاب این فرد از همان ابتدا خلاف قانون بوده، کسانی که داعیه اصلاحات دارند و مطابق سوابقشان مدعی اند که بیش از همه به شعارهای اصلاحات که یکی از آنها قانون گرایی است، وقوف دارند، در برابر این استدلال چه پاسخی خواهند داشت؟

2-موضوع برکناری سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری به دلیل عملکردش قبل از انتصاب شهردار جدید نیز به شکلی کاملا مشهود و غیر قابل کتمان مطرح بوده است؛ این موضوع آن قدر پررنگ بود که نگارنده همان روز که این فرد محترم احتمالا طبق اقدامی "هماهنگ" با اکثریت قاطع به ریاست دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات رسید، این حدس و گمان را برای برخی دوستان مطرح کرد که این انتخاب شاید به قصد اعمال فشار برای پیشگیری از برکناری وی از سرپرستی سازمان فرهنگی تفریحی است و امروز که می بیند برخی موضوع برکناری وی را به موضوع ریاستش بر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گره می زنند و آن را در حد یک ضایعه برای اصلاحات نیز توصیف می کنند، به درستی این حدس ایمان آورده است. ظاهرا شورای هماهنگی اصلاحات که آقایان به ادعای خودشان برای جلوگیری از "تمامیت خواهی" دیگران تشکیلش داده بودند، امروز وسیله ای شده است برای اعمال فشار بر مسئولانی که بخواهند به هر که در حلقه ایشان است، نگاهی چپ بیندازند.

3-واکنش امروز این دوستان و فریاد وااصلاحات وااصلاحاتشان به خاطر برکناری یک سرپرست آن هم به بهانه اصلاح طلب بودنش در حالی است که تنها چندماه پیش صدرالله محمدی باغملایی، از چهره های خوشنام و با سابقه اصلاحات، رئیس ستاد روحانی در شهرستان بوشهر، جانباز دفاع مقدس و با سابقه فرهنگی و مدیریتی و شخصیتی بسیار درخشان تر از آقای سرپرست، از سمت مدیرعاملی همین سازمان به دست شهردار سابق و البته با اشاره چشم و ابروی بعضی ها عزل شد و این دوستان نه تنها در مقابلش فریاد وااصلاحات سر ندادند بلکه قند هم در دل خیلی هایشان آب شد. این در حالی است که محمدی باغملایی به شهادت قاطبه اهالی فرهنگ، خدمات شایانی در سازمان انجام داد و میان کارکنان سازمان نیز از وجهه و محبوبیت فوق العاده ای برخوردار بود.

4- مطابق شواهد آشکار، حضور سه چهارماهه این فرد در سازمان فرهنگی تفریحی جز رکود کامل در فعالیت های فرهنگی سازمان و تنش و درگیری و انگیزه کشی در میان کارکنان آن مجموعه هیچ حاصل مثبتی نداشته است. او از روزی که وارد این سازمان شد، انگار که ماموریتی داشته باشد، با همان شیوه احمدی نژادی، چراغ به دست به قول خودش دنبال سوءاستفاده مدیر قبلی بود که از بد حادثه یک اصلاح طلب تمام عیار است و وقتی نتوانست چیز دهان گیری پیدا کند، بر اساس همان روحیه ماجراجویی و نگاه امنیتی که «در طبع وی مؤکّد شده است*» به سراغ کارکنان سازمان رفت و تقریبا با صدر تا ذیلشان درگیر شد تا جایی که به شخصیت متین و موقری چون امید غضنفر که زندگی اش را وقف ادبیات و فرهنگ و هنر این دیار کرده نیز رحم نکرد.

برکناری او هم بیش از آن که بپاخاستن میگلی نژاد علیه اصلاحات باشد، تحت تاثیر همین فضای درگیری و نارضایتی در سازمان و خواست قاطبه کارکنان آن مجموعه است که اتفاقا بیشترشان تمایلات اصلاح طلبانه دارند.

وانگهی ایشان قبل از این هم دو بار از سمتش در سازمان های فرهنگی و دقیقا به خاطر رفتارهای مشابه، برکنار شده است، یک بار به دست ابطحی مدیر کل ارشاد دوره اصلاحات و دیگر بار از سمت معاونت میراث فرهنگی اصلاحات آن هم توسط مدیر کل اصلاح طلبش (محمدباقر عباسی سملی) که از قضا از دوستان وی نیز بوده است. لابد عزل او در آن زمان هم قیام در برابر اصلاحات بوده است! مضاف بر این که طبق پیش بینی خیلی ها و با توجه به سوابق مشابه رفتاری، ایشان باید خیلی زودتر توسط همان شهردار قبلی برکنار می شد و به نظر می رسد، همین دوام سه چهارماهه در یک پست نیز متناسب با شرایط، یک رکورد برای وی محسوب شود!

5-این گونه خرج کردن از کیسه اصلاحات برای بقای چندروزه یک فرد در یک منصب از آن جهت قابل تاسف است که مردم چنین رفتارهایی را به پای کلیت اصلاحات می گذارند. بنابر این به عنوان عضوی کوچک از جمع فعالان فرهنگی استان که موضعی اصلاح طلبانه نیز دارد و با تاکید بر این که دیدگاهم اظهارنظری صرفا شخصی است، معتقدم صرف نظر از نام و القاب، عملکرد سه چهارماهه فرد برکنار شده در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر کمترین سنخیتی با اصلاح طلبی نداشته که برکناری اش را بتوان ایستادن تمام قد در برابر اصلاحات قلمداد کرد بلکه این موضوع صرفا در چهارچوب یک امر مدیریتی قابل بررسی است که می تواند درست یا نادرست باشد.

بنابر این بهتر است برخی از دوستان داعیه دار اصلاح طلبی در رفتارهای خود تجدید نظر کنند و هر اتفاقی را به حیثیت پاک و پرافتخار اصلاحات گره نزنند و بیش از این برای خودشان از کیسه اصلاحات خرج نکنند.

*سخنی است از مورخ نام آور، ابوالفضل بیهقی در باره بوسهل زوزنی

*مدیرمسئول هفته نامه پیغام

در این زمینه

سرپرست سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری بوشهر برکنار شدز