پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24253714 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1315519
کد خبر : 345782 تاریخ ثبت : 1399/5/11 11:44 نظرات تایید شده : 0

تصاویر/ ۳۰ سال پیش؛ حمله برق‌آسای عراق به کویت

خلیج فارس: چند ساعت پس از قطع مذاكرات عراق و كویت بر سر تقسیم درآمد نفت یك منطقه مرزی، ارتش عراق در دومین ساعت بامداد دوم آگوست 1990 به كویت حمله برد و برق آسا این سرزمین را متصرف شد و ضمیمه خاک عراق كرد.

به گزارش خلیج فارس به نقل از فرارو؛ حمله نظامی با شركت یكصد هزار نظامی، هفتصد تانک، چهار اسكادران هوایی و كل ناوگان عراق آغاز شده بود. امیر كویت و خانواده او قبلا به كشور عربستان فرار كرده بودند. كاخ امیر، ساختمان وزارت دفاع كویت و چند نقطه حساس دیگر بمباران شد. دفاع، چندان سنگین نبود و تلفات نخستین روز حمله، نسبتا سبك گزارش شده بود.

دولت بغداد كه از دهها سال پیش از آن، كویت را جزیی از خاک عراق می دانست پس از استقرار در این سرزمین شنزار كوچک، هشتم آگوست آن را یك ایالت عراق اعلام كرد و فرماندار عراقی گمارد. شورای امنیت سازمان ملل در همان روز تعرض، ضمن تصویب قطعنامه ای عمل دولت عراق به ریاست صدام حسین را یك تجاوز آشکار اعلام داشت و خواست كه نیروهای عراقی فورا و بدون قید و شرط خاک كویت را ترک گویند. دولت های اروپایی و آمریكا حسابهای بانكی و ذخایر كویت را بلوكه كردند تا عراق این پولها را دریافت نكند. چون عراق به اخطار شورای امنیت اعتنا نکرد، این شورا ششم آگوست عراق را تحریم همه جانبه کرد.

اختلاف ظاهری عراق و کویت بر سر بهره برداری از منطقه نفتی واقع در مرز مشترک بود. عراق حق خود را از محل صدور این نفت مطالبه می كرد و به علاوه دولت كویت را متهم می ساخت كه از راه خصومت، بازارهای بین المللی را انباشته از نفت خام كرده تا عراق از محل صادرات نفت خود پولی به دست نیاورد و نتواند كشور را كه هشت سال درگیر جنگ با ایران بود مرمت كند.

دلیل حمله عراق به كویت بدهی 30 میلیارد دلاری عراق به كویت و تلاش عراق برای بازسازی اقتصاد عراق بود كه در جنگ ایران و عراق نابود شده بود. عراق معتقد بود چون جنگ ایران و عراق به سود كشورهای عرب حوزه خلیج فارس بوده‌ است، دولت‌های عربی باید بدهی 30 میلیارد دلاری عراق را ببخشند. كویت زیر بار نرفت و تشنج با كویت بروز كرد.

از این جنگ به عنوان جنگ اول خلیج فارس یاد می‌شود. آمریكا در همان سال با ائتلافی از كشورهای دیگر به كویت و سپس به عراق حمله كرد و ارتش عراق را از كویت بیرون راند.

 
کلمات کلیدی خبر : عراق کویت
-->