پویاسامانه

کد خبر : 352101 تاریخ ثبت : 1399/6/14 09:18 نظرات تایید شده : 7
در تور رسانه‎ای پروژه‌های عمرانی استان مطرح شد؛

شیرین‌سازی آب دریا در بوشهر ۷ برابر می‌شود +تصاویر

خلیج فارس: دومین تور عمرانی رسانه ای پروژه های عمرانی استان بوشهر با حضور خبرنگاران استان و به یاد شادروان غلامعلی قاضی زاده روزنامه نگار هم استانی برگزار شد.

خلیج فارس: دومین تور عمرانی رسانه ای پروژه های عمرانی استان بوشهر با حضور خبرنگاران استان و به یاد شادروان غلامعلی قاضی زاده روزنامه نگار هم استانی برگزار شد.

به گزارش خلیج فارس؛ در این سفر که صبح چهارشنبه گذشته از شهر بوشهر آغاز شد، استاندار بوشهر به منظور بازدید از آبشیرین کن 35 هزارمترمکعبی شرکت مپنا و افتتاح پارک لیان، در اتوبوس خبرنگاران همراه شد، سپس در ادامه مسیر به سمت شهرستان کنگان تا برگشت معاون عمرانی استاندار و مدیران این حوزه به بیان توضیحاتی درباره پروژه های عمرانی پرداختند.

خبرنگاران پیش از این تور عمرانی تست کرونا داده و افرادی که نتیجه آزمایش آنها منفی شده بود، به این برنامه دعوت شدند.

فاز اول آبشیرین کن ۳۵ هزار متر مکعبی بوشهر تا آخر سال به بهره برداری می رسد

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر در حاشیه این بازدید  آبشیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر اظهار داشت: تا قبل از شروع به کار دولت دوازدهم کل پروژه های آب شیرین‌کن در استان بوشهر، تنها 20 هزار متر مکعب بوده که امروز با رشد بیش از هفت برابری به 1500 متر مکعب در حوزه‌های شهری و روستایی رسیده که اغلب پروژه های در دست اجرا تا آخر امسال به نتیجه خواهد رسید. بخش دیگر هم تا سال 1401 باید به بهره برداری برسد تا سرمایه گذاران بخش خصوصی قادر به فروش آب تولیدی به دولت و درآمدزایی از آن باشند.

مهرداد ستوده ادامه داد: آب شیرین کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر با سرمایه گذاری شرکت مپنا طبق برنامه باید قبل از نوروز ۱۴۰۰ در فاز اول به بهره برداری برسد که حدود 15 هزار متر مکعب در شبانه روز آب می دهد و با بهره برداری کامل در نیمه نخست سال بعد، بخش اعظمی از مشکلات آب شهر بوشهر و سایر نقاط استان را حل خواهد کرد.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: شرکت مپنا حدود 700 میلیاردتومان در این پروژه و خرید تجهیزات سرمایه گذاری می کند که با اجرای خط انتقال این آبشیرین کن و شبکه برق از سوی استان، این میزان سرمایه گذاری به هزارمیلیاردتومان خواهد رسید.

 پارک ساحلی لیان بوشهر توسعه می یابد

در ادامه این تور خبری، پارک لیان بوشهر توسط علی پیرمرادی خبرنگار پیشکسوت افتتاح شد.

سرپرست شهرداری بوشهر در حاشیه افتتاح این پروژه در بوشهر اظهار داشت: دو و نیم هکتار از مجموع 25 هکتاری در نظر گرفته شده برای احداث پارک لیان تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت.

فردین خورشیدیان اعتبار درنظر گرفته شده برای احداث این پروژه را 14.2 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 9 میلیارد تومان از این اعتبار جذب شده و مابقی در اعتبارات امسال پیش بینی گردیده است.

خورشیدیان  با بیان اینکه پارک ساحلی لیان بوشهر ضمن داشتن فضای سبز و تفریحی دارای زیرساخت‌های لازم برای رفاه و آسایش گردشگران است گفت: مساحت این مجموعه را  افزون بر 27.5 هکتار است و فاز دوم پارک ساحلی لیان به مساحت 4 هکتار عملیات اجرایی آن با اولویت سمت شرق پارک لیان به‌زودی آغاز می‌شود.

وی همچنین خواستار دستور استاندار برای اجرای پارک جنگلی 19 هکتار دیگر بین سرتل و نیروگاه اتمی شد که از سال 84 زمین مانده است.

موزه منطقه ای خلیج فارس آماده افتتاح است

در ادامه، خبرنگاران به بازدید از موزه منطقه ای خلیج فارس در عمارت کلاه فرنگی در محله سرتل بوشهر رفتند.

به گفته ستوده معاون عمرانی استانداری بوشهر، احداث این پروژه با 40 میلیارد تومان اعتبار به پایان رسیده‌ و قرار است مهرماه در هفته گردشگری با حضور وزیر گردشگری افتتاح شود.

وی با بیان اینکه موزه منطقه ای خلیج فارس به عنوان هویت تاریخی استان بوشهر وجه‌ای ملی دارد، ادامه داد: این موزه از مدرن ترین تجهیزات برخوردار است و شامل ۱۵ گالری نمایشگاهی می باشد.

مجتمع فرهنگی برازجان و عسلویه تسریع می شود

خبرنگاران سپس به شهر آبدان در شهرستان دیر رفته و از تالار این شهر که در آستانه افتتاح می باشد بازدید کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: تالار فرهنگ و هنر شهر آبدان با مساحت 1600 متر مربع با اعتباری بیش از 6 میلیارد تومان با رفع برخی نواقص جزیی به زودی به بهره برداری می رسد. به گفته فاطمه کرمپور، این تالار با ظرفیت ۲۱۰ صندلی دارای امکانات برای معلولین، لابی تشریفات، اتاق های گریم و سیستم های کامل و جامع سمعی و بصری روز می باشد.

معاون عمرانی استاندار بوشهر هم با بیان اینکه ساختمان تالار فرهنگ و هنر آبدان تا خردادماه امسال 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته، بیان کرد: با تاکید استاندار، این پروژه به مرحله بهره برداری رسیده است.

ستوده با اشاره به بهره برداری تالار لیان بوشهر به عنوان بزرگترین سالن همایش های مرکز استان طی 3 ماه در سال گذشته، بیان کرد: مجتمع فرهنگی شهید شاهینی برازجان نیز امسال به بهره برداری می رسد که با سالن های جانبی، ظرفیت هزار صندلی دارد، ضمن اینکه مجتمع فرهنگی عسلویه که سالها بلاتکلیف بود، با انتخاب پیمانکار فعال شده است.

پروژه آبرسانی سیراف - جم تا پایان شهریورماه به بهره برداری می رسد

تور رسانه ای پروژه های عمرانی استان در ادامه به شهرستان کنگان و بازدید از خط انتقال آب سیراف به جم رسید.

معاون عمرانی استانداری بوشهر در این بازدید از بهره برداری فاز نخست پروژه آبرسانی سیراف - جم تا پایان شهریور ماه امسال خبرداد.

مهرداد ستوده با اشاره به اینکه این پروژه 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: باتوجه به اینکه مردم جم مدت زیادی پذیرای صنعت نفت هستند باید پیش از این از ظرفیت آب شیرین کن بهره مند می شدند.

ستوده افزود: میزان اعتبار مجموع آب شیرین کن با خط انتقال 1300 میلیارد تومان است.

معاون آبفا استان بوشهر با اشاره به جزئیات طرح آبرسانی سیراف به جم عنوان کرد: این خط انتقال آب را از آب شیرین کنی که در سیراف در حال احداث است به شهر جم و شهرک های نفتی جم منتقل می کند. با بهره برداری این پروژه، حتی قبل از اینکه آبشیرین کن سیراف تکمیل شود، می توان کیفیت آب تحویلی به مردم شهرستان جم را ارتقا بخشید.

اسکله کنگان، یکی از پازل های طرح گردشگری 2020

همچنین معاون عمرانی استاندار بوشهر در بازدید از پروژه توسعه اسکله بندر کنگان که هفته پیش از مصوبات سفر ریاست جمهوری آغاز شد، اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه توسعه حوزه گردشگری استان بوشهر و تقویت زیرساخت‌های این حوزه است.

ستوده ادامه داد: موج شکن های بندر کنگان با 170 میلیارد تومان اعتبار ظرف مدت 30 ماه به اتمام برسد، هرچند انتظار می رود تا قبل از 1401 تکمیل شود.

معاون عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به اجرای طرح گردشگری 2020 در استان بوشهر اظهار کرد: توسعه اسکله بندر کنگان اقدامی مهم در این راستا است چراکه با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی در کشور قطر اجرای این پروژه زمینه جابجایی گردشگر بین بندر کنگان و کشور قطر فراهم می‌شود.

منطقه نمونه گردشگری دلارام

مقصد آخر این تور بازدید از منطقه گردشگری دلارام خور شهاب از توابع بخش دلوار تنگستان بود که معاون عمرانی این این روستا را به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان معرفی کرد.

دهیار این روستا نیز با اشاره به فعالیت هایی که برای ساماندهی ساحل روستا صورت گرفته، تکمیل طرح های گردشگری دریایی در این روستا را نیازمند همراهی استان دانست.

اولویت استان در خصوص تکمیل پروژه های ناتمام

در حاشیه این تور رسانه ای، معاون عمرانی استانداری بوشهر گفت: یکی از ایرادات ما، عدم انتقال کامل فعالیت ها به مردم است که در این راستا دستگاهای اجرایی زیرمجموعه معاونت عمرانی را موظف می کنیم که حتما یک مشاور رسانه ای منصوب کرده و برای هر پروژه پیوست رسانه ای تعریف شود تا بتوانیم خدمات دولت و نظام را به مردم انعکاس دهیم.

ستوده با اشاره به اینکه رویکرد معاونت عمرانی استانداری تکمیل پروژه های ناتمام بوده افزود: تحولی که در واحد عمرانی استانداری ایجاد شد دنبال کردن پروژه های نیمه تمامی بود که سال ها رها شده بود و به دلیل عدم مدیریت صحیح منابع، اعتبار اندکی که می آمد قطره قطره به برخی از پروژه ها می دادیم و تکان نمی خورد.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه به دلیل مشکلات بودجه ای کشور، سهم بسیار کمی از اعتبارات ما محقق شده، اما با تزریق مدیریت شده آن به پروژه های ناتمام، سعی شده در این خصوص تسریع شود.

-->