پویاسامانه

کد خبر : 50690 تاریخ ثبت : 1394/4/2 12:39 نظرات تایید شده : 26
قاضی مقدس در گفتگو با «خلیج فارس» اعلام کرد:

آغاز پرداخت به مالباختگان مضاربه صوری از امروز/ آخرین اخطار به گیرندگان سودهای کلان

خلیج فارس: دستگیری متهم اصلی پرونده اخلال در نظام اقتصادی بوشهر در آستانه یکسالگی قرار دارد، ولی به دلیل ابعاد پیچیده رفتارهای مالی وی و شمار زیاد افراد مرتبط با آن، پرداخت وجوه مالباختگان متوقف ماند.

خلیج فارس: دستگیری متهم اصلی پرونده اخلال در نظام اقتصادی بوشهر در آستانه یکسالگی قرار دارد، ولی به دلیل ابعاد پیچیده رفتارهای مالی وی و شمار زیاد افراد مرتبط با آن، پرداخت وجوه مالباختگان متوقف ماند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ براساس تصمیم دستگاه قضایی و با توجه به اینکه میزان نقدینگی متهم تنها کفاف یک ششم زیان مالباختگان را می داده، قرار شد از اسفندماه گذشته این میزان به افراد پرداخت شود، ولی در شرایطی که 226 نفر یک ششم وجوه خود را دریافت کرده بودند، با کشف 2 هزار چک جدید از متهم که سودهای کلانی نصیب برخی کرده بود، پرداخت ها متوقف شد تا وضعیت مالباختگان واقعی راستی آزمایی شود.

حالا و در آستانه یکساله شدن دستگیری متهم اصلی، بازپرس پرونده در گفتگو با «خلیج فارس» خبر می دهد که پرداخت ها از امروز از سر گرفته می شود، ضمن اینکه اولتیماتومی 15 روزه به گیرندگان سودهای کلان داد.

آغاز پرداخت ها از امروز

بازپرس پرونده اخلال در نظام اقتصادی بوشهر گفت: پرداخت وجوه مالباختگان این پرونده از امروز آغاز می شود.

محسن مقدس در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: به تناسب وجوه به دست آمده از متهم پرونده، اواخر سال گذشته پرداخت یک ششم پول مالباختگان آغاز شد، ولی 2 هزار چک جدید که متهم وجوه کلانی را به برخی افراد داده بود کشف شد، از این رو در اواخر فروردین ماه پرداخت ها متوقف گردید تا در خصوص تعداد و میزان وجوه مالباختگان بررسی دقیق تری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه با فعالیتی فشرده، بررسی چک های کشف شده به پایان رسیده، ادامه داد: از امروز و طبق اولویت های تعیین شده پرداخت یک ششم پول مالباختگان این پرونده از سر گرفته می شود.

پرداخت یک ششم پول مالباختگان ظرف 3 ماه

مقدس ادامه داد: تلاش می کنیم حداکثر ظرف 3 ماه آینده همه مالباختگان پرونده یک ششم پول خود را دریافت کنند.

وی افزود: فروش اموال و خودروهای به دست آمده از متهم نیز در دستور کار می باشد، ضمن اینکه پیگرد افرادی که سودهای کلان در این پرونده گرفته اند با جدیت دنبال می شود تا نقدینگی متهم افزایش یافته و زمینه پرداخت مراحل بعدی به مالباختگان فراهم شود.

آخرین اخطار بازپرس پرونده به گیرندگان سودهای کلان

وی تصریح کرد: برای آخرین بار به افرادی که سودهای کلان از متهم دریافت کرده اخطار می کنم برای حفظ حیثیت خود حداکثر تا 15 روز آینده خود را به شعبه بازپرسی معرفی کنند، در غیر این صورت براساس اسنادی که در اختیار ما قرار دارد، تحت تعقیب و برخورد قانونی قرار خواهند گرفت.

به گفته وی، طی ماههای گذشته برخی از افرادی که با متهم ارتباط داشته و سودهای کلانی دریافت کرده اند، خود را به بازپرسی معرفی و نسبت به بازگرداندن وجوه دریافتی اقدام کرده اند.

قرار وثیقه برای مدیران بانکی متخلف

مقدس در پاسخ به این سوال که چه برخوردی با مدیران بانک هایی در این پرونده تخلف کرده اند شده؟ اظهار داشت: برای آن دسته از مدیران موسسات مالی و بانک هایی که در خصوص اعلام چک های صادره از سوی متهم واقعیت را کتمان کردند، پرونده تشکیل شده و برخی از آنها با قرار وثیقه مناسب آزاد می باشند.

زیان مالباختگان به 122 میلیاردتومان کاهش یافته است

وی در تشریح ابعاد این پرونده خاطرنشان کرد: در ابتدای پرونده و نام نویسی از مالباختگان، 5600 نفر با میزان پرداختی حدود 167 میلیاردتومان اعلام حضور کردند، اما در مرحله دوم و راستی آزمایی اظهارات افراد براساس اسناد موجود، این رقم کاهش 40 میلیاردتومانی داشت، طوری که به حدود 122 میلیاردتومان رسیده است.

قاضی مقدس ادامه داد: با این حال نقدینگی به دست آمده از متهم تنها کفاف یک ششم وجوه مالباختگان را می دهد که به همین میزان هم پرداخت ها صورت می گیرد.

زمان پایان پرداخت ها قابل پیش بینی نیست

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید پرداخت ها تا چه زمان طول بکشد؟ گفت: با توجه به حجم بالای اسناد مالی در پرونده و شمار زیاد افراد مرتبط با آن، نمی توان زمان دقیق و قطعی در این خصوص گفت.

دستگاه قضایی برای نتیجه رساندن پرونده مصمم است

وی افزود: با این حال دستگاه قضایی با همان عزم و اراده ای که در زمان اطلاع از اخلال در نظام اقتصادی داشت و آن را متوقف کرد تا افراد بیشتری گرفتار نشوند، اینک نیز با همان جدیت پیگیر افزایش نقدینگی متهم جهت جبران زیان مالباختگان می باشد که شناسایی افرادی که سودهای کلان گرفته اند یا اموال جدید از متهم در این راستا دنبال می شود.

در این زمینه

خبرهای جدید از بی سابقه ترین پرونده قضایی استان/ سنگ اندازی بانک ها در پرداخت پول مالباختگان

-->