پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24315150 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1376845
کد خبر : 344514 تاریخ ثبت : 1399/5/5 11:30 نظرات تایید شده : 5
وعده وزارت کشور:

ساحل‌خوارها معرفی می‌شوند

معاون وزیر کشور: اشخاص حقیقی و نهادهای کشوری تاکنون 9 درصد سواحل کشور را تصرف کرده‌اند و اگر تا هفته آینده آزاد نشوند فهرست ساحل‌خوارها را اعلام می‌کنیم.

سیدمحمد فخار

9 درصد از سواحل کشور غیرقانونی تصرف شده است. آنگونه که وزارت کشور اعلام کرده، از ۳۶۶۸کیلومتر سواحل شمال و جنوب کشور ۳۴۰کیلومتر به‌صورت غیرقانونی در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی است.

مطابق قوانین و شرع، سواحل کشور جزو انفال هستند و نباید در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی باشند. در قوانین کشور نیز هیچ دستگاهی حق تصرف اراضی ساحلی را ندارد و دستگاه‌های دولتی که سواحل را تصرف کنند به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور ابراز امیدواری کرده که دولتی‌ها در آزادسازی اراضی ساحلی کشور پیشگام شوند. چون به گفته او، سواحل ملک خصوصی نیست و انفال است.

بابک دین‌پرست گفته که تذکرات لازم به همه دستگاه‌ها پیرامون تصرف نوار ساحلی ابلاغ و با آنها اتمام حجت شده که تا هفته آینده فرصت دارند اقدامات قانونی لازم را انجام دهند وگرنه به مرجع قضایی معرفی می‌شوند.

معاون وزیر کشور با اعلام اینکه در یک سال گذشته حدود ۵۰۰ مکاتبه با دستگاه‌ها پیرامون سواحل انجام شد، گفت: امیدواریم دولتی‌ها خود در آزاد‌سازی‌ اراضی ساحلی پیشگام شوند.

از مجموع ۳۶۶۸کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور ۳۴۰کیلومتر به‌صورت غیرقانونی در تصرف اشخاص حقیقی و حقوقی است و از مجموع ۱۲۶۰هکتار تصرف غیرقانونی در سواحل شمالی، ۷۹درصد تصرف سواحل در استان گیلان اتفاق افتاده است.

جریمه‌ها بازدارنده نیست

ساحل‌‌خوارها براساس قانون با جریمه‌های مالی مواجه می‌شوند اما مبالغ جریمه‌های درنظر گرفته شده بازدارنده نیست.

حمیدرضا درودیان، از کارشناسان حوزه بنادر و سواحل می گوید: عدم‌اعمال قانون برای جریمه و مجازات زمین‌خوارها یا ساحل‌خوارها یکی از ضعف‌های قانونی است که سبب ریسک‌پذیری این افراد می‌شود. زیرا زمین‌خوارها با تصاحب زمین و ساحل و محاسبه ارزش زمین به راحتی می‌توانند قانون را زیرپا بگذارند. برای آنها ریسک تفاوت ارزش زمین ساخته شده یا نشده چندان مهم نیست. اگر با قانون مواجه نشوند سرمایه ساخت‌وسازهایشان را در مدتی کوتاه به‌دست می‌آورند و اگر هم با اهرم قانون روبه‌رو شوند، سرمایه زیادی از دست نمی‌دهند و با پرداخت جریمه ناچیز، ضرر مالی اندکی را تجربه می‌کنند. بدین‌ترتیب جریمه‌ها برای ساحل‌خوار‌ها بازدارنده نیست و لازم است مسئولان راهکارهای بهتری در مقابله با ساحل‌خواری و زمین‌خواری در پیش بگیرند./ منبع: همشهری

کلمات کلیدی خبر : ساحل خواری
-->