پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24194379 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1256354
کد خبر : 345070 تاریخ ثبت : 1399/5/7 20:36 نظرات تایید شده : 0

ورود آلاینده‌ها و ساحل‌سازی، تهدیدی برای جنگل‌های حرای خلیج فارس

ورود آلاینده‌ها و ساحل‌سازی تهدیدی برای جنگل‌های حرای بوشهرخلیج فارس: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: ورود آلاینده‌ها به ویژه فاضلاب‌ و ساحل‌سازی و تجاوز به دریا از نگرانی‌های عمده حفظ جنگل‌های مانگرو یا حرا است.

 

به گزارش خلیج فارس؛ فرهاد قلی نژاد در وبینار تخصصی به مناسبت ۲۶ جولای ( ۵ مرداد ) روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو که در دفتر مدیر کل برگزار شد، بیان کرد: امروزه با توجه به فشار‌های اقتصادی، محیط زیست در وضعیت خاصی قرار گرفته است. در این اوضاع بیشترین فشار‌ها به منابع زیستی هر کشوری وارد می‌شود و نیاز است که برای تحقق مفهوم نوین توسعه پایدار به محیط زیست و حفظ منابع زیستی کشور توجه ویژه شود.

فرهاد قلی نژاد افزود: باید اعتقاد داشته باشیم که منابع زیستی اساس توسعه اقتصادی است و بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر گونه فعالیتی که منجر به تخریب محیط زیست شود، در قانون اساسی ممنوع و جرم اعلام شده است.

جنگل‌های حرا زیستگاهی ارزشمند با کارکردهایی مختلف

او ادامه داد: جنگل‌های مانگرو یا حرا یکی از اکوسیستم‌های ارزشمند زیستی جهان هستند که ما در کشور و در حوزه خلیج فارس این زیستگاه‌ها را داریم؛ زیستگاه‌های که فواید و کارکرد‌های آن‌ها بر همه ما روشن است و  باید به دغدغه‌هایی که برای حفظ این جنگل‌ها داریم بیشتر توجه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، عنوان کرد: تاثیری که این جنگل‌ها بر روی آب و هوا دارند، شرایط زیستگاهی که برای گونه‌های گیاهی و جانوری ایجاد می‌کنند، نقش آن‌ها در جذب آلایند‌ه‌ها و تولید اکسیژن و همچنین کارکرد آن‌ها به عنوان جاذبه گردشگری از جمله فواید این زیستگاه ارزشمند است.

تهدیدهای حیات جنگل‌های حرا

قلی نژاد بیان کرد: امروزه در خلیج فارس به علت انواع تهدید‌های زیست محیطی نگران حفظ این جنگل‌ها هستیم. ورود آلاینده‌ها به ویژه ورود فاضلاب‌ها یکی از نگرانی‌های عمده حفظ اکوسیستم خلیج فارس و جنگل‌های مانگرو است.او گفت: بر همین اساس، در استان بوشهر برنامه‌های ویژه‌ای برای کاهش ورود فاضلاب به خلیج فارس و بهبود شبکه  تصفیه خانه‌ شهرک‌های صنعتی تدوین کرده‌ایم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به نقش ساحل‌سازی در حیات جنگل‌های مانگرو یا حرا، بیان کرد: آنچه که امروز حیات این جنگل‌ها را در خلیج فارس تهدید می‌کند  همین ساحل سازی‌ها و تجاورز به خوریات است که سازمان حفاظت محیط زیست در سال اخیر در این زمینه مقاومت زیادی کرده است و اجازه نخواهیم داد که به حریم دریا تجاوز شود.

توسعه جنگل‌های حرا در بوشهر

قلی نژاد ادامه داد: رئیس جمهور در ابلاغیه‌ای به استانداران استان‌های ساحلی اعلام کرده که هر گونه تصرف در حریم دریا و خوریات ممنوع است و باید از آن جلوگیری شود.

او گفت: در سال‌های اخیر به کمک سازمان‌های مردم نهاد و دوستداران طبیعت در استان بوشهر، فعالیت‌های خوبی در زمینه توسعه جنگل‌های حرا و نهال کاری  صورت گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: ۹۰ درصد جنگل‌های حرا در این استان، تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و جزء مناطق حفاظتی چهارگانه است به طوری که در پارک ملی دریایی نایبند، خور بساتین، منطقه‌مند و پارک ملی دریایی دیر نخیلو شاهد این جنگل‌ها هستیم.

-->