پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 29092414 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 49426798
کد خبر : 40884 تاریخ ثبت : 1393/9/13 12:50 نظرات تایید شده : 0
غلامعلی زارعی

تراژدی 65 در دشتی

به انگیزه حادثه تلخ 10 آذر 65؛
  • غلامعلی زارعی

دهم آذرماه سال شصت و پنج، «مند» آرام، سر به سرکشی گذاشت و کوه و دشت را به هم دوخت. «مند» تا کیلومترها دور از خانه خود هرچه زندگی، پراکنده بود را شست.

سیل ویرانگر ۱۳۶۵ پس از سه شبانه روز بارش متوالی، در بامداد ۱۱ آذرماه بطور کامل تمام روستاهای حاشیه رودخانه مُند را محاصره و در کام خود بلعید.  وقوع آن پدیده مهیب و مخرب خسارات جانی و مالی فراوانی را در شهرستان دشتی به ویژه در روستاهای مجاور رودخانه مند به همراه داشت، به نحوی که بسیاری از روستاها و آبادی‌های آن زمان خالی از سکنه شده و بعد از گذشت بیش از دو دهه هنوز خاطرات تلخ و دردناک آن در اذهان و حافظهٔ تاریخی و اجتماعی مردم آن سامان باقی و آثار خرابی‌ها و تأثیرات بسیار زیانبار آن بر وضعیت بافت خاک، پوشش گیاهی و اراضی زراعی در مناطق محل وقوع سیل قابل ملاحظه و مشاهده است.

این سیل ویرانگر در مشکلات مبتلابه آن روز کشور، جنگ و ویرانیهای ناشی از آن دوران، هر چند به چشم نیامد اما با تخریب کامل روستاهای حاشیه رود باستانی مند، اساسی ترین ضربه را به پیکره اقتصادی و اجتماعی شهرستان دشتی زد تا اکنون و در سالهای طولانی پس از آن، تراژدی غمبار 65 هنوز  هم در متن زندگی ساکنان این بخش از استان جاری باشد و روزگار دشتی را به گوشه ای رهنمون کند که تا سالهای آتی نیز نتوان امیدوار بود این شهرستان شیرینی  توسعه و عمران و آبادانی  متوازن را به کام گیرد .
 


اصولا سیل آن سال باعث گردید اجتماعات انسانی حاشیه رود مند که از دیرباز به اقتصاد خودکفا، روستا محور و برگرفته از کشاورزی و دام پروری خو گرفته و تامین بخش زیادی از مایحتاج خود و شهرستان را به عهده گرفته بودند در از دست دادن ممر درآمد و معاش پایدار، ناگزیر به مهاجرت به شهرهای پیرامون گردند تا این مهاجرت خود باعث مسائل و موضوعات حاشیه ای گوناگون در روزگار شهرستان دشتی باشد.

اصولا زندگی مردم دشتی مجموعه ای خودکفا و روستا محور بود که با حادث شدن طغیان ویرانگر مند و تخریب روستاها و خالی از سکنه شدن آنها و حدوث مهاجرت اجباری، هیبت دشتی از شهرستانی آباد به روزگاری رسید که فقط در دوسوی غربی و شرقی شهرستان، دو شهر خورموج و کاکی پر جمعیت گشته و قلب دشتی یعنی نوار ساحلی حاشیه رود مند از آبادانی و جمعیت تخلیه گردید.

به جرات می توان گفت  از آن سالها که اقتصاد مبتنی بر تولید به کلی در شهرستان دشتی نابود گردید تا سالهای اخیر که رونق کشاورزی در بخش محدودی از روستاهای حاشیه مند باعث ایجاد درآمد شد، هیچگاه  مردم دشتی با منبع امرار معاشی پایدار در طول این سالیان مواجه نبودند.

به نظر می رسد تا همین امروز نیز بخش عمده ای از مشکلات شهرستان، ناشی از عدم بازسازی و مسکونی نمودن روستاهای سیل زده آن دوره است که باعث گردیده در شهرهای خورموج و کاکی با نبود منابع امرار معاش پایدار و دائمی ناشی از تولید،  زندگی مردم با تنگناهای زیادی همراه باشد .

از این رو ریشه بخش زیادی از مشکلات شهرستان را می توان در همان سیل ویرانگر 65 جستجو کرد و توقع داشت متولیان امر با مطالعات همه جانبه نگر به شکل دادن شهرستانی با اقتصاد و اشتغال دائم و پیوسته همت گمارند و از جزیی نگری بپرهیزند تا اجتماع در هم تنیده دشتی یکبار دیگر روزگار رفاه و آزادگی پیش را باز یابد

خاطره آیت الله هاشمی از سیل 65

نزدیک به یکماه بعد آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس وقت مجلس به دیدار سیل زده ها آمد.

بهانه ی آیت الله برای دیدار و دلجویی از مردم مصیبت زده ی دشتی حاوی شهامت و راستگویی ایشان هم است. هاشمی در خاطرات سال 65 خود هم اذعان کرده برای دیدار از سیل زده ها نیامده بود....

این بخش از خاطرات وی را به بهانه سالگرد سیل دشتی بازخوانی می کنیم:
 


 دو ساعت خوابیدم. ساعت شش صبح برای نماز بیدار شدم و دیگر نخوابیدم. خاطرات را نوشتم و به اخبار صبح ایران، آمریکا و انگلیس گوش دادم. هنوز بحران رسوایی آمریکا دوام دارد

تلفنی با آقای خامنه‌ای در تهران صحبت کردم. در مورد مساله آقای منتظری هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌اند و همچنان بر تعقیب آسیدهادی[هاشمی] اصرار دارند.

برای اینکه غیبت من از تهران توجیه شود، قرار شد به بوشهر مسافرت کنیم.

1- نزدیک ظهر با دو هواپیما با جمعی از همراهان به بوشهر آمدیم. استقبال رسمی به عمل آمد و در پایگاه هوایی مستقر شدیم. پس از ناهار با سه هلی‌کوپتر از روستاهای سیل‌زده اطراف پل موند بازدید کردیم. در کنار چادرهای اهالی سیل‌زده روستای درویشی [شهرستان دشتی] نشستیم. با اهالی صحبت کردم. از امداد راضی بودند. کمبودهایی هم داشتند. گفتند چهار روز در محاصره سیل مانده‌اند، تا هلی‌کوپترهای نیروی دریایی رسیده‌اند.
شب در محل مصلای نماز جمعه برای مردم سخنرانی کردم

 ۲- و سپس در استانداری با مسئولان شهر و استان صحبت کردم

۳- مسائل مهم بوشهر، کم آبی و فاضلاب است. شب مهمان نیروی هوایی بودیم.