پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 27676364 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23592160
کد خبر : 343422 تاریخ ثبت : 1399/4/30 12:45 نظرات تایید شده : 0

بزرگترین نقشه سه بعدی جهان رونمایی شد

خلیج فارس: کنسرسیوم بین‌المللی دانشمندان، چندین میلیون کهکشان و کوازار(اختروش‌ها یا کوازارها هسته‌های فعال به‌شدت نورانی کهکشان‌های دوردست هستند) را برای ایجاد بزرگترین نقشه سه‌بعدی جهان مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند.

به گزارش خلیج فارس به نقل از ایسنا؛ این بررسی 6‌ساله، معروف به بررسی طیف‌سنجی نوسانی (eBOSS) ، توسط ژان پاول کنیب، متخصص فیزیک نجومی موسسه فدرال فناوری لوزان سوئیس (EPFL) آغاز شده و تا حدودی آن را هدایت کرده است.

بزرگترین نقشه سه بعدی جهان رونمایی شد

نقشه سه‌بعدی ثمره همکاری 20 ساله با چند صد دانشمند از 30 موسسه مختلف در سراسر جهان است که به‌عنوان بخشی از "نقشه‌برداری آسمانی دیجیتال اسلوان "(SDSS) از داده‌های جمع‌آوری‌شده تلسکوپ نوری واقع در نیومکزیکو، ایالات‌متحده استفاده‌شده است.

این نقشه در 20 جولای به‌عنوان 20 انتشار علمی منتشرشده است.

ژان پاول کنیب در بیانیه‌ای گفت: من در سال 2012، پروژه eBOSS را با ایده تولید کامل‌ترین نقشه سه‌بعدی جهان بر اساس طول عمر جهان برای نشان دادن اشیاء آسمانی و توزیع ماده در جهان دور برای نخستین بار با کهکشان‌هایی با ستاره‌ها و کوازارهای فعال، راه‌اندازی کردم و امروز شاهد اوج این کار هستم و بسیار خوشحالم."

بزرگترین نقشه سه بعدی جهان رونمایی شد

موسسه فدرال فناوری لوزان (EPFL ) اعلام کرد که این تحقیق بر اساس داده‌های موجود از سال 1998 و به‌منظور بهبود شکاف‌های موجود در تاریخ کیهان‌شناسی و بهبود درک عملکردهای اساسی گسترش جهان ایجاد شده است. دانشمندان می‌گویند که بیگ بنگ، نظریه ای که بر این عقیده است جهان براثر انفجاری بزرگ بوجود آمده است، 13.8 میلیارد سال پیش رخ‌داده است.

محققان برای تکمیل این تحقیق، الگوهای تکراری در توزیع کهکشان‌ها را برای شناسایی چندین پارامتر مهم کیهان‌شناختی، از جمله چگالی ماده تاریک فرضی و انرژی در جهان را اندازه‌گیری کردند.

در بیانیه EPFL آمده است که این گروه‌، ردیاب‌های کهکشانی را مطالعه کردند که نشان‌دهنده توزیع انبوه در جهان است. برای بخشی از نقشه مربوط به 6 میلیارد سال پیش، آنان قدیمی‌ترین و قرمزترین کهکشان‌ها را تحلیل کردند و برای دوره‌های دورتر بر روی جوان‌ترین کهکشان‌ها، یعنی آبی‌ها متمرکز شدند. برای بازگشت به 11 میلیارد سال قبل‌تر، کوازارها، کهکشان‌هایی با سیاهچاله بسیار عظیم و درخشان را بررسی کردند.

کایل داوسون، کیهان‌شناس، دانشگاه یوتا امریکا که هدایت گروه اعلام نتایج را بر عهده داشت، گفت: "ما هم تاریخ باستان جهان و هم تاریخ انبساط اخیر آن را به‌خوبی می‌شناسیم، اما یک شکاف دردناک در 11 میلیارد سال وسط وجود دارد که با کمک پنج سال مشاهدات مداوم، برای پر کردن این شکاف تلاش کردیم و از این اطلاعات برای ارائه برخی از مهم‌ترین پیشرفت‌های کیهان‌شناسی در دهه گذشته استفاده می‌کنیم."

کلمات کلیدی خبر : نقشه سه بعدی
-->