پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24054190 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1116699
کد خبر : 343539 تاریخ ثبت : 1399/4/31 09:33 نظرات تایید شده : 0

با "بورس" چه باید کرد؟

خلیج فارس: بورس هر روزه میزبان میلیارد‌ها تومان نقدینگی است که به این بازار سرازیر می‌شود، این در حالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند تا زمانی که این نقدینگی قدرتمند جذب بخش تولید کشور نشود و یا این اینکه در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی مورد استفاده قرار نگیرد، می‌تواند اثرات بسیار مخربی در اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.

 
به گزارش خلیج فارس به نقل از فرارو؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: تفاوت معنادار قیمت بازار و ارزش ذاتی سهام شرکت‌های بورسی موجب نگرانی است. به بیان دیگر روند افزایشی در بازار بورس اگر نامتناسب با شاخص‌های سودآوری، عملکردی و اقتصادی کشور باشد، باید در مورد آن ابراز نگرانی کرد.

وی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر، روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع نقدی جذب بازار سرمایه شده است، ادامه داد: این حجم نقدینگی درصورت عدم جذب در بازار سرمایه می‌توانست اثرات منفی بر حوزه اقتصادی کشور داشته باشد، اما به سمت بازار سرمایه هدایت شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی در مجلس تصریح کرد: اگر منابع مذکور با واقعیت‌های اقتصادی مبنی بر تشکیل شرکت‌ها، ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سودآوری همخوانی داشته باشد، بزرگترین موفقیت کشور و بازار سرمایه به دست می‌آید، در غیر این صورت تهدید جدی به حساب می‌آید.
 
راهکار کنتزل نقدینگی در بورس و جلوگیری از افزایش نرخ تورم
علی دینی ترکمانی
منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی باید صرف سرمایه‌گذاری مولد شود
علی دینی ترکمانی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه در بازار سهام با دو بازار اولیه و ثانویه روبرو هستیم، گفت: بازار اولیه بورس، به منظور تامین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی است، در این رابطه در حال حاضر که دولت مشغول عرضه سهام خود در بازار سهام است، باید به این نکته مهم توجه شود، که صرف عرضه سهام، مهم نیست، بلکه آن‌چه اهمیت دارد این است که منابع حاصل از فروش سهام باید در راه فعالیت‌های مولد اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های بخش واقعی اقتصاد صرف شود.

وی افزود: اینکه دولت بیاید با عرضه سهام شرکت‌های بزرگ نقدینگی فراوانی را جذب بازار سهام کند و از این طریق این دارایی‌های خود را بفروشد، تنها یک بعد قضیه است، دولت این منابع را نباید صرف امور جاری کند، زیرا کسانی که سهام شرکت‌های دولتی را خریداری‌ کرده‌اند، بعد از پایان یک سال توقع سود‌سازی دارند، اما اگر با مدیریت نادرست تنها این نقدینگی جذب شود و در امور مواد سرمایه‌گذاری نشود، در آینده می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را به بار آورد.

دینی ترکمانی با تاکید بر اینکه اگر این منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی صرف امور مولد نشود، تنها تولید نوعی بدهی خواهد کرد، اظهار داشت: هر چند که این نوع از جذب نقدینگی عوارض و مشکلات استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول را ندارد، اما به هر حال موضوعی است که در آینده می‌تواند مسئله‌ساز باشد، بنابراین یکی از استراتژی‌هایی که دولت باید در این زمینه دنبال کند این است که منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌هایی دولتی تنها برای جبران بخشی از کسری بودجه دولت تامین نشود.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: بازار ثانویه بورس نیز، محلی است که سرمایه گذاران خرد به داد وستد سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی می‌پردازند، این روز‌ها نیز با توجه به تبلیغاتی که در رسانه‌های مختلف انجام می‌شود در مورد بازدهی فوق‌العاده بورس نسبت به بازار‌های موازی آن و همچنین حمایت دولت از بازار سهام، نقدینگی بسیاری زیادی جذب این بازار می‌شود.

وی اضافه کرد: اما باید این نکته را توجه کرد که این بازار بالاخره تا یک زمانی با این روند مثبت روبرو است و تا ابد که نمی‌توان چنین رویه‌ای را شاهد بود، بنابراین سرمایه‌گذارانی که به تازگی در بورس حضور پیدا کرده‌اند، باید به این نکته توجه کنند که به بازار پر ریسکی وارد شده اند و باید خیلی مراقب سرمایه‌های خود باشند تا دچار ضرر و زیان نشوند، زیرا که سابقه بحران‌های بازار‌های مالی مختلف در دنیا یا حتی در بورس ایران نیز وجود دارد.
 
چگونه می توان از نقدینگی موجود در بورس به نفع تولید استفاده کرد؟
مهدی افضلیان کارشناس بورس با اشاره به اینکه از سال ۹۸ شاهد پمپاژ نقدینگی به بازار سهام هستیم، گفت: این مسئله دو دلیل عمده دارد، اول اینکه با حمایتی که دولت از بورس به عمل آورده و همچنین تشویق مردم به سرمایه‌گذ‌اری در بازار سهام، شاهد گسیل شدن سیل عظیم نقدینگی به بورس هستیم، دوما نیز به دلیل تبلیغاتی که رسانه‌ها از بازدهی بالای بورس نسبت به سایر بازار‌های انجام داده‌اند، مردم برای حفظ ارزش دارایی‌های خود بسیار بیشتر از گذشته خواهان حضور در بورس هستند.

وی افزود: درحال حاضر بازار‌های موازی نیز قابل رقابت با بورس نیستند، به عنوان مثال هر چند که مسکن رشد بسیار خیره‌کننده‌ای را در سه ماه ابتدایی سال پشت سر گذاشت، اما الان معاملات چندانی در آن انجام نمی‌شود و دارای ریسک زیادی است، همچنین ارز، سکه و طلا نیز درست است که با رشد زیاد قیمتی همراه شدند، اما بازدهی آن‌ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با بورس نیست، بنابراین در بین بازار‌های دارایی در حال حاضر بورس به اولین انتخاب سرمایه‌گذاران با توجه به بازدهی بالای آن تبدیل شده است.

افضلیان همچنین در مورد اینکه چه راهکاری می‌توان به کار گرفت تا از این نفدینگی فراوانی که بورس می‌آید در جهت تامین مال شرکت‌های بورسی و رونق تولید استفاده کرد، اظهار داشت: بهترین راه‌حلی که در این زمینه وجود دارد، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات است که شرکت‌ها می‌توانند آن را انجام دهند و با اعطای حق تقدم به سهام‌داران خود از سرمایه‌های آن‌ها در جهت تامین مالی خود استفاده کنند.

این کارشناس بازار سهام بیان داشت: از این طریق هم نقدینگی که به بورس وارد می‌شود به سمت بخش تولید کشور هدایت می‌شود و این می‌تواند بسیار موثر باشد و هم دیگر بنگاه‌های تولیدی برای تامین سرمایه در گردش و نیاز‌های مالی خود دیگر لازم نیست که با بهره‌های سنگین به سمت اخذ تسهیلات از نظام بانکی بروند و برای خود خلق بدهی کنند.

وی ادامه داد: بازار سرمایه در حال حاضر از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است تا شرکت‌های حاضر در این بازار بتوانند نسبت به تامین مالی خود اقدام کنند، بنابراین با توجه به جو مثبتی که نسبت به بازار سرمایه وجود آمده، می‌بایست شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی از این مسئله نهایت استفاده را کرده و نسبت به تامین مالی خود اقدام کنند.
کلمات کلیدی خبر : بورس
-->