پویاسامانه

کد خبر : 44461 تاریخ ثبت : 1394/2/9 12:01 نظرات تایید شده : 0
رییس کل دادگستری استان در آخرین نشست خبری(1):

انتقاد شدید از نفتی ها/ صدور کیفرخواست پرونده اختلاس گمرک/ بازگشت امنیت به دشتستان

دستگیری یک کارشناس رسمی/نوبت رسیدگی پرونده ها از یک سال به 2 ماه رسید/ سلامت و اجرای عدالت اولویت جدی ام بود

خلیج فارس: آخرین نشست خبری مدیرکل دادگستری استان با صراحت گویی های وی همراه بود، از انتقاد شدید به نفتی ها تا تشریح وضعیت دستگاه قضایی استان در زمانی که عهده دار تصدی آن شد و اظهاراتی تازه درباره برخی از پرونده های مهم.

به گزارش «خلیج فارس»؛ حیدر بحرانی که از نیمه دوم سال 85 عهده دار مدیرکلی دادگستری استان بود، هفته جاری با حکم رییس قوه قضائیه به عنوان معاون دیوان عالی کشور منصوب شد.


قرار است فردا در سالن بانک صادرات آئین معارفه علی جمادی مدیرکل جدید دادگستری استان برگزار شود. جمادی پیش از این همین سمت را در کهکیلویه و بویراحمد داشته است.

سلامت و اجرای عدالت اولویت جدی ام بود
بحرانی در ابتدای این نشست با بیان اینکه آنچه طی حدود 8 سال مسئولیت، حفظ سلامت کاری و اجرای عدالت برایم اولویت بود، گفت: البته اجرای عدالت موضوع ظریف و دشواری است، چون باید انتظارات جامعه از حاکمیت برآورده شود و آنگاه بابت تخلف افراد رفتار و حکم عادلانه صادر و اجرا کرد.


بحرانی افزود: وقتی جوانی در سن ازدواج نتواند تشکیل خانواده دهد و امکانات بدیهی یک زندگی در اختیار همه نباشد، در صورت بروز جرم، بخشی از تقصیر هم بر گردن حاکمیت است، از این رو اجرای عدالت دشوار است.


وی فعال کردن شوراهای حفظ حقوق بیت المال در استان، افزایش شعب تجدیدنظر از 3 به 7 شعبه و تلاش برای تقویت حقوق شهروندی را از اقدامات مورد پیگیری اش در زمان مدیرکلی دانست و افزود: در زمینه فرهنگ صلح و سازش هم در رتبه اول کشور قرار گرفتیم که این موضوع مرهون اعتقادات مردم و تلاش شوراهای حل اختلاف بود.


رییس کل دادگستری استان خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در سال گذشته 12 فقره سازش و رضایت از اولیای دم در استان ثبت شد که احساس می کنم اگر به قصاص منجر می شد، در اغلب موارد آن روحیه انتقام جویی شکل می گرفت و نزاع و قتل ها ادامه می یافت.


نوبت رسیدگی پرونده ها از یک سال به 2 ماه رسید
وی یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته را کاهش اطاله پرونده ها عنوان کرد و اظهار داشت: زمانی که مدیرکلی دادگستری بوشهر را تحویل گرفتم، میانگین نوبت رسیدگی به پرونده ها یکسال بود و بعضا در برخی شعبه ها به افراد نوبت 14 ماه بعد هم داده بودند، ولی با تلاشی که توسط مجموعه صورت گرفت، امروز میانگین رسیدگی به پرونده های قضایی استان 2 ماه می باشد.

وی اتصال 16 حوزه قضایی استان به سامانه انفورماتیک و مشاهده آنلاین روند دادگاه توسط طرفین پرونده و رتبه اول کشور در آرشیو الکترونیکی پرونده ها را از دیگر شاخصه های دادگستری طی این مدت دانست و افزود: در زمین مقابله با زمین خواری هم آراء قاطعی صادر شد.

رویکرد نفت در قبال استان بوشهر باید تغییر کند

حیدر بحرانی با بیان اینکه اگر آرا قاطع دادگستری بوشهر در خصوص زمین خواری های مهم نبود، امروز بسیاری از تاسیسات پارس جنوبی، پالایشگاه جم و زمین های پارس شمالی وجود نمی داشت، خاطرنشان کرد: با وجود اقدامات وسیعی که صورت گرفت و زمین برای چنین فعالیت هایی هموار شد، ولی صنایع نفتی استان نتوانستند هیچگاه مشکلات دستگاه قضایی و فشار وارده بر مردم استان را درک کنند.


رییس کل دادگستری بوشهر با بیان اینکه مردم در جنوب استان در قبال فعالیت های صنعتی دچار بیماری شده و هوای آلوده تنفس می کنند، تصریح کرد: چرا نباید نفت حق مردم عسلویه، کنگان، دیر و مابقی نقاط متاثر از فعالیت خود در استان را بدهد؟ یا آنکه بخش عمده سواحل  عسلویه، کنگان و دیر را که محل آرامش مردم است گرفته اند، ولی به تناسب آن خدمات به مردم ارائه نمی کنند.


وی با اشاره به اینکه پارس جنوبی و تاسیسات نفتی استان پروژه های ملی هستند، گفت: با این وجود اصلا قابل توجیه نیست که حقوق مردم مثل هوای سالم، سواحل، زیست دریایی، زمین های کشاورزی به مخاطره بیفتد و هیچ امکان دیگری در اختیار مردم گذاشته نشود. یا عوارض آلودگی شان را جبران کنند یا آنکه مردم را از این محل ها تخلیه کنند.


بحرانی با بیان اینکه وضعیت بوشهر با توجه به اینکه یک چهارم درآمد کشور را تامین می  کند باید بهتر از این باشد، اظهار داشت: رویکرد وزارت نفت در قبال استان بوشهر باید تغییر کند.


وی با بیان اینکه نفتی ها باید پاسخگوی مردم و اصحاب رسانه در خصوص اقدامات شان باشند، گفت: بنده پیگیری هایی در این خصوص در دست انجام داشتم، ولی عمر مدیریتی برای نهایی کردن این موارد کفایت نکرد، ولی شک نکنید اگر باز روزی به دادگستری بوشهر برگردم، برخورد با این بی عدالتی را در دستور کار می گذارم و امیدوارم مدیران بعد از بنده هم آن را دنبال کنند.

دستگیری یک کارشناس رسمی
بحرانی در پاسخ به سوالی در خصوص نارضایتی از عملکرد برخی کارشناسان رسمی دادگستری گفت: کارشناسان رسمی دادگستری یکی از بازوهای دستگاه قضایی هستند، اما برخی از آنها در اعلام نظرشان، بسیار سلیقه ای عمل کرده و منجر به انحراف پرونده از مسیر خود می شوند.


وی اظهار داشت: در همین خصوص اخیر یک کارشناس رسمی دادگستری در شهر سعدآباد دستگیر شده و حکم 4 سال زندان برای وی تعیین گردیده که منتظر تایید در دادگاه تجدیدنظر می باشد.

بحرانی اظهار داشت: این فرد قیمت یک ملک 10 میلیون تومانی را 100 میلیون تومان اعلام می کرده و از این لحاظ تخلفاتی داشته که امیدواریم با توجه به حضور یک هیات مدیره فعال در کانون کارشناسان رسمی دادگستری، اینگونه افراد طرد شده تا برای مردم و دستگاه قضایی مشکل ساز نشوند.

آرزوی برآورده نشده بحرانی
مدیرکل دادگستری بوشهر در پاسخ به سوالی درباره اینکه طی حدود 8 سال حضور در این سمت کدام آرزو و برنامه تان محقق نشد، تصریح کرد: اگر اختیار و امکانات لازم را داشتم، کاری می کردم که مردم با دغدغه کمتری وارد دستگاه قضایی شوند، طوری که غیر از برخی پرونده های مهم، مابقی را از طریق توسعه شوراهای حل اختلاف و مشارکت دادن بیشتر ریش سفیدان و معتمدان حل و فصل می کردیم، چرا که حضور در دادگاه به اختلافات و کینه ها می افزاید.

وی افزود: دادگستری استان از نظر کادر قضایی 38 درصد و کادر اداری 48 درصد کمبود نیروی انسانی دارد که این موضوع فشار مضاعفی را بر افراد درون این مجموعه وارد کرده است.

امنیت به دشتستان برگشت
وی درباره سوال دیگری مبنی بر اینکه بهترین اتفاق دوران مدیریت خود را چه می دانید؟ گفت: زمانی که مدیرکل دادگستری شدم، سالانه به طور میانگین 55 فقره قتل در دشتستان رخ می داد که وحشت مردم را در پی داشته و احساس امنیت را شدیدا مخدوش کرده بود.

حیدر بحرانی افزود: با همکاری و هماهنگی دستگاههای دیگر نظیر اداره اطلاعات، نیروی انتظامی و مصوبه شورای تامین و اینکه طی 6 ماه در دشتستان حضور یافته و آرآ قاطعی در آن زمان ابلاغ و اجرا شد، خوشبختانه به سمتی حرکت کردیم که امروز امنیت به دشتستان برگشته است.

کیفرخواست پرونده اختلاس گمرک بوشهر به زودی نهایی می شود
وی درباره سوالی پیرامون پرونده اختلاس میلیاردی از گمرک بوشهر نیز گفت: مراحل نهایی دریافت و تایید پاسخ های کارشناسی پرونده را طی می کنیم و تا 10 روز آینده کیفرخواست آن برای ارسال به دادگاه آماده خواهد شد.


مدیرکل دادگستری استان تصریح کرد: در این پرونده تاکید ما بر برخورد قاطع با افراد و مهره های اصلی بوده است.

بخش دیگری از این نشست خبری که به توضیحات بحرانی در خصوص پرونده مضاربه صوری اختصاص داشت، متعاقبا منتشر می شود.

-->