پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24053107 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1115609
کد خبر : 344288 تاریخ ثبت : 1399/5/4 12:34 نظرات تایید شده : 8
حسن حیدری*

فاضلاب شهری مهمان ناخواسته شهری

معمولا ورودی هر شهر و کیفیت و کمیت آن نشان از کیفیت مدیریت شهری آن شهر دارد. یا به طور کلی ورودی هر شهر معرف کلی آن و تلاش مدیران شهری برای عمران و آبادی آن می باشد. یعنی با ورود به یک شهر اگر مبلمان شهری، المان های شهری، سیستم امنیتی و حفاظتی، کیفیت آسفالت، فضای سبز، فاضلاب شهری و ... با نمره قابل قبولی دیده شوند، نشان دهنده تیم تخصصی و آکادمیک اجرایی آن شهر و استان را دارد. اما وقتی با ورود به یک شهر خرمنی از پسماندهای شهری را تلنبار می بینید و یا بوی تعفن فاضلاب آن تا ده ها متر نفس شهروند را حبس می کند دیگر جایی برای فکر کردن در مورد تصمیمات مدیران آن استان یاشهر نمی ماند.

سالهای طولانی می باشد که بحث فاضلاب ورودی عالیشهر که در واقع ربطی به شهر عالیشهرهم ندارد مورد مناقشه و مباحثه عوام و خواص می باشد. و سالهای طولانی هم می باشد که مسئولان امر خبر از حل این معضل بزرگ را داده اما این خبر در واقع بازی با شعور مردم می باشد.

روز به روز بر مشکلات ناشی از فاضلاب و گندآب های ورودی بوشهر و عالیشهر افزوده می شود. مدیران این استان همیشه کوتاه ترین و آسان ترین راه را انتخاب می کنند: آتش زدن نیزارهای رویش شده از فاضلاب!

خارج از اینکه گونه گیاهی و جانوری و پرندگان را نابود کردیم، اصلا مگر با آتش زدن نیزارها بوی گند فاضلاب هم از بین می رود. این تفکر مدیریتی فقط یک نکته را به شهروندان هم استانی گوشزد می کند: عدم تخصص و ناآگاهی مدیران و اینکه هیچ کس سرجای خودش نیست. شهرساز ما حقوق دان می شود. حقوق دان ما شهردار. مهندس آب این استان بایگانی می شود. معمار، بنگاه دار. شیمی دان ما سر از معادلاتی در می آورد که خودش هم باور نمی کند! و معلم ما وارد سیاست و کلاس اختلاس و رانت سیاسی.

لازم به ذکر است استان بوشهر دارای پتانسیل های فراوانی در زمینه وجود آبهای نامتعارف است و با یک مدیریت نو و علمی و تخصصی، می‌توان آینده‌ای بدون بحران آب را برای بوشهر متصور شد. ناگفته نماند آب‌های نامتعارف شامل کلیه آب‌هایی است که به طور معمول و مرسوم از آنها استفاده نمی‌شود، مانند آب‌های شور، لب شور، آب‌های خاکستری مثل آب فاضلاب و آب‌های صنعتی و آب‌های گوگردی و امثال آن... در این استان از ۱۶ دشت، ۱۲ دشت به دلیل برداشت بیش از توان اکولوژیک به دشت های ممنوعه و ممنوعه بحرانی تبدیل شده اند و سطح آب های زیرزمینی آن ها به طور پیوسته در حال افت است و ۴ دشت دیگر نیز به دلیل همجواری با دریا قابلیت و پتانسیل کشاورزی را ندارند. حجمی که سالانه بیش از ظرفیت طبیعی منابع آب زیرزمینی این استان برداشت می‌شود و به عنوان کسری مخزن شناخته می‌شود و حدود ۳۰ میلیون مترمکعب است؛ تقریبا همه ی این آب در بخش کشاورزی مصرف می شود و در کنار آبیاری نخیلات، به تولید محصولاتی چون گوجه، هندوانه و سایر صیفی جات می‌رسد و این یعنی یک هشدار جدی! هم اکنون و به دلیل تکمیل نبودن شبکه فاضلاب این شهر بالغ بر ۱۶ میلیون مترمکعب پساب بدون هیچ بهره برداری در حاشیه جاده عالیشهر و دریا تخلیه می شود.

بنا به گفته مدیران محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای بوشهر این حجم از آب خاکستری علاوه بر ایجاد ظاهری نازیبا در محل تخلیه، موجب آلودگی محیط زیست و منابع آب زیرزمینی نیز می‌شود، این در حالی است که تنها با ایجاد یک تصفیه خانه می‌توان به منبعی پایدار و با کیفیت مناسب دست یافت و از برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی جلوگیری کرد.

حداقل کاری که می توان از تصفیه این فاضلاب ها انجام داد تغذیه آبخوان، تامین بخشی از حقابه های کشاورزی، تامین آب فضای سبز شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادک و همچنین مصارف صنعتی می باشد. امروزه آبیاری فضای سبز شهری با آب های زیر زمینی و عدم تفکیک آب شرب و فضای سبز یکی از مشکلات دیگر مدیریت شهری می باشد.

کاش مدیران بجای پاک کردن صورت مساله و تصمیمات کوتاه مدت و غیرعقلانی، یک تصمیم درست و صحیح را انتخاب کرده و تلاش کنند تصفیه خانه ای که سالهاست به مردم بوشهر و عالیشهر و چغادک قولش را داده اند راه اندازی تا حداقل این بوی نامتعارف حامل انواع بیماریهای ناشناخته نباشد.

نکته آخر اینکه حمایت از سرمایه گذارانی که تخصص آنها در حوزه فاضلاب و کشت زمین های شورپسند است می تواند به حل این معظل کمک کند. چه بسا سرمایه گذارانی باشند که از همین فاضلاب ها بتوانند بهترین شکل مدیریت را به نمایش بگذارند. البته اگر در استان مانعی برای ورود آنها به بحث ها عمرانی وجود نداشته باشد!

* دکتری برنامه ریزی شهری و روستایی

کلمات کلیدی خبر : فاضلاب شهری
-->